Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Předseda je s výsledky olympioniků spokojen

  11:47aktualizováno  12:45
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čtyři české medaile z turínských her považuje šéf českých olympioniků Milan Jirásek za velký úspěch. Přál si tři a prezident Václav Klaus ho za to nazval velkým pesimistou a skeptikem. "Medailových nadějí jsme měli hodně, ale nedalo se kalkulovat s tím, že všechny vyjdou," řekl. Kromě čtyř medailových pozic se Češi na zimní olympiádě dostali ještě jedenáctkrát mezi prvních osm.
Kateřina Neumannová, dcera Lucie

Kateřina Neumannová, dcera Lucie - Olympijská vítězka v závodě na 30 km volně Kateřina Neumannová s dcerou Lucií. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Úspěchy

Jasnou královnou české výpravy je běžkyně Kateřina Neumannová. Na své poslední olympiádě v životě získala zlato a stříbro, k tomu ještě dojela pátá a štafetu vytáhla na šestou příčku.

Skvěle závodil také stříbrný běžec Lukáš Bauer. Pro hokejisty je vzhledem k nevyrovnaným výkonům třetí místo velkým úspěchem.

"Jsem velice spokojen," řekl Milan Jirásek. "Byla to z našeho pohledu úspěšné hry, i když někteří naši sportovci tu jen naplňovali Coubertinovské heslo. Jenomže olympiáda nemá být jen o kvalitě, ale také o univerzalitě," zdůraznil.

Před rozřešením poslední olympijské tajenky ve finále hokejového turnaje je česká výprava v medailové bilanci na patnáctém místě. Pokud v ledové hale vyhrají Finové, půjdou před ní.

Celkem na olympiádě oslavovali své sportovce na stupních vítězů ve 26 zemích. Počtem zlatých medailí i celkovým počtem cenných kovů vyhráli Němci před Spojenými státy. Až za českou výpravou jsou například Chorvatsko, Japonsko či Polsko.

"I z tohoto pohledu jsme úspěšná výprava," říká Jirásek. "Takoví Poláci kolem nás v olympijské vesnici chodili se spadlými koutky. Až do pátku byli bez medaile..."

Krachy

Všichni ve výpravě však nebyli úspěšní. V dobrém nebudou na olympiádu vzpomínat skokani, sdruženáři, biatlonisté či neúspěšný obhájce zlata z minulých her Aleš Valenta.

"Někde se startovní pole jen doplňovalo našimi závodníky," řekl Jirásek diplomaticky a dál pokračoval už konkrétněji: "Biatlon se mohl představit v lepší podobě než byl, velkým zklamáním je nenaplněné očekávání od Jakuba Jandy..."

Hledání příčin Jandova propadu je podle olympijského předsedy otázkou delšího rozboru. "Je otázka, jestli všechno zavinily jen turbulence, které kolem jeho osoby nastaly, nebo jestli se stala i nějaká další chyba, která vedla ke ztrátě sebedůvěry."

Zvláštní kapitolou je výbuch mužské běžecké štafety způsobený administrativní chybou vedoucího týmu. "Funkcionáři tady nejsou od toho, aby házeli sportovcům klacky pod nohy. Ale tohle byla hotová kláda," zlobí se Milan Jirásek.

Naděje a příjemná překvapení

Příjemné zprávy míří do Česka z rychlobruslařských drah. Osmnáctiletá Martina Sáblíková čtvrtým a sedmým místem potvrdila, že je opravdu velkým příslibem do budoucna v závodech na klasických dlouhých oválech. Na krátké trati příjemně překvapila šestým místem Kateřina Novotná.

"Nad podporou tomuto sportu jsme přemýšleli už dříve. Mysleli jsme, že u nás by mohl mít budoucnost short track, ale Sáblíková ukázala, že můžeme být úspěšní i na dlouhé dráze," řekl Jirásek.

Tak úspěšná rychlobruslařka ze země, kde není jediná umělá dráha , to je malý zázrak. "A jsou zprávy, že existují i další rychlobruslaři, kteří se mohou na podobnou úroveň dostat," připomíná Jirásek další členy z tréninkové skupiny Petra Nováka.

"Využili jsme pobytu ministryně školství Buzkové, která slíbila v tomto pomoc. Bezprostředně po olympiádě se sejdeme a budeme se bavit o možnostech výstavby rychlobruslařského oválu," naznačil předseda ČOV.

Hry bez atmosféry

Úspěchy, krachy i příjemná překvapení přinesly olympijské hry také z hlediska organizačního.

Milan Jirásek hovořil kriticky o organizaci, nebyl spokojen s diváckou kulisou na většině soutěží, ale chválil připravenost sportovišť. "Závodit se mohlo na vysoké úrovni," řekl.

"Samaranch říkával, že úspěch her závisí na organizaci a na úspěšnosti domácích sportovců," půjčil si Jirásek slova bývalého předsedy Mezinárodního olympijského výboru. "A tady nebylo na vysoké úrovni ani jedno."

Italům na svazích chyběl nový Alberto Tomba, který by jejich pozornost strhl k masovému sledování soutěží. "Na atmosféře se podepsalo i počasí. Když se diváci mají brodit v blátě, tak jim to na náladě moc nepřidá," myslí si Jirásek.

Velkou měrou si za potíže podle šéfa ČOV mohou Italové sami. "Vysoké ceny za ubytování vyháněly diváky z hor domů k pohodlnému sledování v televizi. Ani organizace nebyla úplně nejlepší, všechno se dodělávalo na poslední chvíli."

Tím více Jiráska těšila početná enkláva českých fanoušků, kteří podporovali reprezentanty na všech sportovištích. "Obdivuji je, že se sem za těchto podmínek vydali. Docela by mě zajímalo, jak tady přežívali."

Do kategorie dobrých zpráv řadí předseda olympijského výboru i potírání dopingu. "Jsem rád, že nebylo tolik dopingových případů jako v minulosti. Doufám, že to vydrží i po vyhodnocení zbývajících vzorků. Včera jsem mluvil s předsedou antidopingové agentury Dickem Poundem. I on byl spokojen s tím, že boj proti dopingu nese ovoce."

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla

Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním návratu do Stockholmu...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany

Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy korun, přesto diváky na...

Neumannová se už zase těší na závody

Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do plné přípravy vrací...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila antibiotika. V domku nedaleko...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...