Olympiáda? Může to být krach

22 2005
Praha - Vzrušující eposy o cestě za olympijským snem. Neprodyšné davy nadšených diváků a duch Coubertinových odkazů o cti a sportovní udatnosti. Ale možná také hořká pachuť dopingových odhalení, poloprázdné tribuny a dopravní kolapsy. Jak se bude vzpomínat na zimní hry v Turíně? Začínají přesně za 50 dnů.

Zatím se zdá, že existuje dost potíží, které mohou olympiádě ubrat na lesku a italské organizátory postavit do role trapných furiantů.

"Obavy máme o olympijskou vesnici v Sestriere. Ta byla ještě nedávno ve fázi hrubé stavby," řekl František Dvořák, šéf české olympijské mise.

Už teď je navíc jisté, že pořadatelé špatně spočítali počet potřebných lůžek. Sportovci tak musí přebývat ve stísněných prostorech. I když – jak kde.

Zatímco v Turíně, kde budou s trochou nadsázky jen hokejisté a rychlobruslaři, je vesnice předimenzovaná, v našlapaném Sestriere bude vyloženě nedostačující.

Ostuda? Tak trochu. To už je dnes jisté. Je to jako v cimrmanovské povídce.
Ale nečekejte, že by kvůli tomu Italové špatně spali. S jejich povahou to snad ani nejde.

Stres si málokdy připouštějí, byť všechno dohánějí na poslední chvíli. Jak odlišná mentalita od Japonců, kteří připravovali hry před osmi lety v Naganu.
"Organizačně i sportovně to byla nejlepší olympiáda, kterou jsem zažil," chválí Dvořák.

Nad organizačním výborem her se navíc vznáší temná hrozba finančního kolapsu. Podle agentury SID musí do 10. ledna sehnat šedesát milionů eur (něco přes 1,7 miliardy korun), které mu v pokladně chybějí.

Deficit zavinila úsporná opatření italské vlády, která z rozpočtu pro příští rok organizačnímu výboru uvolnila o 64 milionů eur méně, než bylo plánováno.
Pokud výbor do 10. ledna peníze nezíská z jiných zdrojů, nedostanou jeho zaměstnanci mzdu. O zaplacení svých účtů se budou muset obávat i servisní organizace, které se budou starat například o vybavení olympijské vesnice nebo tiskového střediska.

Pořadatelé doufají, že se hrozící krach podaří odvrátit prostřednictvím dalších sponzorů. Šéf organizačního výboru Valentino Castellani se navíc chce sejít se státním sekretářem Giannim Lettou. "Nesmíme krach dopustit," zdůraznil.

Ale i když se tohle vyřeší, stále se může Turín pošpinit blamáží úplně jiného druhu. Je totiž otázka, jak si sportovci podmaní místní fanoušky.

Včerejší obří slalom Světového poháru ve Špindlerově Mlýně sice nelemovaly davy lidí, ale reprezentantka Lucie Hrstková po něm stejně prohlásila: "V Sestriere chodí ještě míň lidí." Právě tam se uskuteční olympijské disciplíny v alpském lyžování. Pryč jsou doby fenomenálního Tomby.

Teď stejné místo sjezdaři označují za "mrtvý závod".

Co může zkazit olympiádu 
Atmosféra Tenhle kraj nikdy nebyl obzvlášť sportovně naladěný. Třeba Sestriere považují sjezdaři za poněkud "mrtvý" závod. Výjimkou byly jen časy Alberta Tomby.
■ Nadmořská výška
Sportovci budou bydlet i závodit hodně vysoko. Může to ovlivnit jejich výkony?
■ Doprava
Skutečný problém. Nedostatečná infrastruktura hodně ovlivní možnosti her. Pořadatelé chtějí omezit provoz dopravních automobilů, místo nich upřednostní shuttly.
■ Doping
To je hrozba každých her. Letos se možná chystá velký skandál – tedy pokud se potvrdí slova šéfa antidopingové organizace WADA Dicka Pounda, že v zámořské NHL si pomáhá nedovolenými prostředky až třetina všech hokejistů.
■ Velké vzdálenosti
Představte si, že závodník se bude po výkonu jen kvůli vyhlašování výsledků trmácet tři hodiny do města a pak musí zase mazat zpátky, protože ráno jej čeká další těžká sportovní akce. Nic příjemného.
■ Díry v rozpočtu
Italové jsou přinuceni výrazně přiškrtit své předchozí velkorysé plány kvůli finančním problémům. Služby na olympiádě budou proto zřejmě chudší než obvykle. A nejen to – počítejte s tím, že třeba ubytování bude na místě hodně předražené.
■ Málo míst v olympijské vesnici
Pořadatelé se přepočítali. Zbytečně předimenzovali olympijskou vesnici v Turíně, kterou využije jen hrstka zúčastněných sportovců. Proti tomu v té další a mnohem potřebnější v Sestriere bude nedostatek lůžek.

Vesnice pro sportovce v průběhu zimních olympijských her v Turíně 2006.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VSTŘIKOLISŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 55 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz