Olympiáda? Kouč už má o nominaci jasno

6 2005
Praha - Sedmnáct dní, třináct zápasů, během nichž viděli devětadvacet hráčů z širší nominace pro olympijské hry. Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik a manažer týmu Zbyněk Kusý mají za sebou perné dny. Ale cíl jejich inspekční cesta splnila. Nominace hokejového týmu se díky ní projasnila. „Zbývá už jenom pár otazníků,“ řekl Hadamczik.

Zápas v press boxu, po něm ihned do kabiny za českými hráči, pozdě v noci na hotel a brzy ráno znovu na letiště. Tak vypadal program dvou vyslanců českého hokeje.

Video si prohlédněte ZDE

„První čtyři dny jsme naspali snad čtyři hodiny,“ podotkl Kusý. „Ale cíl náš trip splnil. Trenér mluvil s většinou hráčů, kteří jsou v nominaci, nebo na hraně,“ pochvaloval si manažer. Sám dával hráčům k podpisu olympijské smlouvy.

Nedostalo se jenom na Petra Čajánka ze St. Louis a na Davida Výborného z Columbusu. „Ale s nimi trenér mluvil alespoň telefonicky,“ dodal Kusý.

Oba předstoupili před novináře v úterý ráno, ihned po návratu z New Yorku, kde svou zámořskou misi ukončili. Vypadali celkem odpočatě, občas vtipkovali a trenér Hadamczik o cestě ochotně hovořil. Koukal při tom do poznámkového bloku plného poznámek.

Češi se prosazují, teší trenéra
Během mise viděl trenér zápasy, které ho nadchly: „Třeba Edmonton s Chicagem a Atlantu s Rangers,“ prozradil. Některá utkání ho ale příliš neoslovila.

Potěšilo ho ale, že budoucí olympionici hrají v týmech klíčovou roli. „Hejduk, Fischer, Kuba, Kubina a další hrají v první pětce. Hokej se zpřísněnými pravidly jim vesměs svědčí, pochvaluje si.

Specifická situace panuje v týmu Rangers, kde hraje šest Čechů. „Když jsem vešel do kabiny, připadal jsem si jako na Kladně,“ pousmál se Hadamczik. „Jarda Jágr hraje ve velké pohodě a svými výkony zvedá i ostatní spoluhráče.

Stinná stránka: Fischerův kolaps
Když si ale připomněl kolaps Jiřího Fischera v zápase s Nashvillem, jehož byl očitým svědkem, trenér okamžitě zvážněl. „Byl to stín naší cesty. Čtyřicet minut jsme trnuli v hledišti a čekali, co se stane. Ani atmosféra v kabině nebyla příjemná. Naštěstí je Jirka v pořádku. Ale jestli poletí na olympiádu, to by ode mě byly spekulace,“ řekl.

Stále je také nejistý start Patrika Eliáše. Hvězda New Jersey Devils po prodělané žloutence ještě nehraje. „Mluvili jsme spolu asi dvě třetiny zápasu. Je optimista a tvrdil, že by měl každým dnem zasáhnout do hry. Uvidíme,“ řekl Hadamczik.

Krom toho bedlivě sledoval zdravotní stav Martina Havláta a dalších. „Robert Lang má problémy s třísly, ale to je u hokejistů běžné a do čtrnácti dnů by měl být fit, Milan Hejduk si pořád stěžuje na bolest v operovaném koleni, ale snad se jeho stav zlepší a začne podávat výkony, které se od něj očekávají,“ věří trenér.

Nominace je skoro jasná
Dvaadvacátého prosince musí Alois Hadamczik nahlásit nominaci na olympijský turnaj. A po cestě do zámoří má už víceméně jasno. „Zužuje se. Prakticky se rozhoduju mezi dvěma obránci a čtyřmi útočníky na dvou postech,“ prozradil.

S hráči se snažil komunikovat i proto, aby je připravil na jejich roli v týmu. Mužstvo se sejde kompletní až den před začátkem olympijského turnaje. „Kostra je daná. Každý musí vědět, kam patří, aby se mohl soustředit na maximální výkon.“

Ale konkrétní jména z trenéra nedostanete. „Kdo mě během cesty vyloženě překvapil, to si nechám pro sebe. Nominace bude uzavřena až dvaadvacátého prosince a zvažujeme, že ji hned neuveřejníme, protože do patnáctého ledna můžeme udělat pět změn,“ naznačil Hadamczik.

„Každopádně mě těší, že všichni chtějí jet a bude těžké se rozhodnout, koho necháme doma,“ přiznal trenér.

Vokoun, či Hašek? Pro kouče příjemná starost
Kdo bude brankářskou jedničkou týmu? Mistr světa z Vídně Tomáš Vokoun, či šampion z Nagana Dominik Hašek? Na toto téma se čile spekuluje. Pozice Vokouna se před sezonou zdála neotřesitelná, ale Hašek v Ottawě prokázal, že i ve čtyřiceti letech a po dvouleté přestávce patří ke špičce.

„Není nic tajného, že budu stavět na nich dvou. Ale říkat teď, kdo je lepší, je nesmysl. Olympiáda začíná patnáctého února,“ mávl rukou. „Rozhodně je to příjemná starost,“ dodal Hadamczik s úsměvem.

Program olympijského turnaje v Turíně

Širší nominace hokejistů pro olympijské hry v Turíně:
(Tento výběr Hadamczik uveřejnil 31. října. Jiné hráče na OH povolat nemůže)
Brankáři:
Roman Čechmánek (Karlovy Vary), Dominik Hašek (Ottawa, NHL), Milan Hnilička (Liberec), Martin Prusek (Columbus, NHL), Dušan Salfický (Voskresensk, Rusko), Marek Schwarz (Sparta Praha), Jiří Trvaj (Znojmo), Roman Turek (Č. Budějovice), Tomáš Vokoun (Nashville, NHL).
Obránci:
Michal Barinka (Norfolk, AHL), Jiří Fischer (Detroit, NHL), Roman Hamrlík (Calgary, NHL), Jan Hejda (Voskresensk, Rusko), František Kaberle (Carolina, NHL), Tomáš Kaberle (Toronto, NHL), Rostislav Klesla (Columbus, NHL), Filip Kuba (Minnesota, NHL), Pavel Kubina (Tampa Bay, NHL), Marek Malík (NY Rangers, NHL), Radek Martínek (NY Islanders, NHL), Jaroslav Modrý (Atlanta, NHL), Karel Rachůnek (Jaroslavl, Rusko), Martin Škoula (Dallas, NHL), Jiří Šlégr (Boston, NHL), Ladislav Šmíd (Ananheim, NHL/Portland, AHL), Jaroslav Špaček (Chicago, NHL), Marek Židlický (Nashville, NHL).
Útočníci:
Jaroslav Balaštík (Columbus, NHL/Syracuse, AHL), Jaroslav Bednář (Slavia), Radek Bonk (Montreal, NHL), Jan Bulis (Montreal, NHL), Jiří Burger (Vítkovice), Petr Čajánek (St. Louis, NHL), Jan Čaloun (Pardubice), Jiří Dopita (Znojmo), Radek Dvořák (Edmonton, NHL), Patrik Eliáš (New Jersey, NHL), Martin Erat (Nashville, NHL), Martin Havlát (Ottawa, NHL), Milan Hejduk (Colorado, NHL), Aleš Hemský (Edmonton, NHL), Jan Hlaváč (Ženeva, Švýcarsko), Jan Hrdina (Columbus, NHL), Jiří Hudler (Detroit, NHL/Grand Rapids, AHL), Martin Chabada (Sparta), Jaromír Jágr (NY Rangers, NHL), Jakub Klepiš (Hershey, AHL), Aleš Kotalík (Buffalo, NHL), Robert Lang (Detroit, NHL), Jan Marek (Sparta), Václav Nedorost (Č. Budějovice), Rostislav Olesz (Florida, NHL), Pavel Patera, Martin Procházka (oba Kladno), Václav Prospal (Tampa Bay, NHL), Petr Průcha (NY Rangers, NHL/Hartford, AHL), Robert Reichel (Litvínov), Martin Ručinský, Martin Straka (oba NY Rangers, NHL), Petr Sýkora I. (Anaheim, NHL), Václav Varaďa (Ottawa, NHL), Josef Vašíček (Carolina, NHL), Ondřej Veselý (Č. Budějovice), Tomáš Vlasák (Slavia), Radim Vrbata (Carolina, NHL), David Výborný (Columbus, NHL).

(tučně označení nebyli v původním letním seznamu hráčů, jež kouč pozval na srpnové soustředění v Kravařích)

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang


Praha Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz