Oheň pro Turín nesl také Jirásek

13 2005
Praha - Na hliníkové pochodni ve tvaru lyže pro zimní olympijské hry v Turíně 2006 nechybí české otisky. Jedenáctý úsek štafety totiž minulý čtvrtek v Římě odběhl Milan Jirásek. "Asi si mě s někým popletli, když mě strčili tak dopředu," žertoval předseda Českého olympijského výboru.

V seznamu kandidátů na místo mezi deseti tisíci členy v olympijské štafetě figurovala dvě české jména: Milan Jirásek a Jan Železný. Oštěpař požádal o pozici ve štafetě pro Peking 2008, Jirásek souhlasil s "turínským" během.

"Je to obrovská pocta," řekl o zařazení do seznamu, v němž figurují třeba fotbalisté Francesco Totti a Paolo Di Canio a trenér Marcello Lippi, módní návrhář Giorgio Armaniho nebo marocký mílař Hicham El Guerrouj.

Přílet olympijského ohně v nenápadné stříbrné lucerně ve středu 7. prosince byl v Římě náležitě uctěn.

"Na galavečeru se objevil Franz Klammer i Alberto Tomba. Neví se o něm jistě, jestli opravdu zapálí olympijský oheň, ale zdá se že by to mohl být on," popsal Milan Jirásek setkání VIP hostů, slavných sportovců a olympijských funkcionářů.

Hlavy evropských olympijských výborů plus šéf olympismu v Kazachstánu už věděli: ve čtvrtek poneseme olympijskou pochodeň.

Každý dostal oblečení, rukavice a hliníkovou pochodeň. Od italského prezidenta Carla Azeglia Ciampiho převzal jako první pochodeň olympijský vítěz v maratonu Stefano Baldini a s ohněm se vydal napříč Římem.

Jako jedenáctý převzal cenný "náklad" Milan Jirásek. "Byl kolem toho trochu cirkusový humbuk," přiznal šéf českého olympismu. Mírně jej zaskočila kolona tří aut, které jela celý pětisetmetrový úsek před ním.

"Ještě předtím mi musel policajt otevřít v pochodni uzávěr na uvolnění plynu," vysvětlil pravidla zacházení s pochodní. Od koho štafetu přebral, si nevybavuje. Dvanáctým běžcem v pořadí pak byl šéf sponzora, který celou akci pro olympijské hosty pořádal.

Pochodeň i kompletní oblečení dostal Milan Jirásek stejně jako zbylí běžci na památku. Na letišti s cenným dárkem vzbudil mírné pozdvižení. "Pochodeň, zabalená v pouzdru vypadala jako mašinkvér," vzpomínal jediný český zástupce v turínské štafetě na úsměvnou příhodu. "Dokonce jsem musel do speciální podatelny."

V úterý pak přivezl pochodeň na Český olympijský výbor. Není vyloučeno, že skončí v muzeu.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz