Nominace Švédska na ZOH vzbuzuje respekt

22 2005
Stockolm - Stejně jako před čtyřmi lety v Salt Lake City lety patří švédští hokejisté mezi favority zimních olympijských her. Na minulých hrách ale Seveřané vypadli ve čtvrtfinále, a to ostudně s Bělorusy. Toto zklamání bude chtít výběr kouče Gustafssona odčinit. Pro lídry týmu Petera Forsberga a Matse Sundina jde navíc zřejmě o poslední velký turnaj.

Pamatujete? Běloruský útočník Vladimir Kopat napřáhl z uctivé vzdálenosti a brankář Tommy Salo puk neudržel. Puk mu přeletěl přes hlavu a outsider turnaje porazil Švédy 4:3.

Tommy Salo už šanci na reparát nedostane. Ve výběru pro Turín mají Švédové jiné kvalitní gólmany. Dvojici Henrik Lundqvist z New York Rangers a Mikael Tellqvist z Toronta doplní Stefan Liv z Jönköpingu.

Kromě Liva povolal Bengt-Ake Gustafsson další tři hráče z domácí soutěže: velezkušeného Jörgena Jönssona z Färjestadu, jeho bratra Kennyho z druholigového Rögle a Miku Hannulu z Jönköpingu.

Hlavní síla švédského výběru ale tkví v hokejistech z NHL. Pilířem defenzívy bude Nicklas Lidström z Detroitu, respekt ale vzbuzuje hlavně ofenzivní síla Seveřanů. Forsberg, Sundin, Alfredsson, Näslund, Zetterberg, bratři Sedinové. Co jméno, to pojem.

Švédové se v základní skupině B postupně utkají s Kazachstánem, Ruskem, Lotyšskem, týmem, USA a na závěr se Slovenskem.

Nominace Švédska na ZOH v Turíně:
Brankáři:
Stefan Liv (HV´71 Jönköping), Henrik Lundqvist (New York Rangers, NHL), Mikael Tellqvist (Toronto, NHL).
Obránci:
Nicklas Lidström, Niklas Kronwall (oba Detroit, NHL), Christian Bäckman (St. Louis, NHL), Kim Johnson (Philadelphia, NHL), Kenny Jönsson (Rögle, Švédsko), Mattias Norström (Los Angeles, NHL), Mattias Öhlund (Vancouver, NHL).
Útočníci:
Markus Näslund, Daniel Sedin, Henrik Sedin (všichni Vancouver, NHL), Henrik Zetterberg, Mikael Samuelsson (oba Detroit, NHL), Daniel Alfredsson (Ottawa, NHL), Per-Johan Axelsson (Boston, NHL), Peter Forsberg (Philadelphia, NHL), Mika Hannula (HV´71 Jönköping), Jörgen Jönsson (Farjestad), Fredrik Modin (Tampa Bay, NHL), Samuel Pahlsson (Anaheim, NHL), Mats Sundin (Toronto, NHL).

Nominaci Česka najdete ZDE

Autoři:

Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Najdete na iDNES.cz