Neumannová: Přijímám zlatou zodpovědnost

19 2006
Zadov - Včera ještě naposledy krouhala šumavskou bílou stopu. Možná se i na chvilku zastavila na památném poutním místě U Matesa. Dokážu to? Její sportovní bůžci si tam někde nahoře museli říct: "Kačenko, vypadáš skvěle." Viděli, že ji i přes kombinézu vyšvihané svaly a šlachy hrají medailovou serenádu. Až za měsíc bude vědět, zda je zlatá nejzlatější - olympijská.

"Zda se cítím nejsilnější, co jsem kdy byla? Možná. Všechno cvaklo," říká Kateřina Neumannová.

10 nadějí MF DNES pro ZOH v Turíně 2006

Po Oberstdorfu - kde si v sobotu připomenete roční výročí zlatého mistrovského závodu - zbudou poslední tři týdny přípravy. Co ještě honíte?

Základ musí být z léta. Nic zásadního se už natrénovat nedá, zato zkazit ještě dost.

Ve vysoké nadmořské výšce, kam nyní zamíříte, se musí zápřah nakládat velmi opatrně, že?
Adaptace na nadmořskou výšku bude zásadní. Sice jsme trénovali v létě, na podzim i v prosinci hodně vysoko, ale všechny závody se teď jely zase docela nízko.

V říjnu jsme to počítali - na Dachsteinu jste za celou kariéru strávila víc než rok života. Takže zkušenosti, jak se s ní vyrovnat, máte?
Ano, žádné zásadní experimenty neplánujeme. Po Oberstdorfu už jedeme do Pragelata, kde po krátkém odpočinku chceme odtrénovat. Bez přerušení cestováním desetidenní blok. Proto vynechám v Davosu poslední Světový pohár před olympiádou. Chce to trénovat, ale taky odpočívat. Nejít do extra velké únavy, nepřekopnout to, vyladit. A to je věc trenéra.

Se Stanislavem Frühaufem jste sehraní. Spoléháte na něj?
Vyzkoušeno to máme. Když jsem byla zdravá, dařilo se mi.

Olympijský program v Turíně (očima trenéra Frühaufa)

skiatlon (7,5 km klasicky + 7,5 km volně, hromadný start a depo)
Ošemetná záležitost, rozhodne stadion, nebo kdo to urve v lese.

10 km (klasicky, intervalově)
Každý za svý. Snoubí se tu výkonnost s technickými aspekty jako je mazání a struktura sněhu.

štafeta (4x5 km, pojede 3. úsek volně, nebo 2. klasicky)
Při dobré konstelaci ostatních členek týmu se dá jet o šesté místo.

sprint, týmový sprint (volně)
Nejede, máme pomalý stadiony.

30 km (volně, hromadný start)
Vyveze se hodně lidí. Chce za to ve druhém kole vzít a jet pryč. Nasčítá se únava za celé hry.

Podle výsledků veřejného mínění lidé věří ve vaše turínské zlato. Nejvíc ze všech českých sportovců...
Jéžišmarjá... Ale jo, beru to velký očekávání. Jen jsem menší optimista, spíš realista. Olympiáda, to je jiná soutěž. Že jsem vyhrála tři svěťáky za sebou, skoro nic neznamená. Každý se připravuje jinak, jen a jen na olympiádu. Ale tím se nechci omlouvat předem. Přijímám tu zodpovědnost, chci udělat lidem radost.

Ještě větší tíha na vás musí padat z vlastního nitra. To je skutečně poslední šance na olympijské zlato. Za další čtyři roky ve Vancouveru už chcete sledovat stopu z jiné pozice, že?
Taky umím žít bez olympijského zlata a nebudu se cítit méněcenná. Chtěla jsem ho z mistrovství světa a jak dlouho to trvalo. Chtěla jsem ho stejně před čtyřmi, nebo pěti lety. A že to je stoprocentně moje poslední olympiáda, to mě nestresuje. To svoje velké zlato už mám. Sportovní život je někdy nespravedlivý. Zůstávám na zemi, raději všema čtyřma.

Víc než dva měsíce jste nepoznala porážku, třikrát za sebou vyhrála Světový pohár. To posílí, ne?
Je to za dlouhou dobu, s delšími přestávkami... Ale odjíždím na olympiádu vyrovnaná. Jsem na tom dobře, pokud zdraví vydrží. Ty tři výsledky byly hodně důležité.

Soupeřky včetně Björgenové jste zdrtila. Takhle mocně se vám to nikdy nepodařilo. Cítíte se nejsilnější za celou čtrnáctiletou kariéru?
Vyhrála jsem své nejsilnější disciplíny...

No tak, nebuďte skromná.
Netroufnu si říct, jestli jsem na tom líp než loni. I když ve Val di Fiemme (teď vyhrála 15 km s hromadným startem, s náskokem 10 vteřin), jsem byla silná. To, co se povedlo, je být lepší o hodně, ne o malinko.

Jenže v Turíně čeká jiná skladba tratí. Taková, co vám vyhovuje méně.
Ty tratě mě straší. Ale zase když je člověk připravenej, může mu to být relativně jedno. Takže říct, jestli jsem nejsilnější? Možná. Loni jsem byla taky. Ale letos všechno cvaklo.

Záleží i na síle soupeřek. Jak sledujete pokles formy Björgenové?
Je to mladá holka a v Norsku na ní vyvíjejí nepopsatelný tlak. Byla postavena do role neporazitelné, což určitě není. Já jsem opravdu zvědavá na několik jmen včetně ní, jak to všechno zvládnou.

Ruská matka Čepalovová má ukazuje zkušenost i stabilitu. Kdo další?
Hlavně Šmigunka. Chvilku se zjevila a teď se schovala. Jak na tom je? Beckie Scott kralovala v Kanadě, ale v Evropě nebyla, já ji letos ani jednou nepotkala. A nezapomínám na Pedersenovou, nenápadnou, ale pořád nebezpečnou. Určitě se tam nacpe jedna Němka. A Ruska Baranovová, nebo Finka Kuitunenová hlavně v klasice. Pole uchazeček o medaile se rozšíří, nebudeme jenom tři.

Kromě sportovních poct přináší olympiáda také mohutné komerční úspěchy. Máte poslední šanci. Myslíte na to aspoň trochu vzhledem k blížícímu se konci kariéry?
Kromě odměn od olympijského výboru já vůbec nevím, co mám ve smlouvách. Jenom to, že mi po olympiádě končí. A do budoucna, pokud se rozhodnu pokračovat, bude záležet, jak v Turíně zajedu.

Přenesme se do února 2007. Láká vás víc představa dalších triumfů na světovém šampionátu v Sapporu, nebo očekávání druhého dítěte?
Od každýho něco. Teď jsem v euforii a hryže ve mně červíček: Sakra, to by byla škoda to ještě nevyužít. A pak si vzpomenu na to, co prožívám v létě. To fakt není sranda zvládat. A tak se dívám na dvě strany mince. Rozhodnu se až na jaře.

Podle výsledků na olympiádě?
Dobrý výsledek mě podpoří v myšlenkách na to, že budu pokračovat. Ale není rozhodující, nestojí to na něm. Určitě ne. Sportovně na to mám, abych pokračovala, to je jasný. Dám na pocit, podle zdraví.

Žena mnoha tváří - kajakářka, triatlonistka i bikerka

Mohla by Kateřina Neumannová získat titul mistryně světa na kajaku. Proč ne? "Když něco dělala, brala to cílevědomě," říká její bratr, o osm let starší Radek Neumann. Malá Kateřina začala s tenisem. "Ale to nemělo dlouhého trvání, jen se učila plácat," vzpomíná zástupce primáře porodnice v Písku a také úřadující cyklistický mistr republiky mezi lékaři, na silnici i na biku.

Co o ní možná nevíte

V jeho stopách se šikovná sestra vydala do písecké loděnice, kde usedla do kajaku. Mezi staršími žačkami se stala jedničkou v zemi a už už se chystala do střediska vrcholového sportu do Prahy.

Jenže doktoři jí v 15 letech objevili Scheuermannovu chorobu páteře a sport zakázali. "Obrečela to. Myslím, že kdyby u lodi zůstala, mohla se prosadit i ve světovém měřítku," tvrdí Radek Neumann.

A přidává historku. Jak jí jednou na závodech v Týně prudký proud nedovolil objet bójku. "Dincifikovali mě," povídala pak smutně doma.

Dřív než na běžkách jezdila na sjezdovkách. Ve slalomu patřila v jihočeském kraji mezi nejlepší. "Nevěřím ale, že by se dostala daleko, když není z Alp."

Oba společně vyrazili na první triatlon do Netolic. Radek tam skončil třetí. O pár let později Kateřina vyhrála český pohár na olympijských tratích v Jihlavě. "Vždycky zjistila, co dělá brácha, a pak v tom byla lepší."

Tehdy špičkový tuzemský profitým Česká spořitelna jí nabízel angažmá a lákal ke startu na mistrovství světa v kvadriatlonu na Ibize. "Díky kanoistické minulosti měla šanci, ale to už byl v tu dobu na ni malý sport, kde by slávu nepobrala."

Přišla éra horských kol, která vyvrcholila startem na olympiádě v Atlantě 1996 s další lyžařkou, Kateřinou Hanušovou. Ta později získala smlouvu v americkém profitýmu Luna. "Naše Káča ale měla přece jen strach ze zranění. Jednou jsme někde v Mostě před závody sjížděli rokličky a ona se odvážila až napotřetí," vypraví bratr.

"Troufám si tvrdit, že na biku bych ji i dneska porazil," chlubí se muž, který ročně našlape až pět tisíc kilometrů. Zato v golfu se s ní měřit nemůže, ani nechce. "To je sport pro zbohatlíky, nebo společenská záležitost."

Vítězka závodu Světového poháru v běhu na 15 km volnou technikou s hromadným startem v italském Val di Fiemme Kateřina Neumannová.

Další z rubriky

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz