Nejekologičtější hry v historii? Prý ano

15 2005
Řím - Letošní zimní olympijské hry v italském Turíně prý budou nejekologičtější v novodobé olympijské historii. Pořadatelé tvrdí, že gigantická akce nebude mít žádný přímý dopad na přírodu. Itálie hodlá investovat do výsadby stromů, hospodárného zacházení s energiemi a do obnovitelných zdrojů.

"Bude to poprvé, co se během konání olympijských her podaří vyvážit emise oxidu uhličitého," řekl Ugo Pretato, člen pořadatelského výboru (TOROC) odpovědný za životní prostředí.  Oxid uhličitý (CO2), vedlejší produkt spalování, je jedním z takzvaných skleníkových plynů, které podle vědců způsobují globální oteplování.

TOROC odhaduje, že doprava a další aktivity vyprodukují během her 120.000 tun plynu. Od roku 1999 přitom vyprodukovala Itálie podle odhadů OSN 430 milionů tun CO2.

Ochránci životního prostředí si ale stěžují, že již jen příprava únorových her si vybrala svou daň. Jde podle nich například o vykácení pásem lesů na alpských svazích, kde vyrostla nová sportoviště.

Pořadatelé se dali slyšet, že kromě kontroly emisí CO2 rovněž zlepšili hospodárnost zásobování sněhových děl vodou. Odpad po sportovcích a návštěvnících prý odvezou do městských čistíren a skládek, aby nezahltil malá horská střediska.

Autor:

Další z rubriky

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Najdete na iDNES.cz