Moravec si splnil sen, Turín je jeho

18 2006
Letohrad - Ještě před letošní sezonou znali jeho jméno jen opravdoví biatlonoví fajnšmekři. Do svého prvního seriálu závodů Světového poháru mezi muži ale Ondřej Moravec vlétl jako kometa. A všichni soupeři, které ještě loni sledoval jen prostřednictvím tisku či televize, jedenadvacetiletého mladíka z Letohradu musí respektovat.

Když se po závodech v Oberhofu vešel do olympijské nominace, možná i on sám si připouštěl, že do Turína pojede "jen" sbírat zkušenosti. "Byl to můj sen. A najednou je to tady," uvědomil si.

Po životních výsledcích v Ruhpoldingu už ale není pochyb - Moravec bude českou oporou! Kromě čtvrtého a sedmého místa ve štafetách skončil na 18. místě na 10 km a v nedělní stíhačce si polepšil na třináctou příčku. "To byl koncert. Takový výsledek jsem nečekal ani ve snu," rozplýval se.

Závody v Německu, kdy mu na střelnici za zády hučel třicetitisícový kotel, to bylo něco pro několikanásobného juniorského mistra Evropy.

"Bylo to hustý. Takový rachot dokáže nahnat hrůzu," pronesl nejmladší z českých biatlonových reprezentantů v turínské nominaci. "Když střílíte společně s domácím závodníkem, úplně vás z toho řvoucího davu mrazí."

Moravcův tréninkový parťák Michal Šlesingr měl spolu s mistrem světa Dostálem nominaci jistou jako první. "Budeme spolu na pokoji," plánuje letohradský borec. "A pak to roztočíme ve štafetě. Tedy pokud dostanu důvěru," zarazí se.

Moravcovy obavy jsou nejspíš úplně zbytečné. Vždyť v "bramborové štafetě na prvním úseku předával Šlesingrovi na prvním místě.

"Sám jsem se divil, jak hladce to vyšlo. Škoda, že to nakonec nestačilo na medaili," zamračil se.

Původně ještě před olympiádou plánoval další závody Světového poháru v Anterselvě, ale vypustí je.

"Budu jen lehce trénovat. A po Ruhpoldingu hodně odpočívat, jsem celý rozlámaný," usmál se biatlonista, který se chce dál zlepšovat: "Zvlášť v rychlosti střelby to není ono. Tamse dají nahnat vteřiny skoro zadarmo," vysvětlil.

Turín se za necelý měsíc stane hlavním městem sportu. A biatlon jedním z nejsledovanějších sportovních odvětví.

Podaří se biatlonové modle Ole Einaru Bjöerndalenovi z Norska obhájit čtyři zlaté medaile? "Byl to můj sportovní vzor. Prý má zdravotní problémy, ale já mu věřím," řekl Moravec, ale vzápětí se zarazil: "To by bylo něco porazit ho!"

Nejčtenější

Další z rubriky

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang


Praha Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze...

Najdete na iDNES.cz