Mazoch stále bojuje s přebytečnými kily

11 2006
Frenštát pod Radhoštěm - Moc času už nemá. Do nominace na únorové olympijské hry v Turíně zbývají zhruba čtyři dny. Frenštátský skokan na lyžích Jan Mazoch stále nemá jistotu, zda se do českého výběru dostane. "Nezačal jsem sezonu dobře, dodnes nemám moc tréninkových skoků, a to je základ," připustil.

Minulý týden trénoval dva dny v polském Zakopaném. Tento týden se připravuje v Harrachově. Na mistrovství světa v letech do Kulmu nepojede.

"Musím se dát dopořádku, udělat nějaký výsledek, aby mě vzali na olympiádu. Věřím, že se chytnu," prohlásil Jan Mazoch, jenž už atmosféru olympijských her zažil jako úplný mladíček před čtyřmi roky v Salt Lake City.

Co bude potřeba k tomu, abyste se do olympijské nominace dostal?
Mám pořád problémy s váhou, ještě tři čtyři kila potřebuji shodit. Pak bych už mohl fungovat jako v létě, kdy jsem některé závody Světového poháru zaskákal do devátého místa, celkově jsem byl devatenáctý.

Věříte, že se zlepšíte?
Nechci předbíhat, ale moc mi k tomu nechybí. Moje výkony ale nejsou vyrovnané. V tréninku třeba skočím dva dobré skoky, pak dva špatné a závod mi nevyjde.

Jak velkou roli hrají vaše kila navíc?
Na můstku K 120 to dělá třeba i šest sedm metrů, což je dnes posun asi o dvacet příček. Je to hodně.

Před zimou jste ale vážil ještě víc.
O něco ano. Teď mám 67 kilogramů, do nominace chci mít 64 či 65 kilo a pak už by mi to zase mělo skákat lépe.

Je pro vás olympiáda velkou motivací?
To ano. Vždyť tam budou nejlepší sportovci z celého světa.

Co na vaše trápení v této sezoně říká váš děda, slavný skokan Jiří Raška?
Bavíme se o tom. Nabádá mě, abych začal pořádně makat, jenže na to už nyní není tolik času. Věřím však, že několik kil ještě shodím. O technice skoků se ale s dědou příliš nebavím. Od toho mám Vasju Bajce.

Není váš problém hlavně v psychice, že si přestáváte věřit?
I psychika hraje svou roli. Když skokan jde na můstek s tím, že nemá moc šancí dobře skočit, ať už kvůli váze nebo proto, že nemá formu, má hned menší motivaci a tolik mu to nejde, třeba padesát procent skoku nechá někde v boudě a neskočí.

Vnímáte, že zásluhou Jakuba Jandy zájem o české skokany na lyžích znovu roste?
Je to tak. Je jen dobře, že máme Jakuba Jandu. Táhne sebou celý tým. Je to profesionál, nejlepší skokan na světě.

Jiří Raška se na vnuka zlobí

Legendární skokan na lyžích Jiří Raška se na svého vnuka Jana Mazocha zlobí. "Mám s ním trochu rozbroje," přiznává Jiří Raška. "V některých věcech se mi nelíbí jeho přístup. Třeba ty jeho problémy s váhou, v tom je málo ukázněný."

Jiří Raška říká, že vnukovi pořád nadává. "Měl by si už trochu srovnat v makovici, co chce. Předpoklady být dobrým skokanem má, je to talent, lítat umí, ale teď si musí všechno dát dohromady."

Olympijský vítěz z roku 1968 a vítěz Turné čtyř můstků z roku 1971 Janu Mazochovi stále zdůrazňuje, že sport je tvrdá práce. "Bez ní to nejde, forma se nedá vyležet v posteli."

Jan Mazoch má 22 let, o pět méně než Jakub Janda. "Kuba byl v jeho věku také jinde, než je dnes," připustil Jiří Raška. "Jenže proč by měl Honza zahálet, když talent má a mohl by ho zužitkovat daleko dříve."  

Vnuk Jiřího Rašky - Jan Mazoch.

Autor:

Další z rubriky

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz