Doporučujeme

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf - Trenér Stanislav Frühauf se svojí excelentní svěřenkou, olympijskou vítězkou Kateřinou Neumannovou. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Kouč: Katka si na finiš našetřila síly

• 2
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V posledním velkém kopci si našel své místo ke sledování olympijského běhu na 30 kilometrů Stanislav Frühauf. Trenér Kateřiny Neumannové četl lyžařkám z tváře, kolik ještě mají sil. "Katka při závodě se silami šetřila, měla jich dost," všiml si. Za chvíli se z vysílačky dozvěděl, že jeho svěřenkyně závod vyhrála.

Probíhal závod podle vašich odhadů?
Jel se taktický závod na těžkém sněhu. Rozhodovat se začalo dva kilometry před cílem. Pořád jelo jedenáct běžkyň pohromadě, ujet dřív by byla sebevražda. Teprve na posledním velkém stoupání začaly některé odpadávat.

Byl to ten kopec, odkud jste závod sledoval?
Ano, vybral jsem si dobré místo. Chtěl jsem být tam, kde se začne rozhodovat o výsledku a skutečně to tohle předposlední stoupání rozkastovalo. Podle obličejů jsem viděl, že vepředu zůstanou tři čtyři závodnice. Další už toho měly plné brýle.

Jak vážná situace byla den před startem, když se ukázalo, že Kateřina onemocněla?
Bylo to hodně vážné. Už jsem měl připraveno pár variant, jak bychom reagovali během závodu, kdyby se necítila úplně v pořádku. Pořád jsem doufal, že jí doktoři připraví a ona se při hromadném startu nechá trochu vyvézt. Na dvacet kilometrů a pak uvidí. Ale ráno jsem se za ní byl podívat a už se mi zdála být v pohodě. Velice dobře vypadala při rozježdění na stadionu stejné to bylo i na trati.

Parádá! Neumannová je konečně zlatá! - čtěte ZDE

Byli u ní ještě ráno lékaři?
Už se nedalo nic dělat, jen fyzioterapeut Pavel Kolář prosahal slabiny a koukejte, jak to dopadlo.

Dcera gratulovala, kouč v lese nic netušil - čtěte ZDE

Co jste jí před startem říkal?
Aby skutečně šetřila silou a nastoupila dřív než minule. Byli jsme domluveni, že bude reagovat podle vývoje závodu. Chtěli jsme se vyhnout tomu, aby se začalo rozhodovat v posledním stoupání. Stejně k tomu nakonec došlo, ale naštěstí Katka během závodu sílu skutečně ušetřila. Trochu jsem na to spoléhal a dobře to dopadlo.

Neumannová: Můj druhý nejšťastnější den - čtěte ZDE

Při klasické desítce jste nebyli spokojeni s mazáním, dnes byly lyže v pořádku?
Ano. Katka jela na starých lyžích, které si sama před třemi lety vybrala na přípravě v Obertillachu. Měla dva páry ještě ve starém designu, a ty ji ke zlatu dovezly. Je to také taková souhra, i v tomto ohledu byla sama byla strůjcem tohoto úspěchu.

Na co jste pomyslel, když jste se o vítězství dozvěděl?
Že jsme s Katkou uzavřeli naši společnou knihu zlatým písmem.

Třeba se ta kniha za rok zase otevře...
To je jen tvrdá spekulace, nechme to celé na duben. Teď nelze prorokovat další sportovní život.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.