Kdo získá zlato? Lidé věří Neumannové

18 2006
Praha - Nasadila si modrou čepičku s nápisem Czech Team a pěti kruhy a usmála se do zrcadla. "Docela ujde," pravila Kateřina Neumannová. Ve skladech Sazka Areny v Praze včera fasovali čeští sportovci oblečení pro zimní olympiádu v Turíně. Neumannové trvala zkouška padesát minut. "Už pošestý, že jo," ujistila se pak největší česká naděje, kterou potlačí masivní podpora národa.

Podle výzkumu agentury STEM/MARK věří ve zlato Neumannové 63 % respondentů, celých 80 % věří aspoň v jednu zlatou české výpravy. Už jen 49% tipuje zlato hokejistů, 45 % skokana Jandu.

Brzy třiatřicetiletá Neumannová bude rekordmankou, míří už na šesté hry. Popáté na zimní, jednou – v roce 1996 – závodila na horském kole na letní olympiádě v Atlantě. Za ta léta vystřídala hromady sportovního oblečení.

"Kdy bylo nejlepší? Možná hned napoprvé pro Albertville 1992. Tenkrát jsem ho nosila ráda a dlouho, skoro dvě zimy."

Zato nechvalně proslulému klobouku pro usedlé dámy z Nagana se tady nic nevyrovná – naštěstí...

"Ta světlá bunda vypadá slušně," pochvalovala si Neumannová, vyznavačka módy a prestižních značek. "A ještě líp než na věšáku vynikne, až se s nimi zaplní prostor při nástupu výpravy."

Přesto lyžařka ví: "Některé kousky už po olympiádě asi nevyužiju."

Oficiální oblečení výpravy musí sportovci používat v průběhu celých her – jen na sportovní činnost si smějí vzít vlastní vybavení jiných značek, avšak bez reklamních nápisů.

Letošní kolekce pěti firem čítá skoro čtyřicet položek – pro sport, volný čas i do společnosti. Oficiálně bude představena zítra na módní přehlídce a oznámení nominace.

Podle aktuálních odhadů by do Turína mělo jet 82 českých sportovců, to je nejvyšší počet v historii, k tomu skoro stejné číslo trenérů, lékařů a funkcionářů. Početný tým doprovodí Neumannovou.

A těch zavazadel! Tady dostala kufr a sportovní kabelu na kolečkách, tři bedny doplňkové výživy. "To bude nejhorší, nesmím zapomenout nic, na co jsem zvyklá, těžko bych to tam dokoupila."

Na balení si vyčlenila dva dny – ještě než odjede na poslední test ve Světovém poháru do Oberstdorfu.

"Bude to šílený. Jednu velkou tašku potřebuje ještě Lucka," připomíná dceru. "Já poletím a věci mi poveze auto. Vezeme i satelit, abychom chytili českou televizi. O to se naštěstí stará manažer," mrkne na vedle stojícího Josefa Jindru.

Vzápětí nervózně pohlédne na hodinky. Za dvě hodiny už ji čeká na Šumavě trénink... Z přijetí u ministra vnitra Bublana mezitím dorazili běžci na lyžích.

"A já tam hned dostal pokutu za parkování," pochlubil se trenér ženského družstva Jiří Šimůnek.

"Hele, kam se tlačíš, nejdřív sportovci," popichuje ve frontě Miroslav Petrásek od běžců Milana Janouška, trenéra biatlonistů, který už testuje kalhoty.

Nejrychleji vybaveným byl Neumannové trenér Stanislav Frühauf. "Přišel první a za dvacet minut odcházel, svítila mu očka," říká Jan Stluka z ČOV.

Zato někteří módemani z realizačního týmu biatlonistů přebírali oblečení skoro tři hodiny. "Na mě je moc bílé, brzy ho ušpiním," posteskl si jinak nenáročný závodník Zdeněk Vítek.

SLUŠÍ MI TO? Kateřina Neumannová fasovala oblečení na olympiádu.

Další z rubriky

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Najdete na iDNES.cz