Itálie, probuď se! Olympijské hry se blíží

10 2006
Turín, Praha - Prodavač suvenýrů nabízí v Turíně klíčenky i figurky s náměty z fotbalového mistrovství světa 1990. A co olympijské suvenýry? Kdeže. Zkuste to jinde. Z milionu vstupenek na XX. zimní olympijské hry se zatím prodalo pouhých 585 tisíc. "Olympijský duch v Turíně chybí," stěžuje si redaktor místních novin Beppe Fossati.

Přitom závěrečné odpočítávání už začalo. Zbývá poslední měsíc. 10. února 2006 vzplane nad metropolí kraje Piemont posvátný oheň. Společnou rukou jej možná zapálí Alberto Tomba a Stefanie Belmondová, sportovní giganti.

PROHLÉDNĚTE SI INFOGRAFIKU: České naděje pro Turín

Češi se těší. Jejich výprava může být rekordní, s 85 sportovci. Stejně rekordní jsou medailové ambice. Dosud nejvíc cenných kovů přinesly zimní hry v Sarajevu 1984 – šest. Nedávné výsledky z bílé stopy však rozdmýchávají euforii, že tato meta bude překonána.

Svět se naopak děsí organizačního propadáku. "Turínu hrozí hry bez diváků. Prodej lístků stagnuje, tisíce hotelových pokojů čekají na rezervaci," varuje americký list Wall Street Journal.

Dokonce i italská hvězda první velikosti, letos neporazitelný slalomář Giorgio Rocca, připouští: "Propagace nebyla nejlepší. Je škoda, že se u nás lidé o olympiádě nebaví."
Celonárodní nadšení pro hry neexistuje. Na chudém a teplém italském jihu nejeví o vstupenky takřka nikdo zájem.

Liknaví stavaři stále finišují. "Přejí si, ať napadne co nejvíc sněhu, aby ten binec kolem stadionů nebyl vidět. Jinak berou vše na lehkou váhu," vypráví Blanka Ježková z marketingové organizace Česká olympijská, která Turín navštívila.

Nebudou to nádherné lidové hry jako v Lillehammeru 1994. "Od začátku jsou nešťastně nastavené," tvrdí šéf české mise František Dvořák. "Už tím, jak sportovce rozstrkali do tří vzdálených olympijských vesnic."

Mnozí teď litují, že Turín vyhrál v posledním kole voleb nad švýcarským Sionem. Masivní divácká návštěva víkendového Světového poháru lyžařů v Adelbodenu naznačila, že jen kousek severněji mohl být o olympiádu mnohem větší zájem.

Organizátoři her taková přirovnání odmítají. Během olympiády bude Turín nadšeným městem, slibují. Neprodané vstupenky? Žádný strach, vždyť ony zmizí. "Nejsme Norové. Pro Italy je typické všechno nechávat na poslední chvíli," říká tiskový mluvčí Giuseppe Gattino. Jeho šéf Valentino Castellani slibuje vskutku akční přístup k problémům: "Hodně věcí bude první den skřípat. Ale závady prostudujeme a druhý den to už bude lepší."

Získá český tým sedm medailí?

Praha  (tm) - Hektický předolympijský čas pro sportovce i pro český štáb. Jan Hrdina, mezinárodní sekretář ČOV, ještě ani neodpoví na jeden mail a už přeskakuje na počítači k druhému. S italskými organizátory právě svádí bitvu o postele pro sportovce. "V olympijské vesnici v Sestriere nás totiž chtějí namačkat na tří- a čtyřlůžkové pokoje."

Hrdina připravuje zázemí pro český tým snů. Je mužem v pozadí. V téže době Jakub Janda vládne skokanům, Kateřina Neumannová chystá životní formu, Lukáš Bauer i Nikola Sudová vystupují na stupně vítězů ve Světovém poháru a Jaromír Jágr dominuje bodování hokejistů v zámořské NHL.

19. ledna nominují Češi svoji možná nejsilnější výpravu v historii zimních her. Ovšem totéž tvrdili i před letní olympiádou v Aténách. O to smutnější byl konečný výsledek: jediné zlato, nejhorší bilance od Melbourne 1956. "Tři medaile z Turína budou úspěchem," říká teď předseda ČOV Milan Jirásek. Patří však k  těm nejskromnějším.

"Bude jich pět," tipuje Hrdina. "Šestkrát bych chtěl jet na medailový ceremoniál. A to není vize z kategorie snů," tvrdí František Dvořák, šéf české mise. Akrobatka Nikola Sudová jej vlastní věštbou přebíjí: "Sedm medailí."

Kdyby se zopakovala loňská bilance z mistrovství světa v zimních sportech, pak poberou čeští reprezentanti dokonce osm cenných kovů. Ale pozor, je na místě varovat před nemístným optimismem. Například Kateřina Neumannová v této zimě kraluje na trati 10 km volně, jenže desítka se v Turínu poběží klasicky – a tímto stylem byla "jen" dvakrát pátá.

Poslední měsíc bude z nejdůležitějších. "Už moc nenatrénujete, zato musíte vyladit formu, aby v Turíně šlapala jako švýcarské hodinky a nepřišla až 14 dní po olympiádě," říká běžec Lukáš Bauer. O ničem jiném než o medaili nepřemýšlí. Bojí se jen bacilů, které mohou zmařit čtyřleté úsilí. Mimochodem: Čechům věští "tři zlaté a zástup druhých míst".

Už za měsíc vzplane olympijský olympijský oheň v Turíně. V Pescaře běžel s pochodní jako jeden z 10 000 účastníků štafety dlouhé 11 300 km jezdec formule 1 Jarno Trulli (vpravo).

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz