Rachůnek: Nevěřím, že na olympiádu pojedu

17 2005
Moskva - Rébus, kdo se dostane do českého národního týmu pro hokejový turnaj na olympijských hrách, je stále otevřený. Po emotivním projevu Jiřího Fischera je jasné, že urostlý bek Detroitu do Turína kvůli problémům se srdcem nepojede, a najednou je v obranné linii jedno volné místo. Jedním z adeptů je Karel Rachůnek.

Právě Rachůnek je možná blíž účasti na olympijských hrách, než si sám připouští.

V hlavě má pořád dřívější slova kouče národního týmu Aloise Hadamczika, který po návratu z inspekce v zámoří prohlásil že se už rozhoduje o jednom až dvou obráncích. Jenže to od začátku tohoto týdne kvůli potížím Fischera neplatí.

Pochvala od Hadamczika 

"Jirka je vyloženě defenzivní bek, potřebujeme stejný typ jako on," řekl Hadamczik.
V této souvislosti připomněl jméno Jana Hejdy, který ale byl blízko užší nominaci už předtím. Ale padlo také Rachůnkovo příjmení. "Proti Finům ukázal, proč je nejlepším obráncem v ruské lize," uvedl kouč.

A to je vzhledem ke kvalitě superligy velký kompliment. Rachůnek se může ukázat jen na turnajích Euro Hockey Tour, Hadamczik ruské krajánky ani jiné hráče z Evropy nebyl sledovat osobně.

Hráčovy myšlenky ale olympiádu zatím míjejí. "Nevnímám to. Myslím, že z těch beků z Evropy sledují trenéři jen Hejdu. Navíc se považuju spíš za ofenzivního obránce," uvedl.

Na hře dozadu prý musí ještě hodně zapracovat. V Jaroslavli k tomu ovšem má ideálního učitele. "Trénuje tam Jurzinov, to je stará ruská obranná škola. Útočit nám zakazuje," prohlásil s úsměvem Rachůnek.

New York mu neseděl

V tuto chvíli už přitom mohl mít nominaci jistou. Po výluce se měl vrátit do NHL, kde hájil barvy New Yorku Rangers. Jako člen Jágrovy české kolonie mohl mít jistá privilegia. Jenže Rachůnkovi se v New Yorku nelíbilo, navíc nechtěl s rozřešením své budoucnosti po minulé sezoně otálet.

"Rozhodl jsem se hned, jak sezona skončila, že v Jaroslavli prodloužím smlouvu. V té době to za mořem vypadalo, že hráči neustoupí, a nebylo jasné, co bude dál," vzpomínal.

V jednom z předních týmů superligy mu prý nic nechybí. Ani NHL. "Moc se o ni nestarám," řekl. V jeho zamilované Ottawě, která jej pár měsíců před výlukou vyměnila do New Yorku, mu už moc známých nezůstalo. "Bonk, Hossa i Lalime jsou pryč. Stejně tak Martin Prusek, se kterým jediným z NHL si občas zavolám," uvedl.

Zranění pobolívá

Rachůnek hájí své ruské angažmá i tehdy, když připouští, že hráči zpoza oceánu jsou při sestavování olympijské party ve výhodě. Před čtyřmi lety, kdy hrál v Kanadě, prý ale o hrách také nepřemýšlel. "Tehdy jsem byl zase moc mladý, bylo mi 22 let,"
vysvětlil.

V listopadu to vypadalo, že je s ním zle. Z nominace na Karjalu se omluvil kvůli problémům se zápěstím, údajně mu hrozila i operace. "Dostal jsem pukem do místa, které jsem měl v létě operované. Nakonec to vyřešil týden klidu. V klubu mě ale na Karjalu nechtěli pustit," řekl Rachůnek, jemuž se občas problematické místo při hře ozve.

A co bude dělat v době olympijských her? Rachůnek má jasno: v Turíně nebude. "Budu v Čechách s Jaroslavlí, která tam bude trénovat," prohlásil.

Autoři: ,

Další z rubriky

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Najdete na iDNES.cz