Nominace? Pro mě bez překvapení, říká Augusta

22 2005
Jihlava - Před čtyřmi lety skládal tým pro olympiádu v Salt Lake City. Jak hokejový trenér Josef Augusta hodnotí práci svého nástupce Aloise Hadamaczika? „Základ týmu byl víceméně jasný. Můžeme se bavit o konkrétních jménech, ale nominace mě nepřekvapila. Teď jde o to, jak tým zahraje v únoru,“ říká bývalý reprezentační kouč.

„Pro mě není nominace žádným překvapením. Kvůli zdravotním potížím v ní chybějí Fischer, Vašíček, Havlát, stejně tak Dvořák a Havlát.

Místo Havláta s Vašíčkem dostali důvěru Erat a Bulis, což jsou podle mě kvalitní náhrady.

Pokud jde o to, že v týmu chybí Patrik Eliáš, tak to pro mě není tématem této nominace. Vždyť ještě nezačal hrát. To jenom určitá skupina novinářů píše, že už trénuje. Ale aby mohl být v týmu, musel by hrát a dostat se do formy.

Ale abych postupoval podle postů.

Brankáři: Jedničkou by měl být Hašek
Trojice brankářů je hodně silná. Vokoun je mistr světa z Vídně, Hašek i přes svůj věk přesvědčil, že je silný a Hnilička je nejlepší brankář v extralize.

Hodně častá je otázka, kdo bude brankářská jednička. Neznám strategii trenéra Hadamczika, ale asi rozhodne momentální forma. I když, kdybych se měl rozhodovat já, dal bych přednost Dominiku Haškovi. Ve čtyřiceti letech by neměl sedět na střídačce, nebylo by to vůči němu fér a věřil bych, že pokud nastoupí, bude hrát prim.

Ještě mě při jménu Hašek napadá jedno. Když jsme na svazu hodnotili Salt Lake City, Mojmír Šatava mi vytknul, že chytal Hašek a ne Čechmánek, jako gólman pro Turín. Čtyři roky jsem z toho byl špatný a i proto jsem rád, že Hašek jede.

Obrana? Možná chybí Rachůnek
Pokud jde o složení obrany, jsem rád, že se do týmu vrací Filip Kuba. Je to mistr světa z Německa a v NHL prokazuje svoje kvality. Přesto byl v minulých letech neprávem opomíjený. Pokud jde o další beky, je to zkušenost sama. Mají tituly z mistrovství světa, i z olympiád.

Pokud bychom se bavili o tom, že v nominaci nejsou hráči z Evropy, pak bych zmínil jméno Karla Rachůnka. Je nejproduktivnějším obráncem v kvalitní ruské lize a podle mě by si nominaci zasloužil. U dalších hokejistů z Evropy, ať už u obránců, nebo útočníků ale platí, že se kvalitou hráčům z NHL nevyrovnají. To by museli být v pětici nejlepších hráčů v bodování své ligy.

Útok? Zvažoval bych nominaci Langa
U útočných formací bych zopakoval to, co jsem řekl u obránců. Můžeme se bavit o konkrétních jménech, ale základ týmu, stejně jako jeho osa, je jasný. Proto není tak rozhodující, jestli tam bude Olesz a další. Trenér zvažoval to, jestli ti hráči pracují pro tým. A to podle něj zřejmě Bulis, Erat a Olesz splňují.

Já bych možná zvažoval, jestli vsadit na Roberta Langa. Rok nehrál, možná bude mít chuť do hokeje. Je to sice dobrý centr, který má své kvality. Osobně bych ale jeho nominaci zvažoval.

Kdo chybí, kdo přebývá
Nad tím, kdo by v týmu neměl a naopak měl být, se jenom usmívám. Je to práce novinářů, kteří vyvíjejí určitý tlak. Trenér má situaci jasnou. Má určitý seznam jmen a z něho musí vybrat. Tak jsem se třeba já před Salt Lake City rozhodoval mezi Paterou a Bonkem.

Navíc každý trenér má jinou vizi. Proto třeba nevyšlo na Jirku Šlégra, proto nejede Aleš Kotalík a další. Rozhodně ale třeba schvaluju nominaci Františka Kaberleho a Davida Výborného. Ani jeden sice ještě na olympiádě nebyl, ale na mistrovstvích světa, které vyhráli pětkrát, prokázali své kvality.

Proto zásadně nesouhlasím s možným názorem, že by byli nominovaní za zásluhy. To, že nebyli v Naganu ani v Salt Lake City, byla vždy otázka konkurence, momentální situace a názoru trenérů. Ať už mě, nebo Ivana Hlinky. Oni ale ukázali své kvality na dalších akcích, mají zkušenosti s mezinárodním hokejem a David Výborný byl navíc kapitánem mistrů světa z Vídně.

Trenér není při nominaci v lehké situaci. Má názor, který si dává dohromady se svými spolupracovníky. Do toho je nahlodáván tiskem. Ale konečné rozhodnutí musí učinit sám. A vůči nominaci pro Turín nejde mnoho namítnout. Základ tvoří tým z Vídně, výběr je kvalitní. Dál se uvidí, jak složí trenér formace, v jaké formě se mužstvo sejde v Turíně a zda bude mít štěstí. To jsou nutné předpoklady pro úspěch.“

Dále čtěte:
Z Evropy jehe na ZOH jen gólman Hnilička
Za nominací si stojím, říká Hadamczik pevně

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Najdete na iDNES.cz