Indická lyžařka vyráží z Beskyd do Turína

31 2006
Rožnov pod Radhoštěm - Když chtěla lyžovat, musela si svah sama ušlapat. Do hor cestovala z indické metropole Dillí autem dva dny. I tak se chystala na olympiádu indická slalomářka Neha Ahuja. "Zvládla podmínky, jaké si čeští lyžaři nedovedou představit," řekl trenér Miroslav Kolář. Ten ještě na minulé olympiádě v Salt Lake City vedl Petru Zakouřilovou, do Turína vyráží s Indkou.

"Už jen to, že budu na olympiádě, je fantastické," tvrdí čtyřiadvacetiletá slalomářka, která je vůbec první Indkou, jež kdy prošla kvalifikací na zimní hry. V Turíně pojede obří slalom, ale i slalom klasický, do něhož se kvalifikovala až víkendovým sedmým místem na Soláni v Beskydech.

"Limit je takový, aby ho zvládlo co nejvíc lyžařek," říká otevřeně trenér. "Takže na olympiádě od ní můžete čekat časy o dvacet vteřin horší než od zbytku závodnic."

V Turíně tak bude Indka podobnou atrakcí, jakou nabídl na zimní olympiádě v Calgary před 18 lety jamajský čtyřbob. Příběh čtyř bobistů z tropického ostrova v Karibiku byl později dokonce zfilmován. Vzpomínáte na Kokosy na sněhu, že?

Její příběh se však zásadně liší: na rozdíl od Jamajčanů viděla sníh dávno před hrami. Dokonce – než začalo útrpné dojíždění z Dillí – v indických horách žila. "V Kašmíru na hranicích s Pákistánem dělal otec šéfa zimního střediska. Jenže centrum brzo zavřeli kvůli válce a my se museli stěhovat do Dillí."

Dnes už pro ni dlouhodobý pobyt na sněhu opět není problém. Díky japonskému mecenáši, jistému panu Moritovi, si může i slalomářka ze třetí tisícovky světového pořadí (pro srovnání: Záhrobská je v žebříčku devátá) dovolit nákladný trénink v prestižní Bartschově akademii na rakouském Pitztalu.

Pro Indy jsou zimní sporty exotikou. Čtyřčlennou olympijskou výpravu tvoří kromě Ahuji už jen slalomář, běžec na lyžích a sáňkař.

Další z rubriky

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz