Historii českých úspěchů začal psát Němec

13 2006
Praha - Zní to jako hříčka z cimrmanovské hry Dobytí severního pólu. První český sportovec, jenž vybojoval medaili ze zimních olympiád, byl ve skutečnosti Němec: Rudolf Burkert, "Sudeťák", sklář z krkonošské vesnice Polaun, dnešního Polubného. Ve dvojí "kůži" skákal i na hrách ve Svatém Mořici 1928.

Po stopách medailí

Jeho lyžařský svetr zdobil znak HDW, německého spolku, který usiloval o mezinárodní samostatnost sportovců ze Sudet, nikdy jí však nedosáhl.

Burkert tedy reprezentoval Československo. Pro něj získal v sezoně 1927 titul mistra světa v severské kombinaci, pouhé dva roky poté, co se vrhl na závodní lyžování! A v olympijské zimě bral bronz mezi skokany specialisty, což byla teprve senzace. Středoevropan narušil na můstku hegemonii Skandinávců. To se dalších 28 let nikomu nepodařilo.

"Ve vzduchu zlomí Burkert tělo v úžasný předklon, aby v bezvadném stylu dopadl," psal dobový tisk. Kvůli zranění nohy musel v roce 1934 ukončit kariéru, ale zároveň zůstal ušetřen vojenského nasazení ve službách třetí říše.

Ač Němec, po válce nebyl odsunut. "Pracoval jako řidič i vlekař v okolí Tanvaldu, staral se o úpravu lyžařských tratí," vypráví František Kolář z Olympijského informačního a studijního centra. Teprve koncem šedesátých let odchází Burkert do západního Německa, kde roku 1985 v 81 letech umírá.

Komunisté se jeho bronzem ze Svatého Mořice příliš nechlubili, naopak ve sportovních encyklopediích skokana často opomíjeli. Nebo mu alespoň počešťovali jméno z Burkert na Purkert.

A kde skončila ona památná medaile? Stopy po ní mizí v prachu dějin. "V našich sbírkách sice máme medaili ze Svatého Mořice 1928, jenže Burkertova být nemůže," líčí Hana Havránková z Národního muzea. "Ta naše je totiž zlatá. Ani nevíme, jak jsme k ní přišli."

Vážení čtenáři, za 28 dní budou v Turínu zahájeny XX. zimní olympijské hry. Celkem třicet medailí zatím získali čeští či českoslovenští olympionici v historii zimních olympiád. Počínaje dnešním vydáním vám každý den MF DNES přinese příběh jedné z nich, od roku 1928 až po současnost. Připomeneme osudy sportovců, kteří je vybojovali (viz následující seznam), i samotných medailí.
 
Burkert (skoky na lyžích) - bronz 1928, hokejisté - stříbro 1948, Divín (krasobruslení) - stříbro 1960, hokejisté - bronz 1964, Raška (skoky na lyžích) - zlato a stříbro 1968, hokejisté - stříbro 1968, Mašková (krasobruslení) - bronz 1968, Nepela (krasobruslení) - zlato 1972,   hokejisté - stříbro 1972, Šikolová (běh na lyžích) - bronz 1972, hokejisté - stříbro 1976, Jeriová (běh na lyžích) - bronz 1980 a 1984, štafeta běžkyň - stříbro Sarajevo 1984, hokejisté - stříbro 1984, Charvátová (sjezd) - bronz 1984, Sabovčík (krasobruslení) - bronz 1984, Ploc (skoky  na lyžích) - bronz 1984 a stříbro 1988, Malec (skoky na lyžích) - bronz 1988, Barna (krasobruslení) - bronz 1992, hokejisté - bronz 1992, družstvo skokanů na lyžích - bronz 1992, hokejisté - zlato 1998, Neumannová (běh na lyžích) - stříbro a bronz 1998, 2xstříbro 2002, Valenta (lyžování-akrobacie) - zlato 2002

SKOK PRO BRONZ. Rudolf Burkert čistým stylem skáče pro bronz ve Svatém Mořici.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang


Praha Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz