Hašek září. Bude chytat na olympiádě?

1 2005
Praha - Něco přes dva měsíce před turínskou olympiádou řeší český hokej nádherné dilema: Kdo bude na velkém sportovním svátku českou gólmanskou jedničkou? Tomáš Vokoun? Zní to logicky. V poslední době chytal za národní tým skvěle, je mistrem světa z Vídně. I v NHL si udržel obstojnou fazonu. Ale nabízí se ještě jedna možnost. A taky nezní špatně.

Jmenuje se Dominik Hašek.

Jen pro ty hodně mladé: to je chlapík, který fenomenálním výkonem v roce 1998 vybojoval českému týmu zlato na naganské olympiádě.

Letos je mu čtyřicet. Hokej do letošní sezony nehrál pořádně tři roky. Moc se mu nevěřilo.

"Haškův návrat? V Kanadě se mu lidé smějí," řekl ještě v září zámořský novinář Bill Beacon. Jenže tenhle zlomyslný posměch, to byl hanebný omyl. Hašek teď v NHL předvádí bravurní výkony. Vládne hned čtyřem gólmanským statistikám ligy.
 
Průměr má hodně pod dva inkasované góly na zápas, už třikrát nedostal gól. Svou úchvatnou "převalovací" gymnastikou zachraňuje zdánlivě ztracené situace jako zamlada.

V čem Hašek kraluje NHL

Průměr gólů na zápas
1. Hašek (Ottawa) 1,92
2. Fernandez (Min.) 2,04

Procentuální úspěšnost
1. Hašek 93,4%
2. Fernandez 93,4%

Počet vítězství
1. Hašek 13
2. Legace (Detroit) 13

Vychytané nuly
1. Hašek 3
2. Kiprusoff (Calgary) 3

"Má neuvěřitelnou formu," žasne v rozhovoru pro list Ottawa Sun kouč Bryan Murray, který Haška vede v klubu Ottawa Senators. "Nemůžu do toho svým českým kolegům mluvit. Ale myslím, že pokud Dom bude zdravý, pak by na olympiádě měl stát v bráně."

Co na to sám Hašek? "Když se mi podaří návrat do nároďáku, budu moc rád," svěřil se v létě. Jeho obchodní partner Jiří Ponikelský vypráví, jak si už v květnu s Haškem na téma olympiáda povídali. "Úplně mu při tom zářily oči. Je to jeho velký sen. Olympiáda je velká výzva. A ty on miluje."

Hned však dodává, že to platí, ať bude Hašek v Turíně jako jednička nebo jako dvojka. "S Tomášem spolu mají opravdu perfektní vztah. Myslím, že by si mohli navzájem hodně pomoci," míní Ponikelský.

"Roli dvojky beru. Je na střídačce připravená, je s týmem," vysvětloval Hašek.

Mistr světa z roku 1985 Jiří Králík míní: "Asi žádný trenér na světě by nenechal Haška v takové formě jen sedět na střídačce." Reprezentační trenér Alois Hadamczik však ještě v létě řekl velmi jasně, že jedničku vidí v Tomáši Vokounovi.
 
Nyní je Hadamczik v zámoří na inspekční cestě. Chce se přesvědčit o aktuální formě obou elitních brankářů. "Potřebujeme je oba," vysvětluje spokojeně, aniž by zatím chtěl cokoli dodávat.

Koneckonců – i Vokounovi se v první sezoně po výluce daří. Nashville byl také díky němu dlouho nejlepším mužstvem NHL, soupeři jej nemohli porazit. Tahle série sice už padla, ale Vokounova forma trvá. Naposledy v noci na středu vychytal nulu proti Calgary. "Vokoun byl prostě úžasný," pochválil soupeře kanadský útočník Jarome Iginla.

Haškův zástupce Rich Winter nicméně v rozhovoru pro list Ottawa Sun podotkl: "Stejně vím jen o jednom brankáři, který kdy vychytal Česku zlatou medaili na olympiádě. A tím je Dominik."

Souboj obrů: Hašek, nebo Vokoun?

Praha (luk) - Kdo si zaslouží být na olympiádě brankářskou jedničkou hokejové reprezentace? MF DNES se na to zeptala zástupců tří generací slavné české gólmanské školy.

Jiří Holeček, legenda, mistr světa z roku 1972, 1976 a 1977
"Buď Hašek, nebo Vokoun. Vokoun by si to zasloužil za poslední dvě mistrovství světa, Hašek je zase nahoře dlouhodobě. Překvapilo mě, jak mu to ve čtyřiceti jde. Čekal jsem, že bude dobrý. Ne že výborný. Pomáhá mu samozřejmě síla Ottawy. Vzpomínám na Sověta Treťjaka, jakou z něj dělají legendu! Přitom on si tam jen tak seděl jak za pecí, a když jsme se dostali až k němu, tak jsme mu pět gólů dali."

Jiří Králík, bývalý gólman, mistr světa z roku 1985
"Pokud bude zdravý, pak Dominik Hašek. Asi žádný trenér by si nedovolil jej v takové formě pominout. Je to olympijský vítěz. Zase tolik mě nezaskočilo, že je v NHL mezi nejlepšími. To už mě spíš překvapuje, že ho zatím ani v jeho věku nezradilo zdraví. Dalším v řadě je za ním Vokoun. Ten má proti Haškovi snad jedinou výhodu – že drží hokejku v levé ruce. Oba dohromady, to je síla! Pak už je jedno, kdo bude trojka. Klidně já. Výstroj z pětaosmdesátého ještě doma mám."

Marek Pinc, současný reprezentant
"To je jednoznačné. Nejlepší výkony ze všech teď přece předvádí Dominik Hašek. Jev výjimečný. Všechno pilně odmaká. Jako by mu vůbec nebylo čtyřicet let. Důležité pochopitelně je, že zůstává zdravý. Ono být zdravým hokejovým gólmanem ve čtyřiceti, to je také svým způsobem kumšt. Jako dvojku bych pak za ním viděl Vokouna, ten chytá taky parádně."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz