Hadamczik je s Čechy v NHL spokojený

4 2005
New York - Inspekční cesta reprezentační trenéra Aloise Hadamczika a generálního manažera Zbyňka Kusého po hokejové NHL je u konce. Během 16 dnů shlédli 14 duelů a viděli celkem 35 českých hokejistů, z nichž 26 patří do širší nominace na zimní olympiádu v Turíně. "Spousta českých hráčů je ozdobou NHL," chválil Hadamczik.

Cesta prý splnila očekávání. Hadamczik ale zdůraznil, že po jednom utkání nelze posoudit, zda hokejista do výběru patří, nebo ne. "Důležitý je kontakt s hráči, znát jejich pocity," upozornil na další význam své mise.

"Jedno utkání nemůže rozhodnout. Chtěli jsme vidět hráče, kteří mají dobré bodovaní, kteří před sezonou neměli jisté místo v NHL a byli v širší nominaci. Takže jsme si udělali nějaký obraz a názor. Nebudeme předcházet situaci, nominace je ještě daleko," řekl.

I když seznam 23 nominovaných musí vedení týmu zveřejnit do 22. prosince, do úplné uzávěrky zbývá ještě skoro měsíc a půl, protože do 15. ledna může být pět hráčů vyměněno, připomněl Hadamczik.

Na amerických a kanadských stadionech ho zaujala především atmosféra, která v lize obnovené po roční výluce panuje. "Dvacet tisíc diváků, nádherné prostředí, to je to hlavní, co nám utkvělo v paměti," řekl.

Hokej v NHL po změně pravidel platné od letošní sezony se Hadamczikovi velice líbí. Hra je rychlejší a divácky atraktivnější.

"Je tady hodně hokejových momentů, hráči musejí bruslit, nemohou hákovat, držet. Myslím, že je to pravidlo, které by mělo proniknout i do naší ligy," uvedl kouč českého národního mužstva.

Kouče zajímali také marodi

Hadamczika zajímala také pětice českých hokejistů, kteří jsou v současné době na marodce a přitom jsou v širší nominaci na únorové olympijské hry v Turíně.

Dvě třetiny sobotního zápasu New Jersey proti Minnesotě sledovali ve společnosti útočníka Devils Patrika Eliáše, který se zotavuje po žloutence.

"Dlouho jsme spolu mluvili. Řekli jsme si určité věci a podle toho se rozhodneme," uvedl trenér bez bližších podrobností v sobotu na stadionu komplexu Meadowlands v
New Jersey.

"Pořád nevíme, jak to dopadne s Jiřím Fischerem, kdy začne nebo zda vůbec bude hrát," řekl kouč, před jehož očima se pětadvacetiletý obránce Detroitu při zápasu 21. listopadu proti Nashvillu zhroutil se srdečním záchvatem a nyní je v domácím ošetřování.

"Těžké zranění má Martin Havlát, u něhož také nevíme, co bude dál," řekl Hadamczik o ottawském útočníkovi, který si v úterním zápase proti Montrealu poranil rameno a hrozila mu dlouhá přestávka.

Podle posledních zpráv ale nebude muset na operaci a mimo hru tak bude pouze tři až šest týdnů. 

Do 14 dnů by měl být podle Hadamczika opět fit detroitský útočník Robert Lang, jehož natažená třísla po pondělním zápase proti Los Angeles nejsou vážným problémem.

Pouze v případě útočníka Caroliny Josefa Vašíčka je už více méně jasno. Sám hráč nedávno připustil, že se kvůli vážně zraněnému kolenu s olympijským snem pro tentokrát asi rozloučil.

Prohlášení ke Kubinovi bude známo až v Praze

Generální manažer české hokejové reprezentace Zbyněk Kusý veze ze zámoří prohlášení týkající se případu obránce Pavla Kubiny. "Zveřejním ho ale až po projednání v Praze, " řekl Kusý.

Kubinovi hrozila kvůli dosud neuhrazené pokutě za výroky po loňském semifinále české extraligy neúčast na olympiádě v Turínu. Podle středečního vyjádření předsedy hokejového svazu Vratislava Kulhánka je ale spor už vyřešen.

Kusý po zápase NHL New Jersey s Minnesotou ke Kubinově případu řekl, že "existuje určité prohlášení, které vydáme po našem návratu, ale až poté, co ho projedná výkonný výbor Svazu ledního hokeje a Asociace profesionálních klubů". Stane se tak zřejmě na úterní tiskové konferenci.

Manažer uvedl, že s obráncem Tampy osobně jednal dvě a půl hodiny, o výsledcích ale nechtěl před návratem do Prahy hovořit. "Taková je dohoda s hráčem," vysvětlil.

Hadamczik se už dříve vyjádřil v tom smyslu, že letošní mistr světa z Vídně je pro jeho tým jednou ze stěžejních postav. Přesto byl Kubinův start v Turíně ohrožen.

Obránce na jaře nařkl rozhodčího Petra Bolinu z ovlivnění utkání. Protože svá tvrzení nedoložil, APK mu uložila rekordní pokutu 200 000 korun. Navíc si nepřála, aby reprezentoval Českou republiku.

Tehdejší kouč národního týmu Vladimír Růžička loňského vítěze Stanley Cupu přesto nominoval.

Splatnost pokuty jako podmínku cesty do Turína Kubinovi hokejový svaz stanovil do 10. prosince. Hráč na to prohlásil, že to z principu neudělá, neboť jeho spor se reprezentace netýká.

Autor:

Další z rubriky

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Najdete na iDNES.cz