Doporučujeme

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

Kateřina Neumannová, dcera Lucie - Olympijská vítězka v závodě na 30 km volně Kateřina Neumannová s dcerou Lucií. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Dcera gratulovala, kouč v lese nic netušil

• 39
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Hned za cílem klesla zlatá běžkyně Kateřina Neumannová na zem únavou. Konečně se jí splnil zlatý sen a ona si užívala první pocity olympijské šampionky. Jako první jí přišla gratulovat dvouletá dcera Lucinka, až pak se zmátořily vyčerpané soupeřky. A trenér Frühauf? Ten tou dobou ještě neměl o výhře tušení.

"Byl jsem na kopci, kde se měl závod rozhodovat, závěr jsem sledoval už jen z vysílačky," prozradil Stanislav Frühauf.

Dále čtěte: Paráda! Neumannová má konečně zlato!

Z aparátu však slyšel jen nesrozumitelnou změť výkřiků. To jak jeho kolegové prožívali dramatický dojezd.

"Poslední srozumitelná zpráva byla, že Kateřina bude třetí. Pak už byl jen chaotický přenos. Někdo vykřikl: ´Hele, ona možná bude druhá,´ a tím to skončilo úplně. Teprve po pěti minutách mi řekli, že vyhrála."

Trenér zůstal v lese sám se svou radostí. "Zbyl tam jen italský kameraman, gestem mi blahopřál," řekl.

Do vítězného finiše Neumannovou dohnaly zástupy českých fanoušků. Vlajky byly k vidění podél celé trati i na hlavní tribuně.

Z terasy nad cílem ji povzbuzovali členové olympijské výpravy. "Pojď! Pojď! Pojď!" křičeli do fascinujícího tempa, kterým se běžkyně řítila k pásce.

Pak to přišlo. Neumannová to dokázala, její šestá olympijská medaile v životě je konečně zlatá!

Všechny tři soupeřky padly únavou na studený sníh. Neumannová ležela na znak a hůlkou v ruce kynula divákům.

Když se začala zvedat, přiběhla za maminkou malá Lucinka. V růžové bundě s českou vlajkou namalovanou na tvářičce. Běžkyně ještě celá od sněhu, na kterém před chvilkou ležela, vzala děvčátko do náručí.

Až pak přišly s gratulací soupeřky. Steiraová, Künzelová, Paruzziová.

"Jsem hrozně šťastná, že jsem to dokázala. Před závěrečným stoupáním jsem se už smiřovala s bronzovou medailí." To byla její první slova v cíli.

Střídali se u ní gratulanti z českého tábora i z cizích zemí.  Zlato dostane při slavnostním vyhlašování dnes večer v Turíně.

"Co jsem jí řekl? Že jsme tu knihu spolu dopsali zlatým písmem," prohlásil dojatý Frühauf pateticky.

Neumannová totiž vybojovala zlato ve svém posledním olympijském závodě v životě. "Vím, že ve sportu už víc dosáhnout nemůžu," reagovala třiatřicetiletá šampionka na dotaz, zda to nebyl její nadobro poslední závod. "V této vítězné euforii po mě žádná důležitá rozhodnutí nečekejte. O budoucnosti budu přemýšlet v klidu po sezoně."

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.