Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

České naděje na ZOH ještě nezemřely

  8:51
Turín - Návrat do reality? Možná. Nebo dokonce skepse? To snad ne. Česko má tři dny před zhasnutím ohně zimní olympiády v Turíně na kontě jen dvě stříbrné medaile: zásluhou běžců na lyžích Kateřiny Neumannové a Lukáše Bauera. Přitom očekávání byla mnohem větší. V předolympijské sezoně totiž Češi získali na světových šampionátech osm medailí v olympijských disciplínách.

"Nechceme mluvit o neúspěšných hrách. Počkejte s hodnocením na konec," říká František Dvořák, šéf české výpravy.

Už dnešek může ledacos pozměnit. A stále žije naděje na překonání historického maxima.

Nejúspěšnější byla zimní olympiáda v Sarajevu 1984 se šesti medailemi. Jenže víc než jednu a čtvrt tehdy vybojovali sportovci ze Slovenska. To znamená, že potřebujeme dobýt další tři medaile.

Šance jsou! Posledních 30 kilometrů na olympijských tratích čeká dnes dopoledne Kateřinu Neumannovou. Přibližně 80 minut tvrdé práce. Pojede se volnou technikou - bruslením, to jí vyhovuje.

Pátek: soudný den

Jenže včera přišla od lyžařských tratí z Pragelata hrozivá zpráva. "Ráno měla Kateřina příznaky zánětu horních cest dýchacích," řekl manažer Josef Jindra: "Víc než kloktadla a pastilky už nemůžeme nasadit."

Český den D
Co dnes čeká fanoušky

11.30
Startuje lyžařská královna Kateřina Neumannová. Ač je nachlazená, na trati 30 kilometrů volně může získat svou první zlatou olympijskou medaili. Bude to její poslední olympijský závod v kariéře.

16.30
Česko-Švédsko, semifinále hokejového turnaje. Celý národ bude u televize. Když Češi zvítězí, zahrají si v neděli finále.

Scénář loučení lyžařské královny tak dostal trhlinu. Nebo nezdolná bojovnice rozšíří svoji medailovou sbírku?

Není jisté, že dnes ke startu nastoupí, ale už teď je nejpilnější českou zimní sběratelkou všech dob. Má pět medailí, z Turína povede určitě stříbro.

"Nestresuju se, cítím se ve formě, snad vydrží tvrdá stopa," prohlašovala Neumannová předevčírem.

Jenže možná ještě mocnější byla už tehdy její italská sousedka Kristina Šmigunová z Estonska, která tady dvakrát spustila vítězný jekot.

Češi v Turíně

Kateřina Neumannová
běh na lyžích
Rozlučku s olympiádami zatím postříbřila ve skiatlonu. Dnes může přidat zlatý lesk z běhu na 30 kilometrů. Ale je nachlazená.

Lukáš Bauer
běh na lyžích
Konečně se dočkal velké medaile, získal stříbro ze závodu na 15 kilometrů. Další šanci má v nedělním maratonu.

Hokejisté
Vzpamatovali se, medaile jsou na dosah.

Jakub Janda
skoky na lyžích
Lídr světových tabulek je desátý a třináctý. Hádky okolo týmu mu rozdeptaly psychiku.

Nikola Sudová
akrobatické lyžování
Předvedla náročný skok, nechybovala, přesto je šestá.

Aleš Valenta
akrobatické lyžování
Obhájce titulu vypadl v kvalifikaci. Po operaci a se zraněným kolenem už nebyl tím starým Valentou.

Šárka Záhrobská
sjezdové lyžování
Loni bronzová ve slalomu na mistrovství světa, letos až třináctá. Ještě pojede obří slalom

Marina Sáblíková
rychlobruslení
Byla sedmá na 3000 metrů. Zítra jede "svoji" trať 5000 metrů, navzdory zranění.

Roman Dostál
biatlon
Mistr světa dobíhal daleko za první desítkou. V sobotu zbývá poslední šance na reparát. Zato biatlonová štafeta bojovala o stupně vítězů.

Štafeta mužů
běh na lyžích
Mohli se rvát o medaile, jenže je srazila fatální chyba vedoucího týmu Žalčíka. Na poslední úsek nahlásil slabšího běžce.

A pozor! Druhá klíčová bitva dnes čeká hokejisty, hrají semifinále se Švédskem. Po středečním pokoření Slovenska ambice týmu opět stoupají. "Už zase hrajeme ten náš hokej," těší ikonu týmu Jaromíra Jágra. "Kanada nás nakopla, možná jsme se předtím podvědomě šetřili," připustil. Tři předchozí porážky odnesl čas.

"Nemluvte mi o Naganu, myslím jen na další zápas. Na Švédy," říká kouč hokejové armády Alois Hadamczik. Přitom právě zlatou olympiádu v Naganu 1998 si fanoušci stále více připomínají.

Už teď dopadli hokejisté lépe než na posledních hrách v Salt Lake City. Pokud dnes vyhrají, zajistí si nedělní finále, tedy přinejmenším stříbro. Ani porážka nezhatí možnost bronzového cinkotu.

Tajným žolíkem by mohla být mladá rychlobruslařka Martina Sáblíková, která nastoupí na své parádní trati, pěti kilometrech. Překoná zdravotní potíže? Snad, pracoval na ní i věhlasný fyzioterapeut Pavel Kolář.

Neděle: vydrží hokejisté?

A nezapomeňte na Lukáše Bauera, kterého v neděli čeká 50kilometrový maraton. "Věřím si, jsem v pohodě. Chci vyhrát každý závod, do kterého nastoupím, jinak by mě lyžování nenaplňovalo," říká.

V závěrečném maratonu se často rodí překvapení a Češi u toho asistují. Vzpomeňte: mistrovství světa 2003 a zlato pro Martina Koukala.

Dvě hodiny po poledni pak začíná hokejové finále, vrchol zimních olympijských her. Pokud do něj postoupí Češi, celá země se zastaví.

Ano, turínské hry vrcholí. I poslední tři dny prožijeme v napětí.

Hokej vládne. Automobilka zastaví provoz

Praha (gaz) - Olympijské hry vystřelily Českou televizi do nejvyšších pater divácké sledovanosti. Na hokejové utkání Česko - Slovensko se dívalo na dva miliony tři sta tisíc dospělých diváků a nehledě na pozdní hodinu sedmapadesát tisíc dětí.
"Je to náš letošní olympijský rekord," říká mluvčí ČT Martin Krafl.

Přenosy z olympijských her tak s přehledem "válcují" i ty nejpopulárnější programy: talkshow Uvolněte se, prosím, ale i seriály Náměstíčko, Náves či Četnické humoresky. Přičemž nástup nového seriálu Náves byl podle Krafla impozantní. Sledovalo jej 2,3 milionu diváků.

Česká televize teď boduje na úkor konkurence. "Diváci k nám přecházejí od komerčních televizí," vysvětluje mluvčí Krafl.

Vysoká sledovanost České televize souvisí i se značnými zisky z reklamy. K dnešnímu dni dosáhly její výnosy padesáti milionů korun.  "Čím větší úspěch českých sportovců, tím vyšší výdělky," prozrazuje Štěpán Volde z agentury Arbomedia, která Českou televizi zastupuje v prodeji reklamy.

Rekordní sledovanost si slibuje od dnešního utkání Česko - Švédsko. Volde přiznává, že bude držet palce, ale myšlenky na zisky z reklam neumí úplně potlačit. "Olympiádu vidím i v číslech," přiznává.

Tisíce lidí budou dnes hokej sledovat na velkoplošné obrazovce na Václavském náměstí v Praze, ale i ve většině krajských měst. A tisíce dalších fanoušků se chystají do restaurací a sportbarů. Mnohé z nich mají rezervovaná všechna místa.

V kolínské automobilce TPCA zastaví dokonce kvůli hokeji výrobu. "Umožníme lidem, aby mohli zápas sledovat, a nebudeme vyrábět. Dívat se budou na dvou plátnech v jídelně," uvedl mluvčí TPCA Matěj Matolín.


Politici "se odstěhovali" do Itálie

Praha (vdo) - Postup hokejistů do olympijského semifinále přitahuje pozornost politiků. Dnes do italského Turína míří premiér Jiří Paroubek, zůstane až do neděle.
"Semifinále se Švédskem budu mít již možnost sledovat přímo z hlediště hokejové arény. Pevně věřím v náš postup do finále," tipuje premiér. V hledišti bude také poslanec ČSSD Miroslav Svoboda.

Doposud se na olympiádě, poblíž úspěšných českých sportovců, ukazovali hlavně politici z opoziční ODS. Třeba místopředseda strany Ivan Langer, v červeném dresu, hlasitě fandil při středečním zápase Česko-Slovensko.

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, pro změnu pomalovaný stranickými symboly, sledoval zápasy ve skupině.

Nejvíce si v očích sportovních fanoušků asi "šplhnul" předseda Senátu Přemysl Sobotka, rovněž občanský demokrat. Lyžařce Kateřině Neumannové letadlem přivezl do Pragelata dvouletou dceru Lucii.

Olympiádu už raději opustili šéf sněmovního výboru pro školství a tělovýchovu výboru Walter Bartoš (ODS) a poslanec Ladislav Šustr (KDU). "Sněží tady, je těžké se na sportoviště dostat. Třeba na běh Neumannové jsem jel pět kilometrů autem, pak dva a půl kilometru pěšky, dorazil jsem úplně zpocený. Věřte, doma u televize máte větší přehled," říká Šustr.

Politici samozřejmě nejraději navštěvují nejsledovanější sporty: "Byl jsem na hokeji, Neumannové a skokanu Jandovi," vypočítává svou účast Bartoš.

Fanouškům v dresech hrozí pokuta

Praha (gag) - Fandění českému hokejovému týmu může přijít fanoušky oblečené do národních dresů se státním znakem pěkně draho. Obce jim totiž mohou udělit až třicetitisícovou pokutu za porušování zákona. Státní symboly, které mají na dresech, mohou používat jen oprávněné osoby - čeští reprezentanti. Výjimky neexistují. Jako první na to upozornily Deníky Bohemia.

"Státní symboly jsou zákonem chráněny. Pokud je někdo zneuctí - i ty na hokejových dresech - musí počítat s pokutou," říká mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Advokát Jan Černý tvrdí, že je to v pořádku, byť si neumí představit, že obec bude pokutovat fanouška v dresu, který se chová slušně. "Dává přece najevo značnou míru vlastenectví," míní Černý. "Ale pokud se budou lidé se státními symboly na prsou válet v hospodě, pak je naopak na místě dát podnět k přestupkovému řízení a takovému člověku napařit vysokou pokutu," míní Černý.

Jeden z největších prodejců hokejových potřeb, firma Bauer/Nike, má v těchto dnech z prodeje hokejových dresů nemalé zisky. "Dodáváme je i reprezentantům. Denně jich teď prodáme stovky v ceně od jednoho do dvou tisíc korun," říká Josef Mech z reklamačního oddělení. O hrozících pokutách nic nevěděl.

Získají sportovci další medaile?

Martin Roman, šéf ČEZ
Věřím, že na medaili dosáhnou, a určitě bych jim přál zlatou. Zvláště Kateřině Neumannové, kterou ta zlatá zatím míjí a za celou kariéru si ji zaslouží. Olympiádu sleduji. Jsme partnerem českého týmu.

Miroslava Němcová, poslankyně ODS
Olympiádu jsem sledovala, ale teď jsem musela odjet na služební cestu do Hongkongu. Moc jsem fandila rychlobruslařce Martině Sáblíkové, je totiž od nás ze Žďáru. A hokejisté? Pokud vyhráli čtvrtfinále, tak vyhrají i finále, to je jisté.

Helena Illnerová, vědkyně
Nejdůležitější věci sleduji. Měla jsem velkou radost ze stříbrných medailí a neodolala jsem ani středečnímu čtvrtfinále v hokeji. Trochu mě mrzelo, že naši vyřadili Slováky, protože jsem si uměla představit tyto dva týmy ve finále. Myslím, že naši medaili získají.

Pavel Bobek, zpěvák
Jako dávný optimista věřím Kateřině Neumannové i hokejistům. Olympiádu sleduji, jak to jde, ale nejsem skalní fanoušek.

Tomáš Dvořák, trojnásobný mistr světa v desetiboji
Sledovat hokej budu, ale v teple domova u televize. Jestli hokejisté dosáhnou na zlato? Porazili Slovensko, to zase porazilo Švédy. Mají na to, ale sport je nevyzpytatelný.

Jiří Paroubek, premiér
Těším se na další utkání v semifinále, které budu mít již možnost sledovat přímo z hlediště. Přeji hokejistům hodně štěstí v nadcházejícím zápase se Švédskem a pevně věřím v náš postup do finále.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.

Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte jeden penzion za druhým....

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost

Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý náhradník, nakonec...

Porod prospěl nejen Neumannové

Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem pozor: mnohem víc...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím

Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské vesnici probíhá zhruba...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...