Černík má plán: Skákat co nejvýš

25 2006
Praha - Jako poslední, třiaosmdesátý doastal svolení Českého olympijského výboru ke startu na zimních olympijských hrách. Před lety sice na svátek pod pěti kruhy zanevřel, ale vyřešené vztahy mezi českými snowboardingovými asociacemi změnily situaci. Nejlepší český freestylista Martin Černík pojede do Turína.

Černík před Naganem 1988 splnil nominační kritéria, ale nakonec nejel. "To mě tehdy dost zklamalo," vzpomínal.

Tehdejší vedení úseku snowboardingu při Svazu lyžařů České republiky ho jako člena Asociace českého snowboardingu odmítlo podpořit a Černík by si tak musel platit účast na závodech Světového poháru, při nichž by si účast na olympiádě mohl vybojovat.

"Tak jsem se na to vykašlal," řekl. O Salt Lake City 2002 se ani nepokoušel.

Současné vedení úseku prý funguje dobře. "Poslali mě na mistrovství světa a mohl jsem objíždět Světové poháry," řekl Černík, jenž bude v Turíně soutěžit v U-rampě.

Do českého týmu se jako třiaosmdesátý člen dostal "pět minut po dvanácté", když minulý týden skončil v závodě Světového poháru v Leysinu osmý a v redukovaném pořadí se vešel do olympijské třicítky. Český olympijský výbor pak jeho nominaci dodatečné schválil.

Třebaže je devětadvacetiletý snowboardista z Hradce Králové ryzím freestylistou, byla v minulém roce jeho prioritou U-rampa. "Celý rok jsem v ní jezdil a zlepšil jsem se. Mám z toho radost," řekl. Kdysi hovořil o tom, že smyslem jeho života není
trénink, ale volné ježdění.

"Ale já netrénuji systematicky, prostě jezdím v rampě proto, abych se naučil triky, jel čistěji i stylověji. To není kvůli olympiádě, ale kvůli mým pocitům," dodal.

Jeho dobrým kamarádem je kanoista Lukáš Pollert, znám svým volnomyšlenkářským přístupem k olympijským ideálům. "Už jsme si spolu domluvili olympijský brífing," usmál se Černík.

Ale není to prý tak, že by olympiádou pohrdal, jak se kdysi mohlo zdát u Pollerta. Ten například prodal olympijské medaile. "Kdybych na olympiádu nejel, žil bych dál a byl bych taky šťastnej. Ale jsem rád, že jsem splnil cíl, který jsem si vytknul," uvedl.

Přesto pro něj bude olympiáda pouze dalším závodem z mnoha. "Buď se povede, nebo nepovede, zdraví je důležitější. Ale na velkou rampu se těším," potvrdil, že jeho hobby jsou hlavně skoky a rychlost. Nervy prý zůstanou v klidu. "Je fakt, že jsem byl v Leysinu trochu nervózní, protože to byla poslední možnost," přiznal.

Už má i turínský plán. "Pojedu naplno, budu se snažit skákat co nejvýš a zařadím co nejvíc technických triků," prohlásil.

Nadšení jsou prý i jeho sponzoři, s nimiž spolupracuje dlouhodobě a smlouvy tak nejsou vázány na olympijský výsledek. "Rozhodně nechci být na jogurtu nebo propagovat vysavač," zděsil se při představě, že by změnil svou marketingovou strategii. "Chci si udržet svou image, pro mě to je hlavně osobní úspěch." 

A co další olympiáda ve Vancouveru? "Zdravý zatím jsem a když budu mít formu, proč ne," řekl Černík. 

Martin Černík.

Autoři: ,

Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz