Černík bojuje o Turín, dočká se nominace?

20 2006
Leaysin - Olympijská šance snowboardisty Martina Černíka žije. V závodu Světového poháru v Leaysinu dnes skončil na U-rampě osmý a po čtvrtečním 17. místu splnil mezinárodní kritérium pro účast v Turíně. O jeho dodatečné nominaci se bude jednat, jelikož sestavu pro ZOH Český olympijský výbor schválil již ve čtvrtek.

Další český reprezentant Pavel Brůžek skončil na 37. místě.

Závod se vydařil německým freestylistům. Vyhrál Jan Michaelis, který se díky tomu dostal do vedení v průběžném pořadí SP, před Norem Halvorem Lunnem. Další Němec Xaver Hoffmann skončil třetí. Soutěži žen kralovala Polka Paulina Ligocká.

Černík se podruhé v kariéře dostal v závodu FIS do finále a měl ze svého výkonu radost. "Zajel jsem fakt skvěle. Neměl jsem pres v hlavě a lítal vysoko," řekl Černík po svém nejlepším umístění v soutěži FIS v U-rampě. Jeho dosavadním maximem bylo dvanácté místo z Itálie před šesti lety.

Ve své jízdě devětadvacetiletý Černík předvedl dvakrát čistý skok, dvakrát otočku o 720 stupňů a jednou to samé pozadu. "Ještě se mi nepovedla jízda, kterou bych chtěl zajet na olympiádě, ale dvě třetiny už jo," řekl.

Zástupci SLČR dnes odeslali dopis na ČOV a oficiálně požádali o dodatečnou Černíkovu nominaci. Je ale otázkou, zda případné nové hlasování pléna ČOV a výkonného výboru, které musí iniciovat jeho předseda Milan Jirásek, Černíka schválí. "Jirásek je připravený vyvolat hlasování, asi per rolam, ale teď nedokáži
předjímat, jak se plénum zachová. Pokud je to pravda, pak je šance, aby ve všech třech snowboardingových disciplínách startoval český závodník," řekl šéf české olympijské mise František Dvořák.  Snowboardisté mohli plnit mezinárodní kritéria až do 30. ledna.

V záloze má minimálně ještě jeden těžký trik, otočku vpřed o 900 stupňů. "Na to potřebuji být o něco rychlejší, což tady nebylo možné," konstatoval Černík, kterému před finále pomohl norský trenér půjčením vosků.

Černík se do SP vrátil loni kvůli olympijské kvalifikaci po čtyřech letech a rok a půl mu trvalo, než se prosadil. "Máš balík triků a schopností, které buď v daný moment předvedeš a povede se ti nebo ne. Jestli tě někdo zajede a porazí, tak je to tvoje chyba, že nejedeš líp," řekl snowboardista z Hradce Králové.
 


Muži:
1. Michaelis (Něm.), 2. Lunn (Nor.), 3. Hoffmann (Něm.), 4. Austbo (Nor.), 5. Sterner, 6. Sandy (oba Švéd.), ...8. Černík, 37. Brůžek (oba ČR).
Pořadí SP (po 8 z 9 závodů):  1. Michaellis 3160 bodů, 2. Hoffmann 2920, 3. Autti (Fin.) 2400, ...33. Černík 682,4, 80. Brůžek 67,1.

Ženy:
1. Ligocká (Pol.), 2. Pesková (Švýc.), 3. Rodriguezová (Fr.), 4. Brownová (N. Zél.), 5. Schulerová (Švýc.), 6. Alzinaová (Fr.). 
Pořadí SP (po 8 z 9 závodů):  1. Pesková 4560, 2. Vidalová (Fr.) 3000, 3. Ligocká 2950.

Martin Černík.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz