Rekordní překážkářka McLaughlinová. Po Boltovi vládne dvoustovce De Grasse

  5:00aktualizováno  17:25
Olympijské finále běhu na 400 metrů překážek žen přepisovalo historické tabulky. Zlatou medaili ozdobenou světovým rekordem ukořistila Američanka Sydney McLaughlinová díky času 51,46 sekundy. Nejlepší český desetibojař Adam Sebastian Helcelet figuruje v polovině soutěže na 17. místě. Středeční atletický program vyvrcholil mužskou dvoustovkou, kde slavil zlato Andre De Grasse z Kanady.
Sydney McLaughlinová si v nejrychlejším závodě historie doběhla pro olympijské...

Sydney McLaughlinová si v nejrychlejším závodě historie doběhla pro olympijské zlato z distance 400 metrů překážek. | foto: AP

Den po fantastickém rekordu Nora Karstena Warholma se měnily tabulky i ve stejné disciplíně žen. 

McLaughlinová ze svého letošního rekordu z americké kvalifikace ubrala dalších 44 setin. Mistryně světa Muhammadová, jejíž sezonu poznamenalo koronavirové onemocnění, zaběhla čas 51,58, také hluboko pod hranicí dosavadního světového maxima.

Souboj amerických překážkářek byl jednou z nejvíce očekávaných událostí atletického programu a experti očekávali, že i tady světový rekord padne. McLaughlinová, která v sobotu oslaví 22. narozeniny, je nezklamala.

Šílenec nad překážkami. Warholm: Tohle je větší než mé nejdivočejší představy

 Přitom zadrobila před poslední překážkou, kde jí nevyšel krok, což ji určitě stálo pár setin. „Viděla jsem Dalilah před sebou a řekla jsem si: Běž svůj běh. Je to o důvěře v trénink i v trenéra. Zatím jsem ještě nedostala do hlavy, že je to světový rekord. Oslava přijde později,“ řekl vítězka.

Dalilah Muhammadová (vpravo) zaběhla v Tokiu druhý nejlepší čas historie na 400 metrů překážek - přesto skončila druhá. Sydney McLaughlinová byla ještě rychlejší.

Bolová, která při neúčasti Američanek čtyřmi vítězstvími kralovala Diamantové lize, zaznamenala letos obrovské zlepšení. 

Skvělá Mäki! Překonala český rekord a v Tokiu poběží olympijské finále

Do sezony vstupovala s časem o více než půldruhé sekundy horším než její dnešní výsledek. Osmnáct let starý evropský rekord Rusky Julie Pečonkinové vylepšila o 31 setin.

Po Boltovi převzal vládu Kanaďan

Závěrečnou atletickou disciplínou středečního programu byla mužská dvoustovka, v níž patřila mezi velké favority trojice Američanů. Bednarek, Lyles a Knighton se ale v tokijském finále seřadili na druhém až čtvrtém místě.

Američany předstihl šestadvacetiletý Kanaďan Andre De Grasse, který půl oválu proletěl za 19,62 sekundy. K bronzu na stovce přidal olympijské zlato na dvojnásobné trati v čase 19,62 sekundy. Stal se tak nejúspěšnějším sprinterem her a nástupcem Jamajčana Usaina Bolta.

Šestadvacetiletý De Grasse měl ve své sbírce už osm medailí z olympijských her a mistrovství světa, ale úterní úspěch znamená první zlato. Ve finále zlepšil svůj kanadský rekord ze semifinále o dalších jedenáct setin.

Momentka z finále dvoustovky na olympijských hrách v Tokiu.
Andre De Grasse vítězí na dvoustovce na olympijských hrách v Tokiu.
Andre De Grasse po triumfu na dvoustovce na olympijských hrách v Tokiu.

Andre De Grasse vítězí na dvoustovce na olympijských hrách v Tokiu.

Pro Kanadu vybojoval první sprinterské zlato od výhry Donovana Baileyho na stovce v roce 1996 v Atlantě. „Po stovce jsem byl trochu zklamaný. Myslel jsem si, že jsem mohl běžet lépe. Tak jsem si řekl, že musím dostat těch 200 metrů. Věděl jsem, že mě Američani přinutí k mému maximu. Osobní rekord už byl pět let starý, dobře, že je konečně pryč,“ řekl vítěz, který se časem zařadil na osmé místo dlouhodobých tabulek.

Jestliže stovka skončila senzačním vítězstvím Itala Lamonta Marcella Jacobse, triumf De Grasseho takovým překvapením nebyl. Jeho největší soupeř Lyles sice naposledy prohrál v roce 2019 na Diamantové lize v Římě, ale do Tokia nedorazil v optimální formě. Už v semifinále měl problémy a teď se musel spokojit s bronzem.

Američané tak na sprinterské zlato z her musejí čekat dál. Velkou nadějí je pro ně teprve šestnáctiletý Erriyon Knighton, který dnes doběhl čtvrtý. Na kontě už má juniorský světový rekord 19,84 sekundy, tak rychle v jeho věku neběhal ani Bolt.

Dominance Keňanů na osmistovce trvá

Jen jako divák kvůli vleklým zdravotním problémům sledoval finále osmistovky David Rudisha, který na dvou předcházejících hrách na téhle distanci kraloval. Jeho keňští krajané mu ale museli udělat ze suveréního finiše.

Emmanuel Korir na půlce doběhl pro olympijské zlato. (4. srpna 2021)
Emmanuel Korir a Ferguson Rotich získali pro Keňu olympijské zlato a stříbro....

Emmanuel Korir a Ferguson Rotich získali pro Keňu olympijské zlato a stříbro.

Do posledního kola vbíhal na první pozici Nijel Amos z Botswany, stříbrný z her v Londýně v roce 2012. Pak se ale přes něj přehnala většina soupeřů a Korir s Fergusonem Rotichem si rozdělili nejcennější kovy. Třetí doběhl Polák Patryk Dobek, letošní halový mistr Evropy.

Kladivářské zlato opět do Polska

Soutěž kladivářů vyhrál Polák Wojciech Nowicki osobním rekordem 82,52 metru a napodobil krajanku Anitu Wlodarczykovou, která triumfovala o den dříve.

Dvaatřicetiletý Nowicki je stálicí hodu kladivem, ale zatím byl věčně třetí. Bronz má nejen z Ria de Janeiro, ale i ze tří posledních šampionátů. Do Tokia však dorazil v životní formě, což ukázal už vítězstvím v kvalifikaci.

Polský kladivář Wojciech Nowicki v olympijském finále.

Ve finále šel do vedení hned prvním pokusem dlouhým 81,16 metru, pak se ještě dvakrát zlepšil až na 82,52 metru. Bylo to potřeba, protože hodně přidali i jeho soupeři. Jeho krajan Pawel Fajdek má čtyři tituly mistra světa a v tabulkách 62 výkonů přes 80 metrů. Ale olympiáda jako by pro něj byla až do dneška zakletá. V Londýně neměl v kvalifikaci ani jeden platný pokus, nepostoupil do finále ani v Riu.

V Tokiu ale pátým pokusem dlouhým 81,53 metru pronikl na bronzovou příčku. Mezi polský tandem se překvapivě vklínil Nor Eivind Henriksen, který výkonem 81,58 metru přidal více než dva a půl metru ke svému osobnímu maximu. Osmdesátimetrovou hranici přehodil i dvacetiletý Ukrajinec Mychajlo Kochan, což se v jeho věku ještě nikomu nepodařilo, ale stačilo to jen na čtvrté místo.

Helcelet je ve víceboji sedmnáctý, vede Warner

Po úvodním dnu olympijského desetiboje je Adam Sebastian Helcelet sedmnáctý a Jiřímu Sýkorovi patří 19. místo. Největší favorit Kanaďan Damian Warner rozjel tokijskou soutěž na 9000 bodů, ve výšce i na čtvrtce pak sice ztratil, přesto po úvodním dnu vede o 81 bodů před Ashleym Moloneym z Austrálie. Světový rekordman Francouz Kévin Mayer je pátý se ztrátou 382 bodů.

První den sedmiboje vyšel nejlépe Anouk Vetterové z Nizozemska. Mistryně Evropy z roku 2016 vede před Belgičankami Noor Vidtsovou a obhájkyní zlata z Ria Nafissatou Thiamovou, která na ni v běhu na 200 metrů ztratila více než sekundu. Rozdíly jsou ale minimální, atletky na medailových pozicích od sebe dělí jen 47 bodů.

Český desetibojař Adam Sebastian Helcelet se připravuje na pokus v koulařském...
Český desetibojař Jiří Sýkora při svém pokusu ve skoku do dálky na olympijských...

Úvodní stovku zaběhl Helcelet za 11,06 sekundy, což je jeho letošní maximum. Jiří Sýkora si zapsal čas 11,18. Mezi 23 desetibojaři jim patřilo 18. a 20. místo. Daleko nejrychlejší byl Warner, čas 10,12 byl o dvě setiny lepší než při jeho desetiboji v Götzisu, kde zůstal jen pět bodů pod magickou devítitisícovou hranicí.

V dálkařském sektoru oba Češi zaostali za svými možnostmi - Helcelet skočil 716 a Sýkora 703 centimetrů. Zato Warner, který má bronz z Ria de Janeiro, pokračoval ve skvělém tažení i ve druhé disciplíně a 824 centimetrů by mu mezi dálkařskými specialisty vyneslo bronzovou medaili.

Ve vrhu koulí se Helcelet za výkon 14,99 m posunul o dvě příčky výš, Sýkora si nepolepšil. Warner ve své slabší disciplíně poslal kouli do vzdálenosti 14,80, skoro o půl metru dál než v Götzisu, pak ale ztratil ve výšce. Umí 209 cm, v Tokiu zapsal 202. Podobně na tom byli Češi: oba mají osobní rekordy nad dvěma metry, ale Helcelet překonal 196 a Sýkora jen 190 cm, nejméně z celého pole.

Mayer v kouli ztratil proti svému osobnímu rekordu více než dva metry. Podle deníku L’Équipe ho od příletu do Tokia sužují zablokovaná záda. „Životní závod je totálně v tahu, bolí to při každém pohybu. Půjdu přes bolest naplno až do konce, ale opravdu si to neužívám,“ posteskl si Mayer, obhájce stříbra z Ria a mistr světa z roku 2017. Ve výšce si ale spravil chuť, překonal 208 cm.

Jedenadvacetiletý Moloney zvládl čtyřstovku za 46,29 a k Warnerovi se přiblížil na 81 bodů. Třetí je další Kanaďan Pierce Lepage, německý mistr světa Niklas Kaul nedokončil závěrečnou disciplínu prvního dne kvůli svalovému zranění. Už při dálce se zranil mistr Evropy z roku 2016 Thomas van der Plaetsen z Belgie a soutěž pro něj rovněž skončila.

Helcelet se díky výkonu 49,41 posunul na sedmnácté místo. Sýkora finišoval v čase 48,89, sedmnáct setin za osobním rekordem, a polepšil si o tři příčky.

Steeple překvapivě vyhrála Chemutaiová

Běh žen na 3000 metrů překážek vyhrála v Tokiu překvapivě Peruth Chemutaiová. Stala se první ženou v historii, která získala pro Ugandu olympijskou medaili, a hned zlatou. Světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová z Keni doběhla sedmá a neuspěly ani další favoritky.

Běh na 3000 metrů překážek vyhrála v Tokiu překvapivě Peruth Chemutaiová z Ugandy.

Po pomalém začátku nasadila tempo Američanka Courtney Frerichsová a africké běžkyně její trhák nezachytily. S náskokem vbíhala do posledního kola, pak jí došly síly a toho využila Chemutaiová, která zvítězila v národním rekordu 9:01,45. Své maximum zlepšila rázem o více než šest sekund.

Frerichsová druhé místo udržela a čest keňských vytrvalkyň zachraňovala třetím místem opět Hyvin Kiyengová, která byla v Riu de Janeiro stříbrná.

Chepkoechová, která na posledním mistrovství světa vládla na steeplu s velkým náskokem, skončila hluboko v poli poražených. Američanka Emma Coburnová, překvapivá mistryně světa z roku 2017, která se od Ria nikdy nevracela z velkých akcí bez medaile, byla diskvalifikována. Olympijské zlato nemohla obhajovat Ruth Jebetová z Bahrajnu, protože pyká za doping.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu

Atletika - finále

Muži
200 m (vítr -0,5 m/s):
1. De Grasse (Kan.) 19,62, 2. Bednarek 19,68, 3. Lyles 19,74, 4. Knighton (všichni USA) 19,93, 5. Fahnbulleh (Lib.) 19,98, 6. Brown (Kan.) 20,20, 7. Dwyer (Jam.) 20,21, 8. Richards (Trin.) 20,39.

800 m: 1. Korir 1:45,06, 2. Rotich (oba Keňa) 1:45,23, 3. Dobek (Pol.) 1:45,39, 4. Bol (Austr.) 1:45,92, 5. Ben (Šp.) 1:45,96, 6. Tuka (Bosna) 1:45,98, 7. Tual (Fr.) 1:46,03, 8. Amos (Botsw.) 1:46,41.

Kladivo: 1. Nowicki (Pol.) 82,52, 2. Henriksen (Nor.) 81,58, 3. Fajdek (Pol.) 81,53, 4. Kochan (Ukr.) 80,39, 5. Bigot (Fr.) 79,39, 6. Miller (Brit.) 78,15, 7. Winkler (USA) 77,08, 8. Pronkin (Rus.) 76,72.

Desetiboj - po pěti disciplínách: 1. Warner (Kan.) 4722 b. (100 m: 10,12 - dálka: 824 - koule: 14,80 - výška: 202 - 400 m: 47,48), 2. Moloney (Austr.) 4641 (10,34 - 764 - 14,49 - 211 - 46,29), 3. Lepage (Kan.) 4529 (10,43 - 765 - 15,31 - 199 - 46,92), 4. Bastien (USA) 4369, 5. Mayer (Fr.) 4340, 6. Scantling 4338, 7. Ziemek (oba USA) 4322, 8. Ureňa (Šp.) 4310, ...17. Helcelet 4097 (11,06 - 716 - 14,99 - 196 - 49,41), 19. Sýkora (oba ČR) 3989 (11,18 - 703 - 14,63 - 190 - 48,89).

Ženy
400 m př.: 1. McLaughlinová 51,46 - světový rekord, 2. Muhammadová (obě USA) 51,58, 3. Bolová (Niz.) 52,03 - evropský rekord, 4. Russelová (Jam.) 53,08, 5. Ryžykovová 53,48, 6. Tkačuková (obě Ukr.) 53,79, 7. Woodruffová (Pan.) 55,84, Cockrellová (USA) diskvalifikována.

3000 m př.: 1. Chemutaiová (Ug.) 9:01,45, 2. Frerichsová (USA) 9:04,79, 3. Kiyengová (Keňa) 9:05,39, 4. Abebeová (Et.) 9:06,16, 5. Krauseová (Něm.) 9:14,00, 6. Mišmašová-Zrimšeková (Slovin.) 9:14,84, 7. Chepkoechová (Keňa) 9:16,33, 8. Wondemagegnová (Et.) 9:16,41.

Sedmiboj - po čtyřech disciplínách: 1. Vetterová (Niz.) 3968 (100 m př.: 13,09 - výška: 180 - koule: 15,29 - 200 m: 23,81), 2. Vidtsová 3941 (13,17 - 183 - 14,33 - 23,70), 3. Thiamová (obě Belg.) 3921 (13,54 - 192 - 14,82 - 24,90), 4. Kunzová (USA) 3870, 5. Ahouanwanouová (Benin) 3867, 6. Bougardová (USA) 3837, 7. Schäferová (Něm.) 3801, 8. Dadicová (Rak.) 3800.

Autoři: ,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Nové dno. V MOV je nacismus a vlajka je jako spodní prádlo, tvrdí Rusové

22. března 2024  8:38

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, se v užívání slova neonacisté doslova...

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

Nové dno. V MOV je nacismus a vlajka je jako spodní prádlo, tvrdí Rusové

22. března 2024  8:38

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, se v užívání slova neonacisté doslova...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...