Sobota 15. května 2021, svátek má Žofie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. května 2021 Žofie

Štafeta naděje? Spíš běh nejistoty. Ósaka se k olympijskému ohni otáčí zády

  9:00
Japonská štafeta s olympijským ohněm je označována za „běh naděje“. Nicméně v posledních dnech se stává spíš „během nejistoty“. I ona je důkazem, že způsob konání her v Tokiu, už loni o rok odložených, je nadále opředen mnohými otazníky.

Olympijská štafeta ve Fukušimě | foto: Philip Fong/Pool PhotoAP

Vzhledem k rostoucímu počtu případů koronaviru v Ósace má být zrušen úsek štafety, který tudy měl vést 13. a 14. dubna. K rezolutnímu opatření vyzval už v úvodu týdne guvernér ósacké prefektury Hirofumi Jošimura: „Olympijská štafeta v Ósace spadá do kategorie zbytečných výletů. Musíme se vyhnout davům ve městě.“

Japonský premiér Jošihide Suga guvernérovi vyhověl a ósackou část štafety podle nejnovějších informací zrušil. 

O podobném kroku uvažují některé další prefektury.

„V Ósace stoupá případů covidu i u dvaceti až čtyřicetiletých, což souvisí také s přílišným shlukováním lidí,“ uvedl hlavní tajemník kabinetu Kacunobu Kató. Už nyní ve městě zkracují otevírací dobu restaurací.

Celkem 599 nově zjištěných případů nákazy denně je jen o 55 méně než při ósackém rekordu z počátku ledna. Nejnovější, od ledna trvající nouzový stav byl teprve nedávno zrušen, ale nyní jej konzervativní japonská vláda znovu vrací do hry.

A stále více Japonců vystupuje proti hrám v Tokiu.

Svědčí o tom průzkum druhého nejčtenějšího listu v zemi Asahi Šimbun, s nákladem 6,5 milionu výtisků denně. Vzhledem k obavám z dalšího šíření koronaviru i k pomalému tempu očkování se v něm 36 procent dotázaných vyslovilo pro další odklad her a 33 procent pro jejich zrušení.

Mezinárodní olympijský výbor i organizátoři naopak nepřipouštějí jakékoliv pochybnosti: Hry jednoznačně budou, žádné jiné řešení není na stole.

Abychom vás uvedli do reálií. Situace okolo šíření koronaviru je i nyní, kdy se v Japonsku hovoří o nástupu čtvrté vlny, mnohonásobně lepší než v České republice.

Země, kde žije 126 milionů obyvatel, dosud eviduje 474 773 případů nákazy covidem a 9162 úmrtí. V porovnání s českými 1 545 865 případy a 26 765 úmrtími.

Zatímco v Česku nyní připadá 2496 covidových úmrtí na milion obyvatel, v Japonsku jde o 73 úmrtí.

Vrcholem třetí vlny tu bylo v lednu 6000 nových případů denně, nyní jich je okolo 2300.

Přesto (a nebo právě proto), se velká část japonských obyvatel štafety i samotných her obávají jakožto možného šiřitele viru. Nelíbí se jim, že křivka epidemie v zemi znovu stoupá, na nejvyšší čísla od února. 

Mezinárodní olympijský výbor doufal, že štafeta probudí v Japoncích opět touhu přivítat hry, vždyť ta byla před covidovou krizí podle všech průzkumů enormní. Dokazoval to rovněž počet zájemců o účast ve štafetě, hlásilo se jich téměř 600 tisíc. 

Z nich vybrali 10 tisíc.

Šťastlivci, říkalo se tehdy.

Nyní se však desítky vybraných běžců údajně účasti vzdávají. A z Tokia jsou hlášeny demonstrace proti hrám.

Oheň, který se má 23. července na zdejším Národním stadionu rozhořet, byl slavnostně zapálen v řecké Olympii před rokem. Jenže po odložení her už štafeta loni na japonském území nepokračovala.

Slavnostní zapálení olympijské pochodně v řecké Olympii

LONI V BŘEZNU. Slavnostní zapálení olympijské pochodně v řecké Olympii

Znovu se rozběhla letos 25. března z Fukušimy. Měla by měřit 9600 kilometrů a postupně navštívit 47 japonských prefektur.

Měla... Jak to bude doopravdy, nikdo nedokáže říci.

Po prvních dnech se zpřísnila také opatření kolem štafety. Pouze samotní nositelé pochodně teď nemají roušky. Další běžci, kteří je doprovázejí, už je nosit musí. Rovněž divákům u trati je důrazně doporučováno, aby si vzali roušky, dodržovali rozestupy - a aby kvůli omezení šíření viru na běžce nevolali, nýbrž pouze tleskali.

Japanese high school student Asato Owada carries an Olympic Torch during the...

77 procent Japonců nechtělo zahraniční diváky

V současnosti je každý, kdo přicestuje do Japonska, povinen podstoupit covidový test hned na letišti. 

Teprve když se dozvíte negativní výsledek, můžete pokračovat z tranzitní letištní zóny. Načež musíte dva týdny zůstat v izolaci na hotelu nebo doma. Tu ukončí teprve další negativní PCR test.

Pro akreditované účastníky her má být v tomto směru udělena výjimka, ale jen za cenu rozsáhlého testování každý třetí či čtvrtý den.

Zahraničním divákům ale ani žádné testování nepomůže. Vláda už jim vstup na hry definitivně zakázala. Japonci se obávali, že navzdory všem bezpečnostním opatřením zavlečou cizinci do země další případy covidu a jeho nové mutace.

Dokud to ještě šlo, skoupili zájemci nepocházející z Japonska 900 tisíc vstupenek na hry. Měli zaplnit tribuny nejméně z 20 procent.

V dalším z nedávných průzkumů veřejného mínění se však proti přítomnosti zahraničních fanoušků postavilo 77 procent Japonců.

Což o to, domácí diváci by patrně i tak zaplnili ochozy olympijských stadionů a hal měrou nebývalou, jenže kolik jich tam skutečně bude?

Od konce března naplánovali organizátoři her 18 testovacích soutěží. A právě atletický mítink na tokijském Národním stadionu se má 9. května stát olympijským testem diváků na tribunách.

Kolik jich tam v květnu bude, organizátoři zatím řeší. Stadion má kapacitu 68 089 míst. Připuštění diváci musí být na mítinku vzdáleni nejméně dva metry od atletů a metr sami od sebe, všichni budou nosit roušky.

Opět jim bude řečeno: Povzbuzujte jen potleskem, nekřičte, neskandujte.

Po epidemiologickém i logistickém vyhodnocení tohoto testu pak organizátoři nastíní plán účasti japonských diváků na samotných hrách.

Ovšem pokud se test v této podobě vůbec uskuteční. Také v Tokiu nyní přibývá případů covidu.

Na hry nepřipustí ani nejaponské dobrovolníky, kteří měli pomáhat s jejich pořádáním, s výjimkou několika málo, kteří jsou na nenahraditelných postech. Výrazné redukce postihnou též počet funkcionářů a dalších pracovníků na hrách, ze 60 tisíc na 30 tisíc. Vláda dosud nepovolila ani účast zástupců sponzorů ze zahraničí.

Dočkáme se v roce 2021 olympiády v Tokiu?

„Ale hry každopádně budou. Abychom zachránili olympijského ducha, bude provedeno vše, co je pro jejich konání nezbytné,“ vyhlašuje Seiko Hašimotová, prezidentka organizačního výboru.

Na opatření proti šíření covidu má být v souvislosti s tokijskou olympiádou vydáno 760 milionů eur.

Jenže ani toto číslo zatím opatrné Japonce nepřesvědčilo, aby jí v průzkumech dali větší důvěru.

Autor:
  • Nejčtenější

Olympijský sen – a co dál? Hlava jezdit chce, ale tělo říká NE, cítí Kreuziger

Premium Nezažije ještě jednou nejtěžší závod v nejkrásnější zemi, jak Italové svému Giru říkají. Od soboty na něm mohl...

Olympiáda v nedohlednu. Co se mohlo pokazit, to se pokazilo, říká Tomalová

Tak moc se Kateřina Tomalová, ostravská rodačka a česká badmintonová jednička těšila, že si zahraje na olympiádě. V...

Japonci si nepřejí olympiádu. Zrušit ji chce většina z nich, uvádí průzkum

Obyvatelé Japonska vyjadřují kvůli dalšímu šíření koronaviru nesouhlas s konáním letních olympijských her v Tokiu. Pro...

ANALÝZA: Zrušte hry v Tokiu, žádá petice. Ale Rubikon už byl překročen

Premium Japonci podepisují petici za zrušení her v Tokiu. V průzkumech se proti jejich konání vyslovuje 60 až 70 procent...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Urvu ti hlavu! Zkrat zápasníka Omarova poučil a letí do Tokia

Artur Omarov, pan Nezdolný. Šestkrát mu chyběla jediná výhra k olympiádě, nikdy se nevzdal. Jako nezmar pokoušel štěstí...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Urvu ti hlavu! Zkrat zápasníka Omarova poučil a letí do Tokia

Artur Omarov, pan Nezdolný. Šestkrát mu chyběla jediná výhra k olympiádě, nikdy se nevzdal. Jako nezmar pokoušel štěstí...

Širuček a Tokio last minute: Byl jsem vyřízený a smířený, že to nezvládnu

O olympijském snu tak dlouho uvažoval, pečlivě kalkuloval, jestli se do Tokia podívá, až jej tlak málem zcela semlel a...

ANALÝZA: Zrušte hry v Tokiu, žádá petice. Ale Rubikon už byl překročen

Premium Japonci podepisují petici za zrušení her v Tokiu. V průzkumech se proti jejich konání vyslovuje 60 až 70 procent...

Olympiáda v nedohlednu. Co se mohlo pokazit, to se pokazilo, říká Tomalová

Tak moc se Kateřina Tomalová, ostravská rodačka a česká badmintonová jednička těšila, že si zahraje na olympiádě. V...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...