Český volejbalista Lukáš Vašina útočí v zápase s Belgií.

Český volejbalista Lukáš Vašina útočí v zápase s Belgií. | foto: cev.lu

Olympijský sen se rozplynul, volejbalisté prohráli i s Belgií

• 3
Čeští volejbalisté jsou ze hry o postup na olympijské hry do Tokia. V kvalifikačním turnaji v Berlíně sice měli v duelu s Belgií čtyři mečboly, ale nakonec prohráli 2:3 po setech 25:21, 26:28, 20:25, 25:22 a 17:19 v tiebreaku. Ve skupině A mají na kontě jeden bod, dvě porážky a po výhře Slovinců nad Němci 3:2 už žádnou šanci..

Ve skupině B má dvě výhry Bulharsko, po jedné Francie a Srbsko a ze hry jsou Nizozemci. Do semifinále postoupí z každé skupiny dva celky a účast v Tokiu si zajistí pouze vítěz turnaje.

„Měli jsme výborný vstup do utkání a set a půl jsme byli jednoznačně lepší. Pak Belgičané začali víc tlačit servisem a výborně bránili vysoké balony. Tie-break byl jak na houpačce, otočíme to a nedohrajem. Udělali jsme tam dvě hrubé chyby a to se nám vymstilo. Samozřejmě to mrzí.“ řekl Nekola v nahrávce pro média.

Volejbalistům chybí několik hráčů. Zranění jsou univerzálové Jan Hadrava a Michal Finger a pro kvalifikaci se omluvil smečař Donovan Džavoronok. Šanci tak dostali mladíci Patrik Indra, Josef Polák nebo Lukáš Vašina. „Pro tyhle kluky jsou to obrovské zkušenosti a věřím, že nám to vrátí v budoucnu,“ řekl Nekola.

Volejbalisté nastoupili proti Belgii ve stejné sestavě jako proti Německu a v první sadě tlačili servisem. Galabov přímý bodem zvýšil na 6:3, soupeř sice srovnal, ale vzápětí se povedla série Janouchovi a po jeho esu Češi vedli 11:7. O vedení už tým nepřišel, jelikož nebyl pod takovým tlakem ze servisu jako s Němci.

Český volejbalista Jakub Janouch odehrává míč v zápase s Belgií.
Čeští volejbalisté v zápase s Belgií.

I ve druhé sadě měli Češi zpočátku navrch. O nadějné šestibodové vedení ale přišli, jelikož Belgičané výrazně zlepšili servis a útok volejbalistů ztratil na úspěšnosti. V koncovce soupeř neproměnil setbol, sám ale dva razantně odvrátil a svoji druhou možnost k ukončení setu proměnili Belgičané přímým bodem z podání.

„Zápas jsme dost prohospodařili. Rozhodl druhý set, v kterém jsme neudrželi velký náskok. Bylo to hlavně naším zapříčiněním,“ uvedl blokař Adam Zajíček.

Ve třetí sadě se skóre přelévalo. Další z mladíků Polák blokem zvýšil na 8:5, pak Češi zaostávali a dlouho se hrálo vyrovnaně. Od stavu 20:20 ale nezískal národní tým ani bod, přičemž dvakrát rozhodlo v jeho neprospěch video - nejdříve soupeři přiznalo eso a poté potvrdilo nepřesnou českou smeč bez teče.

Díky vydařeným blokům a servisu Vašiny se podařilo převážit na českou stranu čtvrtý set. V jeho koncovce měli tentokrát Nekolovi svěřenci pevnější nervy.

Tie-break měl bláznivý průběh. Čeští volejbalisté v něm prohrávali 1:7, ale po skvělém zásahu libera Moníka v poli a smeči Indry srovnali na 11:11, po dvou následných úspěšných blocích dokonce vedli 13:11. Od stavu 14:13 měli čtyři mečboly v řadě. Při prvním letěla Coxova smeč do autu, ale challenge prokázala teč bloku. Další tři soupeř odvrátil a svůj první využil.

„Zápas byl o detailech. Nechali jme tam všechno. Bojovali jsme, ale bohužel to nestačilo,“ řekl libero Moník. „Máme tam mladý kusy, míň zkušeností, ale myslím, že do budoucna reprezentace stoupá,“ dodal.

Čeští reprezentanti v šestkovém volejbalu se pod pěti kruhy ukázali naposledy ještě ve federální éře, v roce 1980 v Moskvě.

Olympijská kvalifikace volejbalistů v Berlíně

Skupina A:
Česko - Belgie 2:3 (21, -26, -20, 22, -17)
Rozhodčí:
Porvazník (SR), Rodríguezová (Šp.). Čas: 137 min. Diváci: 1132.
Sestava a body ČR: Vašina 13, Zajíček 6, Indra 24, Galabov 21, Mach 3, Janouch 3, libero Moník - Polák 3, Michálek, Janků. Trenér: Nekola.
Nejvíce bodů Belgie: Cox 32, Rousseaux 11, D'Heer 10.

Německo - Slovinsko 2:3 (32, -20, 19, -21, -12)

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.