Sedmiboj stejně jako v Riu vyhrála Belgičanka Nafissatou Thiamová, která stříbrnou Nizozemku Anouk Vetterovou porazila o 102 bodů. Mnohem těsnější byl souboj dalších zástupkyň těchto zemí o bronz, který pro sebe rozhodla Nizozemka Emma Oosterwegelová rozdílem pouhých 19 bodů. Noor Vidtsovou už neposunula na stupně ani osmistovka pod 2:10.
Další čtvrteční medailové disciplíny atletůZpravodajství a výsledky z Tokia |
Bronzový medailista z Ria Warner si v úvodu druhého dne v běhu na 110 metrů překážek připsal třetí dílčí vítězství a časem 13,46 zlepšil o jednu setinu olympijský desetibojařský rekord Němce Franka Busemanna z Atlanty 1996. Na překážkách se dostal pod 14 sekund už jen Mayer, který byl po prvním dnu vinou bolavých zad až pátý.
Warner byl i v disku a tyči lepší než na jaře v Götzisu, kde zůstal jen pět bodů pod magickou hranicí 9000 bodů. V diskařském kruhu zapsal 48,67 metru a byl třetí nejlepší, v tyči třetím pokusem vyrovnal osobní rekord 490 centimetrů. Estonec Maicel Uibo se v osmé disciplíně zaskvěl výkonem 550 centimetrů.
Po hodu oštěpem za 63 metrů potřeboval Warner k dosažení 9000 bodů v závěrečné patnáctistovce čas 4:33 a nakonec byl o dvě sekundy rychlejší. „Jenže tři sta metrů před cílem jsem ještě tři vteřiny ztrácel. Říkal jsem si, že musím zrychlit, protože podruhé mi to už prostě nesmí utéct. A povedlo se,“ radoval se Warner.
Mayer se díky hodu 73,09 posunul ze čtvrtého místa na druhé, jelikož Moloneyho i Kanaďana Pierce LePage porazil bezmála o 16 metrů. Na Warnera nakonec ztratil 292 bodů a obhájil stříbro z Ria. „Snad to bude v Paříži lepší, tam bych vyhrál moc rád,“ připomněl další olympiádu, na které bude mít za tři roky výhodu domácího prostředí.
Jednatřicetiletý kanadský suverén pokořil hranici devíti tisíc bodů jako čtvrtý muž v historii po Mayerovi, Eatonovi a Šebrlem. Za někdejším světovým rekordem českého reprezentanta z Götzisu z roku 2001 nakonec zaostal o osm bodů.
„Když mi bylo šest, napsal jsem do školního úkolu, že jednou budu na olympiádě a možná ji vyhraju. V Riu jsem byl spokojený, že mám medaili, ale zároveň zklamaný, že není zlatá. Tady se to všechno sešlo,“ dodal Warner.
Helcelet zahájil druhý den šestým časem v běhu na 110 metrů překážek, výkonem 14,35 sekundy vyhrál druhý ze tří běhů. Třetí v něm skončil Sýkora ve svém letošním maximu 14,48 a pak dosáhl dílčího vítězství v hodu diskem za 49,90 metru.
Oba Češi ale za očekáváním zůstali v tyči, kde překonali jen 460 centimetrů a Helcelet až třetím pokusem, jinak by měl na účtu jen 440. V oštěpu oba přehodili šedesátku, o dva metry lepší byl Sýkora a v průběžném součtu předčil Helceleta o bod. Ten mu to ale vrátil v závěrečném běhu a o čtyři body se dostal nad osm tisíc.
První den sedmiboje sice vyšel nejlépe Vetterové, Thiamová ale poté mistryni Evropy z roku 2016 předčila v dálce i oštěpu a vybudovala si rozhodující náskok. Předloňskou světovou šampionku Britku Katarinu Johnsonovou-Thompsonovou zastavilo zranění lýtka, kvůli němuž nedoběhla dvoustovku.
„První den to tady nebylo ono. Věděla jsem, že v dálce a oštěpu budu muset být opravdu dobrá,“ řekla šestadvacetiletá Thiamová, která obě disciplíny vyhrála a z třetího místa se posunula k dalšímu zlatu.
XXXII. letní olympijské hry v TokiuAtletika Finále Muži: 110 m př. (vítr -0,5 m/s): 1. Parchment (Jam.) 13,04, 2. Holloway (USA) 13,09, 3. Levy (Jam.) 13,10, 4. Allen (USA) 13,14, 5. Martinot-Lagarde (Fr.) 13,16, 6. Martínez (Šp.) 13,22, 7. Pozzi (Brit.) 13,30, 8. Manga (Fr.) 13,38 Ženy: Rozběhy a kvalifikace Muži: Ženy: |