Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rváč Kukrle. Izolace, trénink jen na ergometru, test v pět ráno. A pak únik

  13:21
Tokio (Od našeho zpravodaje) - Nikoliv pět minut slávy, ale pět hodin slávy v hledáčku televizních kamer si užil Michael Kukrle při olympijském závodě silničních cyklistů. Srdnatě bojoval v úniku dne, ale i po dostižení. Přitom ještě ráno nevěděl, jestli ho japonští hygienici vůbec pustí na start. Přípravu mu na dva dny dokonale rozbombardovala covidová hrozba. Ale za závodu jej nevyštvala.
Michael Kukrle, bojovník na olympijské trati

Michael Kukrle, bojovník na olympijské trati | foto: AP

V úniku jich bylo osm. Pak sedm. Pět. Tři. Nakonec jen dva.

Potom se přiřítili chrti, Pogačar, van Aert, Carapaz, superfavorité.

Ani Pogačar, ani van Aert. Zlato z Tokia má Carapaz, Kukrle šlapal v úniku

Ekvádorský cyklista Richard Carapaz slaví triumf v olympijském závodě v Tokiu....

Ale ani když Kukrleho 48 kilometrů před cílem dostihli, nevzdal se, snažil se držet čelní skupiny. A když z ní odpadl, rval se dál, šlapal směrem k cíli po boku Alejandra Valverdeho nebo Richieho Porta.

Cílem olympijského závodu projel coby šestatřicátý z jeho 128 aktérů.

„Můj nejlepší den na kole v životě. Rozhodně,“ prohlásil.

Až za ním byste našli ve výsledkové listině Remka Evenepoela (u bookmakerů 3. favorita), nebo pátého muže Tour Wilka Keldermanna, slavného veterána Vincenza Nibaliho, někdejšího krále vrchařů Naira Quintanu či šampiona Gira Toma Dumoulina.

Žádný z nich přitom neprožil v posledních třech dnech takové martyrium jako Michael Kukrle, 26letý jezdec třetidivizní stáje Elkov Kasper.

Žádný z nich neměl za sebou dvě bezesné noci.

Žádný neabsolvoval závěrečnou přípravu na trenažéru.

A ani jeden nemusel ještě v pět ráno v den závodu na PCR test.

UPRCHLÍCI. Michael Kukrle z České republiky a Polychronis Tzortzakis z Řecka v akci v úniku dne.

Kukrle byl cestujícím z charterového letu českých olympioniků. S kolegou Michalem Schlegelem a Terezou Neumanovou se ubytovali v dislokovaném hotelu pro cyklisty, který se nacházel 100 kilometrů od Tokia u někdejšího oválu formule 1 Fuji Speedway, na němž silniční závod vrcholil. Později k nim přibyl ještě Zdeněk Štybar, který však cestoval komerční linkou.

„První tři dny jsme měli s Michalem super tréninky, fakt kvalitní, od čtyř do šesti hodin dlouhé,“ liboval si Kukrle. Ve středu si naordinovali volno. Ve čtvrtek pak další vytrvalostní trénink. Jenže na ten už nedošlo.

Ve čtvrtek měl totiž Schlegel pozitivní test na covid.

Nausch Sluková a Schlegel, další nakažení čeští sportovci v Tokiu

Rázem nastal poplach i v cyklistickém hotelu, japonští hygienici se pro ně vypravili. Kukrle a Neumanová se ocitli na jejich „černé listině“ podezřelých kontaktů nakaženého Schlegela. Českému duu tedy oznámili: „Sbalte se, v devět večer odjíždíte z hotelu.“

Netušili, co bude. Až ve 22 hodin vyrazili směr tokijská olympijská vesnice, kam doputovali okolo půlnoci ze čtvrtka na pátek. Teprve v jednu v noci jim tu udělali test.

„Teď čekejte,“ zněl pokyn. Zůstali na ošklivém pokoji, který se ani nedal nazývat pokojem. Vojenské polní lůžko, zelené zdi, žádný výhled.

Ve čtyři ráno jim oznámili výsledek: negativní. Ale vrátit se z Tokia do svého cyklistického hotelu nesměli. Naopak, z olympijské vesnice odvezli Kukrleho a Neumanovou na izolační pokoj v nevábném hotelu, určeném pro tyto účely. 

Dorazili tam v šest ráno.

„Navíc jsme vyfasovali kuřácké pokoje s brutálním smradem. Ráno jsme tedy aspoň s Terezou pořešili, aby nás přehodili na nekuřácký.“

Ve stejné ubikaci skončili rovněž stolní tenisté a další cestující z charterového letu.

„Moc mi hlava nebrala, že se k nám Japonci chovali, jako bychom byli nakažení,“ vykládal Kukrle. „Přitom jsme celý týden od našeho příletu, každý den, měli já i Tereza negativní test.“

Michael Kukrle během cyklistických silničních závodů mužů na letních...

Na olympijský závod, dosavadní vrchol své kariéry, se tudíž připravoval jen na izolačním hotelu na dovezeném ergometru. „Přitom na trenažéru to vážně není ideál. Mně nevyhovuje, nejsem na něj zvyklý.“

V den závodu musel vstát před pátou, aby se dostavil na kontrolní PCR test šest hodin před startem. Stejně dopadli Alejandro Valverde a španělští cyklisté, kteří měli v týmu covid pozitivního maséra. A také Němci, z jejich týmu diagnostikovali pozitivní test u matadora velkých závodů Simona Geschkeho.

„Dodržoval jsem předtím všechna hygienická opatření a jsem očkovaný. Ale v dnešní době komplexní ochrana neexistuje. Nikdy a nikde,“ posteskl si Geschke. „Fyzicky se cítím dobře, zato emocionálně mnohem hůř. Je to pro mě černý den kariéry.“

Oblíbený vousáč byl definitivně mimo hru.

Kukrle doufal, že jeho stejný osud nepotká. „Dvě noci po sobě jsem se prakticky vůbec nevyspal,“ popisoval.

Španělé kontrolními testy prošli. Když jim vedoucí týmu oznámil, že jsou negativní a tudíž vpuštění do olympijského závodu, oslavovali. „Skákali radostí do stropu jako malí kluci,“ říkal jejich šéf José Luis Lopéz, předseda španělské asociace.

Také Kukrle byl po dalším negativním testu na start připuštěn. Z Tokia se mohl vydat do prefektury Šizuoka, pod horu Fudži.

„Tady máš kafe,“ probouzel jej před startem parťák Zdeněk Štybar.

„To mě nakoplo,“ pochvaloval si.

Byla před nimi jedna z nejobtížnějších olympijských tratí v historii. Pět tisíc výškových metrů, dvě dlouhá náročná stoupání, vedro 32 stupňů, vysoká vlhkost, později na chvíli i déšť.

Cyklisté v silničním závodě míjejí svatyni s názvem Okunitama.

Ján Valach, sportovní ředitel stáje Bora a v Tokiu i slovenského týmu, ráno prohodil: „My půjdeme do úniku.“

„Zkusím to taky,“ uvažoval Kukrle.

A skutečně. Juraj Sagan se společně s Jihoafričanem Dlaminim a Rumunem Grosem odlepili od pelotonu na prvním kilometru. Po dalších třech kilometrech je dojeli Kukrle s Řekem Tzortzakisem. Posléze se jejich skupinka rozrostla až na osm jezdců.

„Čekal jsem, že bude v úvodu přestřelka a do úniku budou chtít jít ještě lepší lidi,“ vykládal Kukrle.

Favorité je však nechali odjet. Náskok uprchlíků utěšeně narůstal. Na deset, patnáct, dokonce devatenáct minut. Potom se v pelotonu opřel do pedálů obhájce titulu Greg van Avermaet, přidali se slovinský nároďák i Ital Giulio Ciccone. Náskok mužů na špici závodu se krátil.

„Trochu jsem ostatní ve skupince dirigoval, abychom dobře pošetřili energii a skupina byla efektivní, mám s touhle prací nějaké zkušenosti,“ říkal Juraj Sagan. Kvinteto silnějších se dohodlo, že se bude střídat v tahání tempa.

„Bylo to dnes těžké. Fakt těžké,“ hodnotil Kukrle. „Strašně nepříjemné vlhko. Brutálně jsem se potil, ale to všichni. Z kopce mi občas byla pro změnu zima. V údolích zase vedro. Nejlíp se mi jelo ve výškách kolem tisíce metrů.“

Zchlazoval se ledem v silonkách, poléval se vodou, pil ve velkém studený ionťák. Přemítal, kdy naposledy jel tak dlouhý závod, zvící 234 kilometrů. „Asi nikdy,“ usoudil.

Když 65 kilometrů před finišem poprvé projížděli cílovou rovinkou, proťal ji Kukrle jako první. Diváci, kteří v provincii Šizuoka na rozdíl od Tokia na tribuny v omezeném počtu směli, jim nadšeně aplaudovali. Na takové chvíle se nezapomíná. 

Pískejte konec, chtělo se říci. 

Stále měli čtyři minuty k dobru. „Mohli bychom přijet s náskokem aspoň do posledního kopce,“ doufal Kukrle.

Nevyšlo to. Se Saganem se sice střídali na špici, byl tu i Nic Dlamini z prvodivizní Qhubeky, ale tahounů už nezůstávalo dost. Skupina ztrácela své členy jako korálky, až zbyli jen Kukrle a Venezuelan Orluis Aular.

Na okruhu před nájezdem na Mikuni Pas, klíčové 6,8 kilometru dlouhé stoupání s průměrem 10,1 procenta, ho chrti pohltili. „Lajny silných států se kolem mě přehnaly.“

Ale aby to zabalil? Nebo dojel do cíle bez větší snahy? Rozhodně ne.

Mnozí trpěli. Dávno slezli z kola Geraint Thomas a Tao Geoghegan Hart (po společném pádu), nepokračoval už ani Zdeněk Štybar, Ital Alberto Bettiol později odpadal z čelní skupiny s křečemi.

Kukrle s bolestí bojoval.

„Chtěl jsem ten kopec vyjet naplno a být pak i slušně umístěný v cíli,“ řekl. Což se mu povedlo. „I když nohy jsem na konci i já dost cítil.“

Juraj Sagan, který si před měsícem zlomil klíční kost, ale přece jen na poslední chvíli stihl olympiádu, to vše sledoval už jen jako divák. 

„Úplně mi došly síly. Musel jsem slézt,“ říkal slovenský cyklista. Ale radoval se za českého kolegu. „V úniku jsme si s Michalem porozuměli. Jsem rád, že dojel do cíle a má dobrý výsledek.“

Z chmurných nocí beze spánku a po tréninkové improvizaci na trenažéru se Michael Kukrle propracoval k životnímu zážitku. Působivý příběh, že? „To určitě,“ přikývl. 

„Hodně jsem olympiádě obětoval,“ rozpovídal se letošní český mistr. „Poslední dva etapáky i dvě jednorázovky jsem v červenci nejel na výsledek právě proto, abych se na ni co nejlíp přichystal. Mrzí mě, že ty poslední dva dny se nám tu tak pokazily. Ale musím být spokojený. I když byl ten závod těžký, já si ho docela užil. Po všem, čím jsem si před ním prošel, jsou výkon a výsledek ještě cennější.“

V úterý jej v prefektuře Šizuoka ještě čeká časovka. Ovšem mezitím...

...ne, nedovolí mu vrátit se sem na cyklistický hotel. Musí zpátky do toho izolačního v Tokiu, opět tak daleko od tratí, kde závodí.

Znovu mu zbude na šlapání jen ergometr? Tak se bude připravovat na svůj druhý cyklistický start na hrách?

Pokrčil rameny.

„Uvidíme, co s námi bude. Rád bych si den před závodem aspoň projel trať časovky. Jenže když jste v izolaci, musíte žádat i o povolení tréninku a šest hodin před ním jít na test. Japonci nám to tady dost komplikují, to jim mám docela za zlé.“

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Sto dní do Paříže. Češi řeší počet sportovců, bezpečnost i dezinformace

17. dubna 2024  9:59

Je 26. července 2024 a po Seině plují při netradičním zahájení her lodě s výpravami z 206 zemí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovu získat zlato. Stejně jako sportovci má i Český dům v Paříži velké ambice

22. dubna 2024  16:34

První národní dům hostil tehdy ještě československé olympioniky na hrách v Barceloně v roce 1992....

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala pro Česko olympijskou účast

24. dubna 2024  19:59

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala na poslední kvalifikaci ve francouzském Hyeres pro Česko...

Rozpočet ČOV v olympijském roce bude vyrovnaný, zhruba třetina z něj půjde na Paříž

24. dubna 2024  13:13

Český olympijský výbor (ČOV) bude v olympijském roce 2024 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, kdy...

Čtyři do Paříže. Badmintonisté vychytali kvalifikaci a nachytali soupeře

24. dubna 2024  10:59

Jak udělat z mnoha málo. V historii samostatné České republiky se na olympijských hrách představili...

Šermíři Ruska a Běloruska nebudou na olympiádě, nepřihlásili se do kvalifikace

23. dubna 2024  20:03

Na letních olympijských hrách v Paříži nebudou startovat ruští ani běloruští šermíři. Evropská...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...