Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Olympiáda? Nemůžeme se přestat připravovat, říká šéf výpravy Doktor

  18:00
Jsou připraveni na případný odklad her, ale jinak se čeští sportovci připravují na olympiádu, jako kdyby měla opravdu 24. července v Tokiu začít. „Nemůžeme se přestat připravovat, nikdo nám jiný termín zatím nedal,“ vysvětluje sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor, šéf výpravy.

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor na briefingu během koronovirové pandemie. | foto: ČTK

Jaký názor máte na aktuální situaci ohledně olympijských her v Tokiu vy?
Vidím to v intencích dnešní doby. Máme vyjádření Mezinárodního olympijského výboru (který olympiádu zatím nezrušil ani neodložil), jsme v situaci, kdy z hlediska českého týmu musíme řešit všechno tak, jako kdyby se začínalo 24. 7., protože Japonci zatím nezměnili žádné uzávěrky.

Co momentálně hlavně řešíte?
Intenzivně teď řešíme sbírání dat k akreditacím a další věci právě kvůli uzávěrkám. Než nám začnou chodit změny v deadlinech, což bude případně navázáno na rozhodnutí MOV, tak do té doby se připravujeme normálně dál.

Odložte hry, nepojedeme tam! Ke Kanadě se přidala Austrálie i Polsko

Kanadský olympijský výbor dnes rozhodl, že kanadští sportovci na hry nepojedou. Po odložení her volají i další výbory jednotlivých zemí. Vy jste o podobném kroku neuvažovali?
Osobně si myslím, že v téhle situaci, kdy se podmínky mění každý den a kdy to, co jsme říkali před týdnem, teď nemusí být pravda, tak je trochu zbrklé říkat: My nejedeme. Ano, říkám naprosto jasně, že za současné situace bychom do Tokia rozhodně nejeli, to je každému jasné. Hlavní prioritou je bezpečnost a zdraví sportovců, tak to mají všichni. Až budeme mít víc informací, můžeme se k tomu nějak postavit, ale zatím držíme s MOV a čekáme, jaké bude jeho rozhodnutí.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval (vpravo) a sportovní ředitel ČOV Martin Doktor na briefingu během koronovirové pandemie.

Už i MOV nahlas uvažuje o posunu olympiády.
Víme velice dobře, že už se nahlas uvažuje o nějakém posunu. Ano, vnímáme to tak, že je to asi to, co nastane, ale neradi bychom něco nějakým zbrklým krokem udělali. Tohle jsou nevratné věci.

Takže zůstáváte optimisty.
Optimisty zůstáváme hlavně v tom, že Thomas Bach (šéf MOV) řekl: Ano, bude se uvažovat o nějakých variantách, možná o posunu her, ale rozhodně se neuvažujeme o zrušení her. To je pro nás velice pozitivní a myslím si, že to musí být pozitivní i pro sportovce. Oni se musí připravovat, přestože musí zároveň dodržovat veškerá vládní nařízení a podobné věci. Držet se v bezpečných prostorách, kde to jen jde.

Český olympijský výbor se bude řídit rozhodnutími MOV

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval na briefingu během...

Musí to pro ně být náročné na psychiku.
Ale sportovci jsou bojovníci, připravují se tak, jak to jen jde. V některých sportech to jde pochopitelně hůř, v některých líp, třeba plavci to mají složitější, to je jasné. Ale musí se držet v pozitivním módu. I to, že MOV neuvažuje o zrušení OH, je strašně důležité.

Někteří byli na tréninkových kempech v cizině, jiní na závodech. Pomáhali jste jim i s návratem domů?
Těch skupin bylo víc, většinou to řešili po vlastní ose. My jsme jim hodně pomáhali skrz nějaké doporučení. Je jasné, že každá skupina to měla trochu jinak, ale s mnoha z nich jsme byli v kontaktu, a i prostřednictvím našeho šéflékaře Jirky Neumanna jsme jim dávali doporučení.

Jak aktuálně probíhá komunikace se sportovci? Předpokládám, že je hodně intenzivní, na denní bázi.
Jasně, je toho hodně. Nejvíc s nimi komunikuje asi David Svoboda jako šéf Komise sportovců a já s nimi taky mluvím. Povětšinou se k tomu sportovci postavili čelem, v čemž jsou skvělí. Chtěl bych poděkovat hlavně těm tahounům, kteří třeba dávají na sociální sítě, jak se doma připravují i za ztížených podmínek. To je hrozně důležité, protože nejsou v jednoduché situaci.

Komise sportovců ČOV: Nerušme hry v Tokiu. Ať se konají v bezpečné době

Je důležité, aby se sportovci navzájem povzbudili, my se je snažíme taky povzbuzovat. Ta zpráva je jasná - olympijské hry budou, ať už budou kdykoliv. Sportovec se na to nemůže vykašlat a jít si lehnout k televizi. To je nejhorší, co by mohl udělat.

Stěžují si sportovci na horší podmínky?
Extrémně moc si nestěžují. Všichni se snažíme udržovat si pozitivní mysl. Sportovce podporujeme a doporučujeme jim, aby se připravovali v rámci současných nařízení, možností a hlavně bezpečně. Neumím si představit, že by nechtěli trénovat, na situaci rezignovali a přestali se připravovat, když situace není dobrá. Ani my nemůžeme přerušit přípravy na olympijské hry. 

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Olympionici z Cookových ostrovů se po více než 13 týdnech dostali z Tokia domů

Někteří olympionici z Cookových ostrovů se až nyní dostali domů z her v Tokiu, které skončily 8. srpna. Na cestách byli...

Medailisté z Tokia stále vyhlížejí miliony. Dočkají se, Zemana už nepotřebují

Česká výprava přivezla z pandemií zkoušené olympiády v Tokiu 11 cenných kovů, z nichž hned čtyři byly zlaté. Slíbená...

Antisportovní osobnost roku 2021 podle Guardianu. A vítězem je… doktor Voráček

Jistě, jde tak trochu o parodii tradiční ankety BBC, která každoročně uděluje cenu Sportovní osobnosti roku. Deník...

Veselý naváděl, Špotáková střílela. Olympionici si zkusili Pandur na trenažéru

Více než dvacítce sportovců Dukly začal ve vyškovských Dědicích dvoudenní pravidelný vojenský výcvik. Do trenažéru...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...