„Poznámky některých vašich kolegů jsou zdrojem velké lítosti a rozpaků ze všech úhlů pohledu,“ okomentoval celý rozruch pro rozhlasovou stanici Rai Radio 1 předseda italského olympijského výboru Giovanni Malago.
Otec? To byl cizí člověk. Divoká životní pouť Itala, jenž usedl na Boltův trůn |
Odsoudil tak spekulace o možném dopingu, které se vyrojily po nedělním senzačním olympijském vítězství Lamonta Marcella Jacobse v běhu na 100 metrů.
Washington Post například napsal s odkazem na dopingové případy minulosti: „Jacobs si zaslouží dávku pochybností, ale jeho sport ne.“
The Times přemítaly, že temná historie atletiky poznamenaná dopingem „znamená, že příchod jakékoli nové hvězdy zalarmuje skeptiky“.
Šestadvacetiletý sprinter v Tokiu vyhrál v novém evropském rekordu 9,80 sekundy, přestože do této sezony nedokázal pokořit hranici deseti sekund.
Senzační triumf Itala Jacobse |
Malago ale odmítá, že zázračné zlepšení způsobily zakázané prostředky.
„V tomto případě mluvíme o sportovcích, kteří jsou podrobováni systematickým a každodenním antidopingovým kontrolám,“ uvedl šéf italských olympioniků. „Když překonáte národní nebo dokonce kontinentální rekord, toto číslo se zdvojnásobí, takže jde o mimořádný počet kontrol. Je to opravdu nepříjemné, když někteří nejsou schopni přijmout porážku.“
Americká sprinterská velmoc získala na stovce v Tokiu stříbro zásluhou Freda Kerleyho. Další finalista z USA Ronnie Baker skončil pátý.