Sehrané deblistky přidaly na konto české výpravy v Tokiu už čtvrté zlato.
Nejvyšší ambice vyhlašovaly dlouho před začátkem her, k jejich naplnění urazily dlouhou a náročnou pouť, na níž překonaly houževnaté soupeřky, drsné počasí i náročný harmonogram.
Krejčíková, Siniaková vs. Bencicová, GolubicováReportáž z utkání |
Ve finále proti švýcarské dvojici Krejčíková a Siniaková ukázaly, v čem spočívají jejich kvality. Předvedly koncentrovaný výkon, devět es, trpělivě vyčkávaly na vhodný moment k náporu.
Ten přišel v koncovce prvního setu.
Úvodní sada po většinu času nenabízela žádné vzruchy, obě dvojice se trápily přesnými loby, jediný brejkbol odvrátila Krejčíková esem. Ovšem za stavu 5:5 při podání Golubicové se Češky osmělily k agresivním returnům a když Krejčíková po jednom z nich přesně zasáhla u sítě, nasazené jedničky vedly 40:15.
Druhý brejkbol proměnily opět díky kvalitnímu příjmu - Siniaková zahnala Golubicovou hluboko do bekhendu a donutila ji k chybě.
Znovu Siniaková vzápětí sadu doservírovala, setbol proměnila přímým bodem z podání.
Blažené i vyčerpané K+S: Nádrž je prázdná. Ale chtěly jsme pomstít Markétu! |
A od té chvíle už úřadovala jediná dvojice. Ta v modročerveném úboru.
Hned v úvodním gamu druhého dějství Češky, opět díky returnu Siniakové, připravily o podání i Bencicovou. Útlum Švýcarek podtrhla Golubicová další ztrátou podání, favoritky rychle vedly 3:0, hýřily aktivitou, předváděly razantnější údery.
Nerozhodilo je ani první zakolísání při servisu v zápase, kterým povolily soupeřkám snížit na 1:3.
Od té chvíle si Češky přivlastnily zbylé tři gamy, proměnily pátý mečbol díky dělovému bekhendu Siniakové. Zvedly ruce nad hlavu, objaly se, emoce vstřebávaly a vydýchávaly na lavičce.
Triumfem se postaraly o první olympijské zlato pro český tenis, šampion dvouhry mužů z her 1988 Miloslav Mečíř ještě reprezentoval Československo.
POHLED: Triumf vůle. K+S mají zlato, které tolik chtěly. Zaslouženě! |
Ve čtyřhře před Krejčíkovou a Siniakovou získaly pro Česko olympijskou medaili Jana Novotná a Helena Suková (stříbro z her 1996), Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká (stříbro 2012) a Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou (bronz 2016).
Úspěšné vystoupení českého tenisu na hrách v Tokiu podtrhla Markéta Vondroušová, která v sobotu získala singlové stříbro. Ve finále nestačila na Bencicovou, Krejčíková a Siniaková tak krajanku skvěle pomstily.
Ke třem grandslamovým titulům přidaly další cenný triumf.
Po deblovém finále se centrálním dvorci uskutečnil boj o zlatou medaili za dvouhru mužů, na kterou po výhře nad Rusem Karenem Chačanovem dosáhl Němec Alexander Zverev.
Tenisový turnaj na olympijských hrách v Tokiutvrdý povrch Muži Ženy |