Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Ruleta miliard dolarů. Kdo zaplatil covidovou olympiádu v Tokiu

  15:59
Byla to první olympiáda, která ustoupila celosvětové pandemii. První, která se konala s ročním zpožděním. První, která zakazovala diváky. A teď hry v Tokiu uzavírají svůj účet.

ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Po sečtení všech „má dáti“ a „dal“ japonští organizátoři tento týden oznámili, že stály 13,4 miliardy dolarů. Což je dvojnásobek částky, s níž pracovali v době, kdy je Japonsko získalo, ale o 213 milionů méně, než se předpokládalo po odkladu her na rok 2021.

Společnost Tokio 2020 takovou konečnou bilanci označuje (nikoliv překvapivě) za úspěch. „Zvlášť když se nám podařilo uspořádat olympiádu za bezprecedentních podmínek,“ připomíná výkonný ředitel společnosti Toširo Muto.

POHLED: Olympijské hry nouzové a s rozervanou DNA, přesto i léčivé

Japonci se chlubí, že dokázali navýšit příjmy, a dosáhli tak vyrovnaného rozpočtu. K němu mělo napomoci i 500 milionů dolarů pojistného plnění za odložení her kvůli pandemii.

Následná protikoronavirová opatření je údajně stála 257 milionů dolarů, zatímco nemožnost prodávat vstupenky znamenala zásek 800 milionů dolarů.

Nejdražší byly hry v Soči

Veškerá deklarovaná čísla je přesto nutné brát s jistým nadhledem. Vždy existuje i velké množství vedlejších výdajů spojených s pořádáním her, jež se do konečného účtu nezapočtou.

Studie Oxfordské univerzity konečnou cenu tokijské olympiády odhaduje dokonce na 28 miliard dolarů, především kvůli často zničujícím nákladům na její roční odklad.

Mnozí komentátoři nicméně tvrdí, že Tokio i tak odvedlo při přípravě her dobrou práci, když využilo mnohé už stojící stadiony a haly a zároveň zajistilo modernizaci infrastruktury města.

Podle oficiálních údajů byly dosud nejdražšími hrami v historii ty zimní v Soči 2014, které se Rusové rozhodli postavit víceméně na zelené louce a také vinou korupce se jejich náklady vyšplhaly na závratných 53,1 miliardy dolarů.

Na druhé příčce tohoto pomyslného žebříčku jsou letní hry v Pekingu 2008, při nichž Čína chtěla ohromit svět megalomanskými projekty. Oficiálně stály 44 miliard dolarů, ale ekonomičtí experti upozorňovali, že skutečné náklady byly mnohonásobně vyšší. Strana a vláda pro ně otevřela takřka bezedný měšec.

Podobná situace nastala i v souvislosti s letošními zimními hrami v Pekingu. Jelikož Mezinárodní olympijský výbor nyní vyžaduje pořádání nízkonákladových her, prezident Si Ťin-pching samozřejmě v předstihu přislíbil, že budou „jednoduché, zelené a bezpečné“. A tak Čína posléze vyhlásila, že je zvládla uspořádat za 3,9 miliardy dolarů. Což se vzhledem k mnoha novým stavbám i vysoce nadstandardním anticovidovým opatřením jeví jako údaj z říše sci-fi.

Momentka z curlingové haly v Pekingu před startem olympijských her.

Analytici odhadli, že skutečné náklady se vyšplhaly až k 38,5 miliardy dolarů. Jen stavba rychlodráhy spojující Peking a vzdálená horská střediska stála 9,2 miliardy dolarů.

Kdo rozpočet v Číně uhradil, se můžeme jen dohadovat. Japonci naopak v souvislosti s Tokiem vyčíslili, že ten jejich pokryly z 55 procent veřejné finance, tedy japonská vláda a město Tokio. Od sponzorů shromáždili dalších 4,6 miliardy, od MOV 1,3 miliardy.

Zlato mají snazší sportovci

Tokio na hrách každopádně nevydělalo, na rozdíl od zimního Pchjongčchangu 2018, který jako jeden z mála organizátorů ohlásil zisk 95 milionů dolarů.

Přední americký sportovní ekonom Victor Matheson a jeho kolega Robert Baade zkoumali olympijské náklady a přínosy ve studii nazvané Cesta za zlatem: Ekonomika olympijských her. „Ve většině případů jsou olympijské hry pro hostitelská města ztrátové,“ poukazují. „Kladný čistý přínos přinášejí pouze za velmi specifických a neobvyklých okolností.“

Rekordní ztrátu zatím vykázalo Rio 2016. Činila hrůzostrašné 2 miliardy dolarů.

Odstrašujícím případem jsou rovněž Atény 2004, jejichž schodek sice oficiálně byl „jen“ 14,5 milionu dolarů, ale zanechaly za sebou 21 chátrajících a dnes nevyužívaných sportovišť, přičemž v očích některých ekonomů stály u zrodu řecké finanční krize.

Smutný pohled na areál pro plážový volejbal.

Opakovaně navyšované náklady na olympiádu v Montrealu 1976 pak způsobily dokonce bankrot tohoto kanadského města, dluhy spláceli Kanaďané třicet let.

„Cílem by mělo být, aby náklady na pořádání odpovídaly přínosům, které budou zahrnovat i běžné občany financující akci ze svých daní,“ napsali Matheson a Baade. „V současnosti je však často mnohem snazší dosáhnout zlata pro sportovce než pro hostitele.“

Letní hry v Paříži 2024 pracují s rozpočtem 7,2 miliardy eur.

Byl by zázrak, kdyby ten konečný nebyl vyšší.

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Důtka a konec v olympijském výboru. Svoboda dostal trest za podporu Rusů

Bývalý moderní pětibojař David Svoboda skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru. Za výroky k válce...

Černochová o Svobodovi: Pojedeme za ukrajinskými vojáky, snad změní názor

Olympijský vítěz v pětiboji a do dneška i předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru David Svoboda v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neutrální, bez symbolů. MOV doporučil návrat Rusů a Bělorusů do soutěží

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských...

Může to být mýlka. Svoboda je jako slon v porcelánu. V Kremlu mají radost

I kdyby ta slova pronesl „jen“ jako sportovec David Svoboda, vyvolala by rozhořčení. On je však zároveň příslušníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svoboda byl pro návrat Rusů, teď se omlouvá: Neměl jsem den

Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi prohlásil olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda, že stojí na...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Člen organizačního výboru her v Tokiu čelí podezření z přijetí úplatku

Japonská policie provedla domovní prohlídku u člena výkonné rady organizačního výboru olympijských her v Tokiu....

Ruleta miliard dolarů. Kdo zaplatil covidovou olympiádu v Tokiu

Byla to první olympiáda, která ustoupila celosvětové pandemii. První, která se konala s ročním zpožděním. První, která...

Šokující svědectví Perušiče z Tokia: Lékař radil, jak podfouknout testování

Skeptický přístup k pandemii, hlavní lékař radil, jak zajistit falešnou negativitu testu na covid-19, žádné přiznání...

Ujah dopoval, potvrdila kontrolní analýza. Britové asi přijdou o stříbro

Pozitivní dopingový test sprintera Chijinda Ujaha na olympiádě v Tokiu potvrdila analýza vzorku B. Mezinárodní...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...