Doporučujeme

Polák Dawid Tomala se raduje z vítězství v chodeckém závodě na 50 kilometrů na...

Polák Dawid Tomala se raduje z vítězství v chodeckém závodě na 50 kilometrů na olympijských hrách v Tokiu. | foto: AP

Chodecké triumfy pro Palmisanovou a Tomalu, Ďurdiaková nejlepší z Čechů

• 6
Po polovině závodu se vzdálil soupeřům a vyrazil do sólového úniku, který dotáhl až do cíle. Polský chodec Dawid Tomala proměnil olympijský závod na 50 kilometrů v jasnou záležitost a slaví olympijské zlato. Podobný scénář měla v Sapporu dvacítka žen, kde si s pohodlným náskokem došla pro zlato Italka Antonella Palmisanová. Z českých reprezentantů dosáhla na nejlepší umístění Tereza Ďurdiaková, jež skončila na 30. místě. Vít Hlaváč obsadil 43. příčku, Lukáš Gdula byl 46.

Jedenatřicetiletý Tomala se před deseti lety v Ostravě stal vicemistrem Evropy do 23 let na dvacítce, ale mezi seniory na žádný významný úspěch dosud nedosáhl. Na padesátikilometrovou trať se přeorientoval až letos, a hned napodobil svůj vzor a krajana Roberta Korzeniowského, který nejdelší atletický závod vyhrál v Atlantě 1996, Sydney 2000 a Aténách 2004.

Na trůnu Tomala vystřídal Slováka Mateje Tótha, který tentokrát obsadil 14. místo. Stříbro získal Jonathan Hilbert z Německa před třetím Kanaďanem Evanem Dunfeem.

Hlavní pole během chodeckého závodu na 50 kilometrů na olympijských hrách v Tokiu.

Tomala se v závodě v Sapporu opakovaně pokoušel o trhák a soupeřům se úspěšně vzdálil po 30. kilometru. Vypracoval si více než tříminutový náskok a přes výrazné zpomalení v závěru už se o životní úspěch nenechal připravit.

Cílem prošel v čase 3:50:08 a zvítězil o 36 sekund před o tři roky mladším olympijským debutantem Hilbertem. Třicetiletý Dunfee ziskem bronzu vylepšil čtvrté místo z předchozích her v Riu a zopakoval umístění z mistrovství světa v Dauhá.

Slovák Tóth ukončil kariéru

Slovenský chodec Matej Tóth po neúspěšné obhajobě olympijského prvenství ukončil kariéru. Osmatřicetiletý exmistr světa v Sapporu obsadil 14. místo a náročný závod dokončil podle svých slov jen proto, aby se rozloučil se ctí.

„Byl to jeden z nejtěžších závodů a asi bych ho ani nedokončil, kdybych neměl motivaci dojít do cíle a ukončit to se ctí,“ řekl slovenským médiím Tóth. „Jsem zklamaný, ale můžu se podívat každému do očí, že jsem udělal maximum,“ dodal.

Oba čeští chodci prošli cílem ve stejném pořadí jako při letošním domácím šampionátu v Dudincích. Čtyřiadvacetiletý Hlaváč při olympijské premiéře dosáhl času 4:15:40.

O pět let starší Gdula, který byl před pěti lety v Riu na padesátce diskvalifikován, strávil na okruzích v Sapporu přes čtyři a půl hodiny (4:33:06) včetně pětiminutové penalizace po třech napomenutích od rozhodčích kvůli technice chůze.

Závod dokončilo 47 z 59 účastníků, jedním ze dvou diskvalifikovaných chodců byl stříbrný medailista z dvacetikilometrového závodu v Londýně 2012 Erick Bernabe Barrondo z Guatemaly.

Deset vytrvalců vzdalo a mezi nimi i světový rekordman a exmistr světa Yohann Diniz z Francie. Naproti tomu i v 51 letech zvládl chodecký maraton Španěl Jesús Ángel García. Mistr světa z roku 1993 obsadil při osmém olympijském startu 35. místo, čtvrtý muž z her v Pekingu 2008 nedokončil pod pěti kruhy jen závod v Atlantě 1996.

Na dvacítce znovu italský jásot

Olympijský chodecký závod žen na 20 kilometrů přinesl v Sapporu podobně jako stejný závod mužů triumf Itálii. Zvítězila Antonella Palmisanová a napodobila svého krajana Massima Stana, který vyhrál dvacítku o den dříve. Česká reprezentantka Tereza Ďurdiaková obsadila při své premiéře na velké akci třicáté místo.

Jak triumfoval Massimo Stano

Italský chodec Massimo Stano prochází vítězně cílem olympijského závodu na 20...

Palmisanová, která na minulých hrách skončila těsně pod medailovými stupni, udávala od začátku tempo. Ďurdiaková se držela uprostřed šedesátičlenného startovního pole. Pět kilometrů před cílem se odpoutala šestičlenná skupina a z ní vyrazila nezadržitelně dopředu Palmisanová, slavící dnes třicáté narozeniny. V cíli byla v čase 1:29:12 s náskokem 25 sekund před Sandrou Arenasovou z Kolumbie.

Hořkou chvilku prožila Brazilka Erica Rocha de Senaová. Dvakrát čtvrtá na posledních světových šampionátech měla v Sapporu ve svých 36 letech medaili na dosah, ale ve snaze předstihnout Arenasovou 150 metrů před cílem potřetí porušila pravidla a dostala dvouminutovou penalizaci. Bronz tak spadl do klína obhájkyni zlata a trojnásobné mistryni světa Číňance Liou Chung, jež byla největší favoritkou závodu.

Antonella Palmisanová může slavit olympijské vítězství. (6. srpna 2021)
Antonella Palmisanová v cíli může slavit olympijské vítězství. (6. srpna 2021)

Ďurdiaková, která se závodní chůzi věnuje teprve dva roky, prošla cílem na třicátém místě více než sedm minut za vítězkou v čase 1:36:58. Nejlepším výsledkem české chodkyně na hrách tak zůstává desáté místo Anežky Drahotové z Ria de Janeiro.

Olympijské hry v Tokiu

Atletika - chodecké závody v Sapporu

Muži - 50 km: 1. Tomala (Pol.) 3:50:08, 2. Hilbert (Něm.) 3:50:44, 3. Dunfee (Kan.) 3:50:59, 4. Tur (Šp.) 3:51:08, 5. Vieira (Portug.) 3:51:28, 6. Kawano (Jap.) 3:52:56, 7. Pien Tchung-ta (Čína) 3:52:01, 8. Cowley (Austr.) 3:52:01, ... 43. Hlaváč 4:15:40, 46. Gdula (oba ČR) 4:33:06.

Ženy - 20 km: 1. Palmisanová (It.) 1:29:12, 2. Arenasová (Kol.) 1:29:37, 3. Liou Chung (Čína) 1:29:57, 4. Pérezová (Šp.) 1:30:05, 5. Gonzálezová (Mex.) 1:30:33, 6. Montagová (Austr.) 1:30:39, 7. Čchie-jang Š'-ťie (Čína) 1:31:04, 8. Drisbiotiová (Řec.) 1:31:24, ...30. Ďurdiaková (ČR) 1:36:58.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.