Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smutná Špotáková: Potřebovala jsem být pružina. A byla jsem žvejkačka

  8:03
Tokio (Od našeho zpravodaje) - Po třetím nepovedeném hodu se sklonila, vykřičela zklamání, pak chvíli zůstala stát s rukama za hlavou. Dvojnásobná olympijská vítězka a trojnásobná olympijská medailistka Barbora Špotáková ve 40 letech neprošla v Tokiu kvalifikací oštěpařek. K postupové dvanácté příčce jí po výkonu 60,52 metru chybělo ze 14. místa 42 centimetrů.
Česká oštěpařka Barbora Špotáková na olympiádě v Tokiu. (3. srpna 2021)

Česká oštěpařka Barbora Špotáková na olympiádě v Tokiu. (3. srpna 2021) | foto: ČTK

Co se nepovedlo?
Nevím. Nepovedlo se všechno. Neměla jsem v těle spojení, které potřebujete, aby to střílelo. Mně nestřílelo vůbec. 

Snažila jste se s tím něco provést?
V kvalifikaci se takový stav dá hrozně těžko změnit, když máte jen tři hody. Na tréninku to zvládnu, dám si nějaký hod, který mě probudí, a pak se všechno zlepší. Jenže tady? Nebyl to vůbec můj den. Je to hrozné. Je to špatné. Ale v životě se dějí horší věci. Jsem zklamaná hlavně kvůli lidem, kteří se o mě starají a věří mi. Naštěstí ti vědí, že se tohle stává, komukoliv. Kvalifikací neprošly i další holky, které hážou dál než já.

Česká oštěpařka Barbora Špotáková na olympiádě v Tokiu. (3. srpna 2021)

Cítila jste už od rána, že dnes nejste ve své kůži?
No jasně. Hned od rána. Ale věřila jsem, že se to probudí.

Jak jste se poprala s rychlým rozběhem?
Furt jsme ho posouvali. Byla jsem možná moc blízko, ale úplně o tom to nebylo. Spíš o celkové dynamice. Ta tomu dnes chyběla. Zdejší vedro na mě působilo. Já jsem sama od sebe hrozně hypermobilní, a v tom vedru jsem pak jako žvejkačka. Doslova. Přitom vy potřebujete mít tělo jako pružinu, ne žvejkačku. Žvejkačka má k pružině daleko. Ještě teď, po závodě, jsem z vedra na stadionu extrémně flexibilní, dala bych si před vámi klidně nohu za krk, což v normálních podmínkách neudělám ani náhodou. Ovšem na to se nemohu vymlouvat.

Přesto nelitujete, že jste se kvůli této olympiádě už podruhé vracela do závodů a věnovala jí dva roky práce?
Vůbec. Naopak, byly to moc pěkné poslední dva roky s novým trenérem. I nějaké dobré výkony jsme předvedli. Vyhrála jsem letos závod Diamantové ligy, dostala jsem se na její světové finále do Curychu. Úplně tragické to není. Atletika mě pořád baví. Tady jsem si moc přála hodit něco pořádného i pro našeho Janečka, protože ten teď mé závody doma strašně prožívá.

Přivstal si v noci na váš závod?
Myslím, že jo. Rád teď drží noční hlídky. Třeba když má maminka v noci přijet, tak mu to nedá. Asi z něj bude hasič a bude za noc vstávat třeba pětkrát. Já jen věřím, že mě ještě někdy uvidí přímo na stadionu, jak hodím daleko před ním. Možná to dnes nebylo dobré i proto, že současná doba není úplně pro mě. Vy, kteří jste byli na olympiádě v Londýně, tak víte, že letošní hry jsou otočka o 180 stupňů. 

Český tým

na olympiádě v Tokiu

V Londýně byly ochozy plné a atmosféra vynikající.
Tam to byla oslava sportu, radost, setkání s lidmi, celosvětové setkávání, krásná olympiáda. 

Zatímco tokijské hry jsou...
Hybrid. Dnes jsou v módě hybridní auta a tokijská olympiáda je přesně takový hybrid. Divadelní verze olympiády. Jako když Tři sestry hrály doma v obýváku a přenášely to lidem do jejich obýváků. Vše, co má olympiáda přinášet, že se lidi u sportovišť tlačí na sebe, fandí a prožívají emoce společně, tu ale není. Přitom to byl vždycky její základ.

Pro sportovce je nicméně pořád lepší, že se koná za omezených podmínek, než kdyby se neuskutečnila vůbec, ne?
Jo, jasně že je. Muzikanti taky říkali, že hrát z obýváku je lepší než nic. Vlastně už včera večer jsem mohla oslavovat, že jsem všechny testy měla negativní a mohu závodit. Tím mi spadnul jeden kámen ze srdce. Už to samo o sobě je dobré.

Na tribuně za sektorem seděli aspoň trenéři a další závodníci. Snažila jste se je před třetím pokusem roztleskat.
To bylo takové… ne, neřekla bych že zoufalství, ale snažila jsem se s celou tou situací něco udělat. Jakkoliv. Nemůžete se probudit tím, že něčím hodíte, protože by vás hned vyautovali. Můžete si zaběhnout rovinku, ale bylo takové vedro, že ze mě hrozně lilo, když jsem to vyzkoušela. A pak je možnost roztleskat si diváky, kterých tu sedělo poskrovnu. Ale mně by fakt asi dneska nepomohlo nic. Omlouvám se všem, kteří vstávali a věřili mi. Těch je mi moc líto. Ti dobří fanoušci to snad pochopí. 

Na co jste po nepovedeném třetím pokusu myslela?
Ne, neběželo mi hlavou, že jsem házela naposledy. Já nikdy nekončila špatným hodem, vždycky na tréninku hážu do té doby, než se mi povede nějaký hezký. Takhle s hlavou dolů končit nechci. Ještě mám určitě chuť pokračovat. Až budu mít pocit, že tohle je ta pověstná tečka, tak… Tečky ať si zatím dělají nějací jiní lidé, ale ne já.

Česká oštěpařka Barbora Špotáková na olympiádě v Tokiu nepostoupila do finále.

Byla to tedy vaše poslední olympiáda, ale rozhodně ne poslední velký závod?
Kdo ví. Startovala tu 46letá gymnastka (Oksana Čusovitinová), mimochodem velmi sympatická. Takže všechno je možné. Když bude světová situace třeba zase jiná a otevře se nějaká šance na zlepšení… Já zatím jedu dál. Až budu cítit, že nastal čas konce, určitě to nebudu hrotit. Jenže loučit se takhle, před prázdným stadionem, v takhle špatném dni? To ne, to bych nerada, to by bylo smutné a já má ráda happy endy a ne smutné konce.

Takže se už těšíte na letošní světové finále do Curychu?
Určitě. Curych je jeden z mých nejoblíbenějších mítinků. Doufám, že budeme závodit minimálně před pár tisíci lidí. Konečně atletika. Mekka atletiky Curych. A diváci.

Už je jisté, že je tam na tribuny pustí?
Jisté to není, ale zatím na všech Diamantových ligách letos byli. Uvidíme. Já prostě jedu do Curychu, ať už jsou tam diváci nebo třeba jen dvě myši, které vyběhnou z podpalubí.

Ten milimetrový přešlápek mě strašně mrzí

Ani pátá žena světových tabulek Nikola Ogrodníková do finále oštěpařek nepostoupila

Oštěpařka Nikola Ogrodníková v kvalifikaci olympijského závodu.

Nejen Barbora Špotáková, ale ani Nikola Ogrodníková a Irena Gillarová si ve čtvrtečním finále oštěpařek nezaházejí. Především vyřazení Ogrodníkové, páté ženy letošních světových tabulek, je velkým překvapením.

Přitom hned prvním pokusem poslala oštěp k 63 metrům.

„Jenže jak je tu povrch rychlý, ocitla jsem se blízko u čáry a udělala milimetrový přešlápek, což mě strašně mrzí. S tím hodem bych se určitě kvalifikovala,“ říkala.

Posunula pak rozběh o dvě stopy dál, ale očekávaný efekt se nedostavil. Druhý pokus měřil jen 60,03 metru, třetí byl ještě kratší.

„Trvá, než se s novým rozběhem sžijete, ale do druhého pokusu jsem se snažila dát všechno. Ve třetím mi už úplně zvadly nohy, byla to jen rána bez nohou, co nikam neletěla.“

Na rozdíl od Špotákové házela v první kvalifikační skupině už od 9.20, budík si proto nastavila na 5.40. 

„Před třetím pokusem na mě padla taková divná únava možná právě kvůli tomu časnému vstávání. Ale asi zapůsobila i psychika a vědomí, že mám poslední ránu.“

Po skončení své skupiny byla průběžně sedmá a živila naději, že se mezi postupujících dvanáct žen přece jen vejde. „Jsem spíš pod hranou, ale budu doufat, že s odřenýma ušima postoupím,“ říkala.

Paradoxně ji z této dvanáctky definitivně vyšoupla svým druhým pokusem právě Špotáková. Ale ani ta se mezi finalistkami neudržela. České ženy budou ve finále oštěpu na vrcholné akci chybět poprvé od mistrovství světa v Moskvě 2013, kde Špotáková kvůli mateřským povinnostem nestartovala.

Autor:

OH 2024 v Paříži: Program, české naděje i sportoviště

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec, Jiří Lipták, Barbora Krejčíková, Lukáš Rohan, Alexander Choupenitch, Jakub Vadlejch, Jiří Přívratský, Petr Nymburský, Ondřej Perušič, David Schweiner, Marie Horáčková, Martin Fuksa

  • Nejčtenější

Není to špatné. Starostka Paříže se koupala v Seině, aby ukázala její čistotu

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se společně koupali v Seině, aby dokázali její čistotu. Řeka protékající metropolí bude místem zahajovacího...

17. července 2024  11:16

Byla to diskriminace. Bikerka se u tribunálu domohla olympijské nominace

Novozélandská bikerka Sammie Maxwellová se dočkala dodatečného zařazení do olympijského týmu. Domácí sportovní tribunál rozhodl, že ji nominační výbor svazu neoprávněně vyřadil na základě zastaralé...

16. července 2024  11:11

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemám slov, zlobí se Pogačar. Žigartová přišla o Paříž kvůli zájmům trenéra

Ačkoliv v silniční cyklistice se za svatý grál považuje spíš vítězství na Tour de France nebo zisk duhového dresu pro mistra světa, olympijský závod má se svou čtyřletou periodou a publicitou kolem...

12. července 2024  7:59

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která manžele Zátopkovi provázela po celou dobu jejich pozoruhodného manželství. Podporovali se, škádlili,...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co dál, šampionky? Obnovit značku K+S, sehrát se a hurá na olympijskou výzvu

Londýn (Od našeho zpravodaje) Tenis se téměř nikdy nezastaví, a tak Wimbledon pomalu míří do minulosti a přicházejí nové výzvy. A ne ledajaké. Už příští v pátek začínají olympijské hry, na které česká výprava vyrukuje se silným...

14. července 2024  17:15

Od gymnastiky k pětiboji. V Paříži se hroutit nebudu, říká Hlaváčková

Až oslaví na konci září Lucie Hlaváčková devatenácté narozeniny, bude už mít za sebou zkušenost z olympijských her. Nadějná česká pětibojařka se v dospělé kategorii teprve rozkoukává a start v Paříži...

17. července 2024  16:01

Žíněnka je posvátné místo, říká Krpálek. Trash talk? V judu neexistuje

Premium

Jen co dorazí do haly Rokytka, kde zazdil i jednu ze svých mnoha medailí, při příchodu do tělocvičny se ukloní. Pak znovu při vstupu na žíněnku, následně trenérovi, svým soupeřům a pochopitelně i...

17. července 2024

Není to špatné. Starostka Paříže se koupala v Seině, aby ukázala její čistotu

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se společně koupali v Seině, aby dokázali její čistotu. Řeka protékající metropolí bude místem zahajovacího...

17. července 2024  11:16

PŘEHLEDNĚ: Vše o olympijské Paříži. Program, české naděje i sportoviště

Sportovní vrchol roku v podobě letních olympijských her obsadí Paříž od 26. července do 11. srpna. Česká výprava obhajuje jedenáct medailí z předcházejících her v Tokiu, jaké největší naděje má...

17. července 2024  10:55

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...