Ještě dříve, než stihl rozhodčí Baršimovi odpovědět na otázku, oba sportovci už měli jasno. Pohlédli na sebe, přikývli, plácli si a skočili si do náruče. Bylo jasno.
V Tokiu tak budou pro výškaře potřeba dvě zlaté!
Oba předtím v soutěži ani jednou nechybovali, nebyl tak jiný způsob, jak je rozsoudit než rozskakováním. To by si ho ale museli přát...
V atletickém světě nejde o zcela jedinečnou situaci, i když výjimečná je hodně.
V roce 1908 na hrách v Londýně se o zlato podělili skokani o tyči Ed Cook a Alfred Gilbert. Oba tehdy překonali laťku ve výšce 3,71 metru.
Před pěti roky v Riu dělily Baršima od zlata dva centimetry. Výškou 238 na něj tehdy vyzrál Kanaďan Derek Drouin. To Tamberi v Brazílii ani nestartoval, těsně před olympijskými boji si totiž poranil nohu. Sádru, na kterou napsal „Road to Tokyo 2020“, si ponechal jako motivaci a vzpomínku. Teď ji měl po ruce i při svém triumfu.
Tamberi tak načal euforický italský den. Jihoevropská země se v neděli radovala nečekaně i ve sprintu, kde zvítězil Lamont Marcell Jacobs.
„Musel jsem toho překonat hodně. Na tuto chvíli jsem čekal pět let, ve kterých jsem zažil spoustu zranění a neúspěchů. Chtěl jsem se jen vrátit, ale teď mám tohle zlato, je to neuvěřitelné. Tolikrát jsem o tom snil,“ zářil Tamberi.
I Baršim se potýkal se zraněním. V roce 2018 si poranil kotník, o rok později na domácím světovém šampionátu v Dauhá už však bral zlato.
Od neděle je navíc držitelem historicky druhé zlaté olympijské medaile pro Katar. O den ho předstihl vzpěrač Fares Elbakh.