Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Crouser obhájil koulařské zlato, ohrožoval vlastní světový rekord

  5:58aktualizováno  16:19
Koulařské finále v Tokiu naplnilo vysoká očekávání. Olympijské zlato obhájil Američan Ryan Crouser a výkonem 23,30 metru zůstal jen sedm centimetrů za svým světovým rekordem. Na krátkých překážkách překvapil Jamajčan Hansle Parchment, vítěz čtvrtky Steven Gardiner z Baham zase rozradoval jinou část Karibiku. Pedro Pichardo už netěšil Kubu, ale získal trojskokanský triumf pro svou novou vlast - Portugalsko. Na chodecké dvacítce vyhrál Ital Massimo Stano. Sérii amerických zklamání mírnila druhým zlatem dne tyčkařka Katie Nageotteová.
Americký koulař Ryan Crouser slaví zisk zlaté medaile na olympijských hrách v...

Americký koulař Ryan Crouser slaví zisk zlaté medaile na olympijských hrách v Tokiu. | foto: AP

Koulařské medaile si rozdělili stejní vrhači jako při posledním světovém šampionátu v roce 2019 v Dauhá jen v jiném pořadí. Crouser vyhrál, stříbro získal jeho krajan a dvojnásobný mistr světa Joe Kovacs a bronz Novozélanďan Tomas Walsh. Ale zatímco tehdy je dělil jen jediný centimetr, tentokrát byla soutěž velkým sólem jednoho muže.

Crouser neprohrál dvacet mítinků v řadě, při americké kvalifikaci vymazal 31 let starý světový rekord výkonem 23,37 metru. V Tokiu vedl od prvního pokusu a celkem třikrát vylepšil svůj olympijský rekord z Ria de Janeiro. Díky explozi v posledním pokusu k němu přidal 85 centimetrů

Když bylo rozhodnuto, ukázal do kamery papírek s nápisem: „Dědo, dokázali jsme to. Olympijský vítěz 2020“. Poslal tak emotivní pozdrav svému dědečkovi, který ho ke kouli přivedl a krátce před olympiádou zemřel.

„Klíčem bylo dát první dlouhý pokus a to se mi podařilo. Díky tomu, že jsem vedl, jsem mohl být v závěru agresivnější a výsledkem byl ten nejlepší hod,“ řekl Crouser.

Americký koulař Ryan Crouser se chystá k pokusu na olympijských hrách v Tokiu

Je to v Tokiu teprve první zlato pro Spojené státy v mužských disciplínách, o tři dosavadní se postaraly ženy. Podle papírových předpokladů měly přibýt další americké triumfy, ale na překážkách ani v trojskoku se tak nestalo a sprinterská štafeta mužů překvapivě vypadla už v rozběhu. Třináct zlatých jako v Riu de Janeiro už američtí atleti určitě mít nebudou.

Parchment vyzrál na favorita

V běhu na 110 metrů překážek Jamajčan Hansle Parchment dokonale zastoupil svého krajana Omara McLeoda, který zlato nemohl obhajovat. Největším favoritem byl přitom mistr světa Grant Holloway. V americké kvalifikaci mu s časem 12,81 sekundy odolal o jedinou setinu devět let starý světový rekord Ariese Merritta a od loňského srpna neprohrál. Finále odstartoval skvěle, ale závěr se mu nepovedl, na dvou posledních překážkách hodně ztratil a dvacáté olympijské zlato v této disciplíně pro USA nezískal.

Parchment má sice doma bronz z her v Londýně, ale nepatřil mezi favority. Celý loňský rok kvůli zranění nezávodil, i v jamajské kvalifikaci byl až třetí a ani na cestě do finále nebudil žádnou pozornost. Ale rozhodující závod zvládl skvěle. „Často jsem se po poslední překážce příliš brzy předklonil. Trenér mi říkal, ať běžím až za čáru a já to udělal,“ popsal svůj vítězný závěr. Jamajskou radost znásobil třetím místem Ronald Levy.

McLeod se do nominace nevešel, protože doma při kvalifikaci zakopl o první překážku a vedení svazu nebylo ochotné udělat výjimku ani pro olympijského vítěze a druhého muže letošních tabulek. V Tokiu však měl skvělé nástupce.

Oblique Seville dotáhl jamajskou sprinterskou štafetu do olympijského finále.

Portugalec Pedro Pichardo vyhrál trojskok výkonem 17,98 metru a po dvou stříbrných medailích z mistrovství světa pro Kubu získal první pro svou novou vlast.

Při neúčasti dvojnásobného olympijského vítěze v trojskoku Američana Christiana Taylora, který si při Zlaté tretře přetrhl achilovku, se očekával útok na zlato od jeho krajana a věčného stínu Willa Claye. Ten získal stříbro v Londýně i v Riu de Janeiru i na posledních dvou světových šampionátech. Jenže i on měl problémy s achilovkou, a přestože se zlepšil na 16,44 metru, skončil pod stupni vítězů.

Halový mistr Evropy Pichardo vedl od prvního pokusu a ve třetím se přiblížil na dva centimetry k hranici 18 metrů. Dál na olympiádě skočil jen Američan Kenny Harrison v roce 1996 v Atlantě. „Byla to skvělá soutěž a těžcí soupeři. Tím víc mě těší vítězství. Medaile je můj splněný sen, ale mám ještě spoustu dalších snů,“ řekl Pichardo.

Stříbro ukořistil překvapivě Číňan Ču Ja-ming, který si výkonem 17,57 m vylepšil osobní rekord o 17 centimetrů. Bronz má stejně jako na posledním mistrovství světa Hugues Fabrice Zango a je to vůbec první olympijská medaile pro Burkinu Faso v historii. Stala se tak jubilejní stou zemí s medailí v atletice z her. „U nás v zemi je teď každý šťastný. Bude to velká párty, až se vrátím domů,“ radoval se Zango.

Gardiner překonal bolest

Finále v běhu na 400 metrů vyhrál v mistr světa Steven Gardiner z Baham v čase 43,85 sekundy. Američané zůstali ve své parádní disciplíně, v níž získali devatenáct olympijských titulů, opět bez medaile.

Gardiner v této sezoně nebyl příliš vidět, měl daleko k hranici 44 sekund, ale ve finále se dostal patnáct setin pod ni. Jeho finiši nikdo ze soupeřů neodolal. Pro stříbro doběhl stejně jako před dvěma lety na mistrovství světa v Dauhá Anthony José Zambrano z Kolumbie a Kirani James z Grenady přidal bronz k olympijskému zlatu z Londýna a stříbru z Ria.

Steven Gardiner vítězí v Tokiu v olympijském závodu na 400 metrů.

Vítěz konstatoval, že neměl dobrý start. „Trochu jsem zakopl a v polovině závodu jsem byl pozadu. Až v závěru jsem přitlačil. Bolest byla nesnesitelná, ale já chtěl medaili,“ připomněl, že ho sužovaly problémy s kotníkem a kolenem. Na hrách získal první medaili pro Bahamy, v pátek ho může napodobit Shaunae Millerová-Uibová, která si chce zopakovat zlato z Ria na stejné trati.

Obhájce zlata a světový rekordman Wayde van Niekerk nepřekonal zdravotní problémy a skončil už v semifinále. I proto si Američané dělali zálusk na navázání zlaté šňůry, kterou jim James v Londýně po sedmi výhrách v řadě přetrhl. Michael Cherry ale skončil čtvrtý a Michael Norman, autor čtvrtého nejlepšího času historie, až pátý.

Nageotteová zvládla 490 centimetrů

Katie Nageotteová mírnila americké rozpaky, soutěž tyčkařek vyhrála výkonem 490 centimetrů. „Měla jsem nejhorší rozcvičení v životě a příšerné první skoky. Trvalo mi pár výšek, než jsem se do toho dostala. Byl to boj, ale nakonec se to všechno sešlo a já měla konečně plynulé skoky,“ popisovala vítězka finálovou bitvu.

Anželika Sidorovová získala stříbro, první atletickou medaili na těchto hrách pro Rusko. Třetí skončila britská rekordmanka Holly Bradshawová, skočila 485 cm jako Ruska, ale uškodil jí horší zápis.

Katie Nageotteová míří v Tokiu k triumfu v olympijském závodu tyčkařek.
Zklamaná tyčkařka Anželika Sidorovová právě v Tokiu přišla o šanci na...
Katie Nageotteová v Tokiu září po triumfu v olympijském závodu tyčkařek.

Katerina Stefanídiová, řecká obhájkyně titulu a mistryně světa z roku 2017, měla namále už na prvních dvou výškách, 450 i 470 centimetrů zdolala až na třetí pokus. Po bronzu v Dauhá se u ní objevily problémy s patou, kvůli nimž vynechala celou loňskou sezonu, a i letos se do bývalé formy dostávala pomalu. Vyrovnala své letošní maximum, ale 480 cm bylo na medaili málo.

Výšku 485 cm zdolala trojice medailistek shodně hned napoprvé, ale o pět centimetrů výš už se dostala jen Nageotteová, která potvrdila pozici jedničky letošních tabulek. I ona začínala nejistě a základ 450 cm zvládla až napotřetí. Sidorovová měla čisté konto bez oprav a to jí vyneslo stříbro.

Mistryně světa z roku 2019 z Dauhá je jednou z desítky ruských atletů, jimž byl povolen start pod vlajkou olympijského výboru, protože prokazatelně nebyli zapojeni do systému státem organizovaného dopingu. A je první, kdo z této skupiny vybojoval v Tokiu medaili.

Italsko-japonská chodecká radost

Olympijský závod v chůzi na 20 kilometrů vyhrál v Sapporu Ital Massimo Stano před dvojicí domácích reprezentantů Kokim Ikedou a Tošikazuem Jamanišim. Pro hostitelskou zemi to byly první atletické medaile na těchto hrách a radost z nich byla o to větší, že na rozdíl od prázdného stadionu je v Parku Odori mohli oslavit i diváci.

Italský chodec Massimo Stano prochází vítězně cílem olympijského závodu na 20 kilometrů.

Do Sappora na severním ostrově Hokkaidó byly kvůli příznivějšímu klimatu přesunuty chodecké závody i oba maratony. Přesto bylo v dějišti zimních her v roce 1972 i večer stále třicet stupňů. Chodci měli podporu diváků, i když ti museli stát za zábranami poměrně daleko od kilometrového okruhu, na němž se závodilo.

Dva vítězové z minulých her Čchen Ting a Wang Čen v Sapporu nebyli, ale přesto závod začal v čínské režii. Tempo udával lídr letošních tabulek Wang Kchaj-chua. Spolu s ním se na čtvrtém kilometru vzdálil soupeřům Ind Sandíp Kumar, jehož osobní rekord je o více než čtyři minuty horší, a tak bylo jen otázkou času, jak dlouho se Číňana udrží.

Vítězný čas 1:21:05, o čtyři a půl minuty horší než světový rekord, byl daní těžkým klimatickým podmínkám.

Dvojice získala až třináctisekundový náskok, ale Kumar ještě před polovinou trati odpadl. O pronásledování se snažili hlavně domácí chodci a na třináctém kilometru uprchlíka dostihli. To už v závodním poli nebyl jeden z favoritů, Rus Vasilij Mizinov, druhý na mistrovství světa v Dauhá, byl diskvalifikován za porušení pravidel.

Tři kilometry před cílem se oddělila trojice, která si to rozdala o medaile. Před nástupem do závěrečného okruhu nevydržel tempo mistr světa Jamaniši a ve finiši rozhodl o zlatu Ital Stano, jehož dosud největším úspěchem byly stříbro a bronz na Světovém poháru v roce 2018. Mistr Evropy Španěl Álvaro Martín došel do cíle čtvrtý.

Americká štafeta chybí ve finále

Americké kvarteto sprinterů na 4x100 metrů nebude v Tokiu v olympijském finále. Dveře mu zavřelo až šesté místo v rozběhu. Ve stejné disciplíně žen zaběhla britská štafeta čas 41,55, tak rychle na olympiádě v rozběhu ještě nikdo neběžel.

Spojené státy jsou s patnácti zlatými nejúspěšnější zemí v této disciplíně, ale od roku 2000 čekají z nejrůznějších důvodů na olympijský triumf marně. V minulosti je o ně připravil doping nebo nevydařená předávka. 

Desetibojař Warner pokořil olympijský rekord. Helcelet se Sýkorou 16. a 17.

Kanadský desetibojař Damian Warner v běhu na 110 metrů překážek.

Tentokrát se Američanům vymstilo, že šetřili nejlepší dvoustovkaře Noaha Lylese a Kennyho Bednareka. Čtveřice Trayvon Bromell, Fred Kerley, Ronnie Baker a Cravon Gillespie proběhla cílem v čase 38,08 sekundy. To byl celkově osmý čas a na postup to nestačilo. Nejrychlejší byla Jamajka za 37,82.

Nečekané problémy měla v kvalifikaci výškařek trojnásobná mistryně světa Ruska Maria Lasickeneová. Limit 195 centimetrů, který splnilo 14 skokanek, překonala až na třetí pokus.

Naopak rozběhy ženských štafet na 4x400 metrů dopadly podle předpokladů. Američanky této disciplíně kralují už od Atlanty 1996 a nejlepším časem postoupily i tentokrát. Do finále přitom mohou nasadit ještě rychlejší sestavu.

Na patnáctistovce si bezpečně pohlídal postup keňský mistr světa Timothy Cheruiyot a ve finále se očekává jeho souboj s krajanem Abelem Kipsangem, který vyhrál druhé semifinále v novém olympijském rekordu 3:31,65. Příliš za ním nezaostal ani dvacetiletý evropský rekordman Jakob Ingebrigtsen z Norska, zato americký obhájce zlata z Ria Matthew Centrowitz doběhl až devátý a v Tokiu skončil.

Olympijské hry v Tokiu - atletika

Finále:
Muži
400 m: 1. Gardiner (Bah.) 43,85, 2. Zambrano (Kol.) 44,08, 3. James (Gren.) 44,19, 4. Cherry 44,21, 5. Norman (oba USA) 44,31, 6. Taylor (Jam.) 44,79, 7. Makwala (Botsw.) 44,94, 8. Bonevacia (Niz.) 45,07.

110 m př. (vítr -0,5 m/s): 1. Parchment (Jam.) 13,04, 2. Holloway (USA) 13,09, 3. Levy (Jam.) 13,10, 4. Allen (USA) 13,14, 5. Martinot-Lagarde (Fr.) 13,16, 6. Martínez (Šp.) 13,22, 7. Pozzi (Brit.) 13,30, 8. Manga (Fr.) 13,38.

Trojskok: 1. Pichardo (Portug.) 17,98, 2. Silber: Ču Ja-ming (Čína) 17,57, 3. Zango (Burkina Faso) 17,47, 4. Claye (USA) 17,44, 5. Triki (Alž.) 17,43, 6. Er (Tur.) 17,25, 7. Scott (USA) 17,18, 8. Fang Jao-čching (Čína) 17,01.

Koule: 1. Crouser 23,30, 2. Kovacs (oba USA) 22,65, 3. Walsh (N. Zél.) 22,47, 4. Romani (Braz.) 21,88, 5. Weir (It.) 21,41, 6. Blignaut (JAR) 21,00, 7. Sinančevič (Srb.) 20,89, 8. Hassan (Eg.) 20,73.

20 km chůze: 1. Stano (It.) 1:21:05, 2. Ikeda 1:21:14, 3. Jamaniši (oba Jap.) 1:21:28, 4. Martín (Šp.) 1:21:46, 5. Linke (Něm.) 1:21:50, 6. García (Šp.) 1:21:57, 7. Wang Kchaj-chua 1:22:03, 8. Čang Ťün (oba Čína) 1:22:16.

Desetiboj: 1. Warner (Kan.) 9018 b. (100 m: 10,12 - dálka: 824 - koule: 14,80 - výška: 202 - 400 m: 47,48 - 110 m př.: 13,46 - disk: 48,67 - tyč: 490 - oštěp: 63,44 - 1500 m: 4:31,08), 2. Mayer (Fr.) 8726 (10,68 - 750 - 15,07 - 208 - 50,31 - 13,90 - 48,08 - 520 - 73,09 - 4:43,17), 3. Moloney (Austr.) 8649 (10,34 - 764 - 14,49 - 211 - 46,29 - 14,08 - 44,38 - 500 - 57,12 - 4:39,19), 4. Scantling (USA) 8611, 5. LePage (Kan.) 8604, 6. Ziemek (USA) 8435, 7. Victor (Gren.) 8414, 8. Škureňov (Rus.) 8413, ...16. Helcelet 8004 (11,06 - 716 - 14,99 - 196 - 49,41 - 14,35 - 45,40 - 460 - 61,54 - 4:44,74), 17. Sýkora (oba ČR) 7943 (11,18 - 703 - 14,63 - 190 - 48,89 - 14,48 - 49,90 - 460 - 63,73 - 4:54,97).

Ženy
Tyč: 1. Nageotteová (USA) 490, 2. Sidorovová (Rus.) 485, 3. Bradshawová (Brit.) 485, 4. Stefanídiová (Řec.) 480, 5. Kylypková (Ukr.), Murtová (Fin.) a Šutejová (Slovin.) všechny 450, 8. Kyriakopúluová (Řec.), Peinadová (Ven.), Sü Chuej-čchin (Čína), Žuková (Běl.) a Silvaová (Kuba) všechny 450.

Sedmiboj: 1. Thiamová (Belg.) 6791 (100 m př.: 13,54 - výška: 192 - koule: 14,82 - 200 m: 24,90 - dálka: 660 - oštěp: 54,68 - 800 m: 2:15,98), 2. Vetterová 6689 (13,09 - 180 - 15,29 - 23,81 - 647 - 51,20 - 2:18,72), 3. Oosterwegelová (obě Niz.) 6590 (13,36 - 180 - 13,28 - 24,25 - 629 - 54,60 - 2:11,09), 4. Vidtsová (Belg.) 6571, 5. Williamsová 6508, 6. Kunzová (obě USA) 6420, 7. Schäferová (Něm.) 6419, 8. Dadicová (Rak.) 6403.

Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
4x100 m: 1. Jamajka (Minzie, Forte, Blake, Seville) 37,82.

Ženy
4x100 m: 1. Británie (Philipová, Lansiquotová, Asherová-Smithová, Neitaová) 41,55.

Výška: 1. McDermottová (Austr.) a Vukovičová (Č. Hora) obě 195.

Autoři: ,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Rusové křičí: Ponižují nás. V Putinově říši sílí výzvy k bojkotu olympiády

12. dubna 2024

Premium Měli bychom se vykašlat na jejich olympiádu. Nenechme se Západem ponižovat. Takové názory zaznívají...

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

16. dubna 2024  10:25,  aktualizováno  12:03

Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojkot olympiády ne, ale... Ruská diplomatická chytristika očima Žantovského

17. dubna 2024

Premium Byl mluvčím prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, ve Velké Británii a v Izraeli. V...

Olympiáda bude terčem Ruska. Macron vyzývá k tvrdšímu boji s dezinfoscénou

10. dubna 2024  7:56

Hry v Paříži budou čelit i rozsáhlé ruské hybridní válce usilující o jejich očernění či narušení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odměna olympijským vítězům, světová atletika vyplatí každému 50 tisíc dolarů

10. dubna 2024  11:11,  aktualizováno  14:48

Světová atletika jako první mezinárodní sportovní federace vyplatí odměny olympijským vítězům....

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

Sto dní do Paříže. Češi řeší počet sportovců, bezpečnost i dezinformace

17. dubna 2024  9:59

Je 26. července 2024 a po Seině plují při netradičním zahájení her lodě s výpravami z 206 zemí...

Bojkot olympiády ne, ale... Ruská diplomatická chytristika očima Žantovského

17. dubna 2024

Premium Byl mluvčím prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, ve Velké Británii a v Izraeli. V...

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

16. dubna 2024  10:25,  aktualizováno  12:03

Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...