Doporučujeme

NÁRODNÍ STADION V TOKIU. V místě arény, která hostila hry v roce 1964, se...

NÁRODNÍ STADION V TOKIU. V místě arény, která hostila hry v roce 1964, se dokončuje stavba nového stadionu za 1,25 miliardy dolarů (zhruba 28 miliard korun). Otevřen by měl být v prosinci. | foto: Profimedia.cz

Rok do her v Tokiu: přípravy působí skvěle. Ale bude laskavá příroda?

  • 11
Nadšeným cestovatelům u těch snímků jihne duše. Tropická vegetace rozesetá po vulkanických kopcích. Modré nebe nad ještě modřejším mořem, na pláž je to dvacet minut. Výhledy na mytickou horu Fudži. Nádhera. Ráj.

Ale pak dráhový cyklista Tomáš Bábek, který byl na poloostrově Izu v průběhu dvouletého japonského angažmá doma, začne vyprávět o jiných věcech.

O dusivém vedru znásobeném vlhkostí: „Slunce v létě začíná pražit ve čtyři ráno.“ O nezvaných návštěvnících: „Stonožky jsou jedovaté, ale nedělají takový kravál. To cikády jsou strašně hlučné.“

Samuraj na kole. Bábek poznal bitvy loktů, zemětřesení i syrového koně

A hlavně o síle živlů: „V Izu očekávají v průběhu příštích let opravdu masivní zemětřesení a tsunami.“

To je olympiáda ve zkratce.

Stadiony v Japonsku stojí, přípravám se daří, kulisy budou exotické i vyspělé zároveň. Žádné černé zprávy na téma zpoždění a dluhy, jak tomu bývalo v posledních letech. Místo nich přicházejí soupisy splněných položek.

Jenže i tak se bude hodit položit obětiny v šintoistických chrámech. Letní hry v Tokiu 2020 budou extrémně závislé na vůli či nevůli přírody.

Jak pomáhá chladicí vesta

V obecné rovině tohle samozřejmě platí vždycky, ale změnu myšlenkového klimatu vystihuje šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval: „Vždycky všichni čekají nějakou katastrofu. Už jsme si zvykli, že řešíme, jestli nepřijde virus zika nebo teroristické útoky.“

Infikovaní komáři strašili v Riu 2016, vraždící fanatici v Soči 2014 a Londýně 2012. V jihokorejském Pchjongčchangu loni vzbuzovala nervozitu blízká hranice s KLDR, na níž stepovali vojáci a vyčkávali, zda Kimův režim zůstane klidný.

Tohle Tokiu nehrozí. Snad ne.

„I ten, kdo bude dělat dobrovolníka nebo řidiče, by měl jet na zlatou medaili.“

Jiří Kejval, předseda ČOV

V obrovské aglomeraci se 40 miliony lidí pochopitelně nebudou hlučet cikády jako na Izu, místě cyklistických závodů.

Zato ukrutná vedra se v megalopoli snáší o dost hůř. A Japonsko zažilo loni tak příšerné léto se čtyřicetistupňovými pařáky, že maratonci raději vyběhnou na trať už v šest ráno a diváci budou fasovat pokrývky hlavy.

Dále se pořadatelé zaměřují na hrozby tajfunů a přívalových dešťů, v souladu s technologickou zdatností země kvůli tomu zdokonaluje předpovědní modely.

I Češi dělají, co mohou.

„Občas jsme měli v rukou tolik látek, že to připomíná situaci, kdy si jdete koupit parfém, čicháte si k pátému papírku se vzorkem - a už nevíte, co bylo na začátku,“ usmívá se šéf olympijské mise Martin Doktor. „U kolekce oblečení pořád zkoušíme, sbíráme podněty od sportovců. Ondra Synek zodpovědně chodí v tričku i do sauny, aby ho otestoval. A boty musí být pohodlné. Je důležité, aby se v nich sportovci cítili dobře, jako v bačkůrkách.“

Novinářům při předolympijské prezentaci poslal kolovat také chladicí vesty. Šikovná věc, jen půllitr vody postačí k tomu, aby tělo tolik netrpělo.

„Doopravdy to funguje, ve velkém vedru to sportovci velice využijí. Chladit se těsně před závodem je nesmysl, ale v průběhu dne je to znát,“ říká Doktor. Brzy si ji vyzkouší třeba sportovní lezec Adam Ondra, který do Japonska vyrazí na světový šampionát.

Fukušima vítá olympiádu

Oblečení a obuv mají přispět k co největšímu komfortu v běžných situacích. Česká strategie je v tomto ohledu perfekcionalistická.

„Každý jednotlivý člen, který do Tokia pojede, musí odevzdat úplné maximum, aby měli sportovci optimální podmínky. I ten, kdo bude dělat dobrovolníka nebo řidiče, by měl jet na zlatou medaili,“ říká Kejval. „Při dnešní konkurenci rozhoduje i dobrý den - a ten záleží na nejrůznějších faktorech.“

Extrémy přírodní, to už je jiná.

Hry v Tokiu 2020

Čísla a zajímavosti

  • 120 sportovců by chtěl Český olympijský výbor ve výpravě do Tokia 2020.
  • 10 medailí mají Češi z posledních letních her v Riu 2016, z toho jedno zlato (Krpálek).
  • 30 minut mají trvat cesty na sportoviště při tokijské olympiádě, ale...
  • 3 olympijské vesnice pro sportovce v Japonsku vzniknou.

„Musím říct, že jsem se bál víc než při silných turbulencích v letadle,“ vybavuje si stále cyklista Bábek, jaké bylo jeho první japonské zemětřesení, k čemuž Kejval může doplnit jediné. To, co si přejí úplně všichni: „Určitě čekáme vedro, na to se připravujeme intenzivně. Víme, že v Japonsku není výjimkou zemětřesení, takže doufáme, že nás nic nepotká.“

Olympiáda ostatně připomene také jednu z nejdramatičtějších situací 21. století, když v roce 2011 kombinace zemětřesení a tsunami poškodila jadernou elektrárnu Fukušima. Stejnojmenné hlavní město provincie Fukušima bude za rok hostit turnaj v baseballu a v softbalu, v nejhůře poškozené prefektuře Sendai přivítají fotbalové mače. Jde o symbolickou ukázku toho, že Japonsko umí do míst, kde se živly krutě vyřádily, zase vrátit život.

Země je připravena dlouhodobě, tamní budovy by měly vydržet při otřesech o síle až osmi stupňů Richterovy škály. Své zkušenosti hodlá Japonsko využít na maximum - aby byla olympiáda přesně taková, jakou si ji vysnilo.

Přesto se přízeň božstev bude hodit.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.