Zrádné bakterie i riziko úžehu. Jak Tokio chystá hry a co ho trápí

ZKOUŠKA TOKIA. Závody dálkových plavců naznačily, že přes den se v japonské metropoli plavat nedá. | foto: AP

20 2019
Zákeřné bakterie ve vodě určené pro olympijské soutěže. A zničující vedra ohrožující zdraví sportovců i diváků. To vše už tu v nedávné minulosti olympijských her bylo. Jen vzpomeňte na sílící námitky před zahájením her v Pekingu 2008 (vedra, vlhkost, smog) nebo v Riu 2016 (závadná voda). A je to tu znovu. Jen místo a čas se změnily. Tentokrát jde o Tokio 2020.

Testovací soutěže, které v předolympijském roce vždy probíhají, přinesly opět i tato témata. Dokonce se ozývají stížnosti: Proč Japonci nezvolili pro hry jiný termín?

Co se týče nezvratného data her, tedy od 24. července do 9. srpna 2020, můžeme už pouze říci: Pozdě bycha honit. Ani s vlnou veder, která letos právě v tomto termínu zaútočila, nic nesvedou.

Ovšem co se týče kvality vody, tu slibují organizátoři vylepšit i za pomoci dalších podvodních filtrů.

Na její závadnost poukázali nyní lékaři při testovacích závodech triatlonistů a paratriatlonistů.

Rok do her v Tokiu: přípravy působí skvěle. Ale bude laskavá příroda?

V centru Odaiba Marine Park prokázali v předchozích letech výskyt bakterií E-coli v až dvacetinásobném množství, než je povolený limit. Ten sedmkrát přesahovaly i fekální koliformní formy bakterií, dostávající se do vody především ze septiků a městské kanalizace.

Některé z variací bakterií E-coli jsou neškodné, ale jiné mohou způsobit selhání ledvin, žaludeční křeče, průjmy, zvracení a další onemocnění. Když byl jejich výrazně nadměrný výskyt zaznamenán také nyní před závodem paralympiků-triatlonistů, rozhodli se organizátoři zcela zrušit plaveckou část.

Kolekce medailí pro tokijskou olympiádu

Kolekce medailí pro tokijskou olympiádu

Dálkoví plavci si zde při svém testovacím podniku pro změnu stěžovali na extrémně teplou vodu. Už v sedm ráno měla 30 stupňů Celsia. „To byl nejteplejší závod, jaký jsem kdy absolvoval. Po dvou kilometrech jsem byl přehřátý,“ podotkl dvojnásobný olympijský vítěz Oussama Mellouli. Podle pravidel asociace FINA se nesmí závodit ve vodě teplejší než 31 stupňů.

Japonská plavkyně Jumi Kidaová si navíc posteskla, že voda páchla.

Uděláme to po česku. Šéf olympijské mise nejen o postelích pro dlouhány

Výkonný ředitel FINA Cornel Marculescu reagoval na řadu stížností sdělením, že federace zvažuje načasování olympijských závodů třeba až na pátou hodinu ranní, kdy voda nebude ještě tak teplá.

Zničující vlna veder spojená s vysokou vlhkostí vzduchu zasáhla na přelomu července a srpna velkou část Japonska. Podle agentury Kyodo News si vyžádala v termínu od 29. července do 4. srpna celkem 57 obětí na životech, včetně jednoho dělníka pracujícího na výstavbě olympijských sportovišť, a 18 tisíc osob bylo hospitalizováno.

Případy úžehu u sportovců a diváků byly hlášeny rovněž při juniorském mistrovství světa veslařů v Tokiu na kanálu v Sea Forest Waterway. Teplota okolo 34 stupňů vedla například k tomu, že po závodě zkolaboval jeden z britských juniorů a další vrávorali i při slavnostním ceremoniálu.

Fotogalerie

Přípravy na hry v Tokiu

„Dosavadní opatření organizátorů včetně ledových lázní a chladící mlhy se na kanálu ukázala jako nedostačující,“ uvedla zpráva lékařské komise veslařské asociace.

Zásadním problémem se ukázala například i skutečnost, že polovina tribuny je nezakrytá. „Střecha, i kdyby měla mít jen ten nejjednodušší design, je naprostou nezbytností,“ zdůraznil jeden z činovníků Japonské veslařské asociace.

Zbývá necelý rok k řešení. S vědomím, že problémů „na poslední chvíli“ bude jako obvykle přibývat.

Autor:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Volejbalisté narazí v olympijské kvalifikaci i na Slovince

Vicemistři Evropy Slovinci, domácí Německo a Belgie budou soupeři českých volejbalistů v olympijské kvalifikaci na...

Nosková vyjela olympiádu. V mužském pelotonu budou v Tokiu 2020 tři Češi

Před třemi lety český sport až na právnické úrovni řešil vlekoucí se kauzu Martiny Sáblíkové, která nemohla startovat v...

Proč Sapporo? Kdo to rozhodl? Tokio nechce přijít o olympijský maraton

Olympijské závody v maratonu a chůzi dál budí kontroverze. S nedávno avizovaným přesunem do Sappora, které je 800...

Problémový maraton na OH v Tokiu. Přesune se do dějiště zimních her?

Už dva roky před hrami v Tokiu sílila varování: olympijský maraton může být kvůli vedru životu nebezpečný. Lékaři...

Najdete na iDNES.cz