Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

500 dní do Tokia. Japonské nadšení z olympiády pozvedne filatelie

Aršík známek s tematikou olympijských her v Tokiu 2020 | foto: Reuters

12 2019
Letní olympijské hry v Tokiu vypuknou přesně za 500 dní. Japonská pošta při této příležitosti vydala edici známek, jejichž prostřednictvím mohou lidé drobně přispět do rozpočtu her. Ten se vyšplhal už na 20 miliard dolarů (asi 450 miliard korun), což je zhruba trojnásobek částky, jakou Japonci odhadovali při úspěšné kandidatuře Tokia v roce 2013.

Prodávat se bude milion aršíků po deseti známkách s olympijskými a paralympijskými maskoty, které budou stát 920 jenů (asi 190 korun). Sto jenů z toho půjde na přípravu olympijských her, celkem by se tak mohlo získat 900 000 dolarů (20,5 milionu korun).

O známky byl velký zájem, před hlavní poštou nedaleko Tokia stála dlouhá fronta lidí. „Rád bych přispěl na hry, i když jen drobnou částkou,“ citovala agentura Reuters sedmasedmdesátiletého Masakiho Nakamuru.

Autor známek Akira Tamaki navazoval na pamětní známky z roku 1964, které byly vydány u příležitosti tehdejších prvních olympijských her v Tokiu. „Nenechal jsem se inspirovat jejich designem, ale spíš tím, že to byl národní projekt a lidé z něj byli nadšení,“ prozradil.

Náklady na olympijské hry v Tokiu jsou hrazeny zejména z veřejných zdrojů. Tři čtvrtiny rozpočtu pocházejí od města a japonské i regionální vlády. I když byl podobně jako při předchozích olympiádách původně plánovaný rozpočet výrazně překročen, pořadatelé se snaží šetřit.

Školní autobus propagující v ulicích Tokia blížící se olympiádu

Školní autobus propagující v ulicích Tokia blížící se olympiádu

Kapacitu Olympijského stadionu, který se stále buduje, snížili z původně plánovaných 80 000 na 68 000 diváků. Kráceny byly rozpočty i u dalších stadionů, jako byla například plavecká aréna. Olympijské soutěže se uskuteční na 43 sportovištích. Osm bude natrvalo nově postavených, deset dočasných a pětadvacet stávajících.

Návštěvníkům her budou usnadňovat orientaci piktogramy, jejichž podobu pořadatelé právě zveřejnili. Celkem se bude pro 33 sportovních odvětví používat padesát piktogramů. „Jsou jednoduché, ale dynamické. Jsou to piktogramy, které vypadají, jako by se měly začít hýbat,“ řekl autor Masaaki Hiromura.

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Organizátoři olympijských her také připomenou ničivé zemětřesení z března 2011. V oblasti kolem Fukušimy, kde otřesy a následná vlna cunami zničily tamní jadernou elektrárnu, bude od 20. do 25. března 2020 vystaven olympijský oheň, který bude tradičně zapálen v Olympii. Až pak začne štafeta s pochodní.

Ve Fukušimě, která se nachází zhruba 240 kilometrů od Tokia, se budou hrát zápasy baseballového a softbalového turnaje.

Na olympiádě se bude rozdělovat 339 sad medailí. Pořadatelé očekávají 11.000 sportovců. V některých sportech už kvalifikace na olympijské hry probíhají, v řadě dalších se o olympionicích rozhodne na letošních vrcholných akcích.

Autoři: ,
Témata: LOH
  • Nejčtenější

Zemřel bývalý sprinter Morrow, trojnásobný olympijský vítěz

V 84 letech zemřel trojnásobný olympijský vítěz v atletice Američan Bobby Joe Morrow. Informovala o tom agentura AP....

STALO SE 28. KVĚTNA: České medaile a smutný osud Goppolda z Lobsdorfu

Kdo byl prvním českým reprezentantem, kterému na krk pověsili pravou olympijskou medaili? Diskař Janda-Suk, druhý na...

Vláda australského Queenslandu pozastavila kandidaturu na OH 2032

Vláda australského státu Queensland kvůli koronaviru pozastavila kandidaturu na uspořádání olympijských her v roce...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

POHLED: Olympijský návrat ke kořenům? Odér peněz bude cítit vždy a všude

Premium Olympiáda v Tokiu 2021, tedy za předpokladu, že za rok skutečně proběhne, má být v mnohém revoluční. I v tom, že se od...

Člen organizačního výboru her v Tokiu se nakazil koronavirem

Člen organizačního výboru pro olympijské hry v Tokiu se nakazil koronavirem. Jako jeden z mála početného štábu...

Hry roušek a covid-pasů. Tokio 2021 očima šéflékaře českých olympioniků

Premium Tokio 2021. Bude to úplně jiná olympiáda než všechny předchozí. Zatímco tragické 11. září 2001 způsobilo na...

Japonský scénář: olympijské hry v Tokiu buď za rok, nebo vůbec

Premium Navzdory celoplanetárnímu tápání ohledně budoucnosti si Japonsko jednu svoji jistotu našlo. Olympiáda v Tokiu bude buď...

Najdete na iDNES.cz