500 dní do Tokia. Japonské nadšení z olympiády pozvedne filatelie

Aršík známek s tematikou olympijských her v Tokiu 2020 | foto: Reuters

12 2019
Letní olympijské hry v Tokiu vypuknou přesně za 500 dní. Japonská pošta při této příležitosti vydala edici známek, jejichž prostřednictvím mohou lidé drobně přispět do rozpočtu her. Ten se vyšplhal už na 20 miliard dolarů (asi 450 miliard korun), což je zhruba trojnásobek částky, jakou Japonci odhadovali při úspěšné kandidatuře Tokia v roce 2013.

Prodávat se bude milion aršíků po deseti známkách s olympijskými a paralympijskými maskoty, které budou stát 920 jenů (asi 190 korun). Sto jenů z toho půjde na přípravu olympijských her, celkem by se tak mohlo získat 900 000 dolarů (20,5 milionu korun).

O známky byl velký zájem, před hlavní poštou nedaleko Tokia stála dlouhá fronta lidí. „Rád bych přispěl na hry, i když jen drobnou částkou,“ citovala agentura Reuters sedmasedmdesátiletého Masakiho Nakamuru.

Autor známek Akira Tamaki navazoval na pamětní známky z roku 1964, které byly vydány u příležitosti tehdejších prvních olympijských her v Tokiu. „Nenechal jsem se inspirovat jejich designem, ale spíš tím, že to byl národní projekt a lidé z něj byli nadšení,“ prozradil.

Náklady na olympijské hry v Tokiu jsou hrazeny zejména z veřejných zdrojů. Tři čtvrtiny rozpočtu pocházejí od města a japonské i regionální vlády. I když byl podobně jako při předchozích olympiádách původně plánovaný rozpočet výrazně překročen, pořadatelé se snaží šetřit.

Školní autobus propagující v ulicích Tokia blížící se olympiádu

Školní autobus propagující v ulicích Tokia blížící se olympiádu

Kapacitu Olympijského stadionu, který se stále buduje, snížili z původně plánovaných 80 000 na 68 000 diváků. Kráceny byly rozpočty i u dalších stadionů, jako byla například plavecká aréna. Olympijské soutěže se uskuteční na 43 sportovištích. Osm bude natrvalo nově postavených, deset dočasných a pětadvacet stávajících.

Návštěvníkům her budou usnadňovat orientaci piktogramy, jejichž podobu pořadatelé právě zveřejnili. Celkem se bude pro 33 sportovních odvětví používat padesát piktogramů. „Jsou jednoduché, ale dynamické. Jsou to piktogramy, které vypadají, jako by se měly začít hýbat,“ řekl autor Masaaki Hiromura.

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Organizátoři olympijských her také připomenou ničivé zemětřesení z března 2011. V oblasti kolem Fukušimy, kde otřesy a následná vlna cunami zničily tamní jadernou elektrárnu, bude od 20. do 25. března 2020 vystaven olympijský oheň, který bude tradičně zapálen v Olympii. Až pak začne štafeta s pochodní.

Ve Fukušimě, která se nachází zhruba 240 kilometrů od Tokia, se budou hrát zápasy baseballového a softbalového turnaje.

Na olympiádě se bude rozdělovat 339 sad medailí. Pořadatelé očekávají 11.000 sportovců. V některých sportech už kvalifikace na olympijské hry probíhají, v řadě dalších se o olympionicích rozhodne na letošních vrcholných akcích.

Autoři: ,
Témata: LOH
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Nosková vyjela olympiádu. V mužském pelotonu budou v Tokiu 2020 tři Češi

Před třemi lety český sport až na právnické úrovni řešil vlekoucí se kauzu Martiny Sáblíkové, která nemohla startovat v...

Premium

Nejdražší olympiáda. Češi zaplatí za Tokio 2020 rekordní sumu

Zatím schválil Český olympijský výbor jen předběžný rozpočet, přesto je už nyní jasné: Tokio 2020 budou pro českou...

Proč Sapporo? Kdo to rozhodl? Tokio nechce přijít o olympijský maraton

Olympijské závody v maratonu a chůzi dál budí kontroverze. S nedávno avizovaným přesunem do Sappora, které je 800...

Vynucený souhlas Tokia. Olympijský maraton opravdu míří do Sappora

Tak přece... Zástupci Tokia se sice nechtěli vzdát olympijských závodů v maratonu a chůzi, diplomatické tlaky však...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz