OH

Doporučujeme

Pita Taufatofu | foto: AP

Zatím zaujal jen sukní. Teď chce olympionik z Tongy zlato z Tokia

  • 0
Sebevědomý olympionik z Tongy si vybral nový sport a rád by uspěl na hrách v Tokiu. Po taekwondu a běhu na lyžích si zvolil kajak. Před třemi lety v Riu de Janeiro i loni v mrazivém Pchjongčchangu však vzbudil Pita Taufatofua pozornost hlavně tím, že jako vlajkonoš absolvoval slavnostní ceremoniál jen v tradiční sukni ta’ovala a potřený olejem.

Pokud se v Tokiu skutečně v lodi představí, stane se prvním sportovcem v moderní éře, který se na třech olympiádách za sebou zúčastní tří různých sportů.

Pita Taufatofua při ceremoniálu v Koreji:

„Taekwondo je moje první láska. A na tu se nedá nikdy zapomenout. Teď zkusím taekwondo a k tomu chci získat zlato v kajaku,“ řekl pětatřicetiletý dobrodruh z Tongy agentuře Reuters v New Yorku, kam přijel do sídla UNICEF jako jeho první ambasador z Pacifiku.

Na letní olympiádě v Riu v roce 2016 utrpěl Taufatofua coby taekwondista v prvním kole drtivou porážku. Loni v únoru v Pchjongčchangu se postavil na běžkách na start závodu na 15 km. Podle svých slov prožil hodinu bolesti, ale neskončil poslední.

Pita Taufatofua se učí lyžovat:

Kajak si vybral hlavně proto, že voda je mu blízká. A protože obyvatelé Tongy jsou potomky polynéských námořníků.

„Je to pro mě mnohem přirozenější sport než třeba lyžování. Miluju oceán,“ řekl sportovec, jenž o sobě tvrdí, že má ohromné sebevědomí. Za rok v Tokiu se může potkat při závodech kajakářů i s mistrem světa Josefem Dostálem.