Neděle 17. listopadu 2019, Den boje za svobodu a demokracii

Tokijská olympiáda se drolí. Kvůli vedru i rozpočtu

Detail olympijské pochodně pro Tokio 2020 | foto: AP

22 2019
Při zimních hrách v Pekingu 2022 uspořádají soutěže lyžařů a biatlonistů v Čang-ťia-kchou, 220 kilometrů od centra her. Následující zimní olympiáda v Miláně 2026 se potom rozprostře do sedmi středisek vzdálených od sebe až 160 kilometrů. Tak velí snaha o co největší snížení nákladů na konání her.

Ale nejen proto se nyní začínají „drolit“ rovněž letní olympiády. Jejich organizátoři přitom ještě donedávna zaručovali, že se přinejmenším hlavní olympijské sporty uskuteční přímo v hostitelském městě.

Problémový maraton na OH v Tokiu. Přesune se do dějiště zimních her?

Tokiem 2020 to začne.

Už dříve organizátoři těchto her přesunuli dějiště cyklistických závodů do města Izu, 150 kilometrů od Tokia, aby tím ušetřili 100 milionů dolarů za stavbu původně plánovaného velodromu v Tokiu.

Nyní má být 1. listopadu oficiálně schválen i přesun závodů v maratonu a chůzi do 800 kilometrů vzdáleného Sappora na ostrově Hokkaidó - tentokrát kvůli extrémnímu srpnovému vedru v japonské metropoli. Na tomto řešení se minulý týden shodli vedení Mezinárodního olympijského výboru, šéf atletické federace Sebastian Coe a japonští organizátoři her.

Inferno maratonkyň na MS v Dauhá

Marcela Joglová se snaží osvěžit na trati maratonu na mistrovství světa v Dauhá.
Zklamané běžkyně, které kvůli vyčerpání vzdaly  maraton na mistrovství světa v...
Zničená italská běžkyně Giovanna Episová opouští kulisy pekelného maratonu na...

Přiměly je k tomu i děsivé zkušenosti s likvidačním dusnem na mistrovství světa atletů v Kataru. Vždyť například při maratonu žen tam vzdalo 40 procent vytrvalkyň.

V katarském Dauhá začínaly silniční závody kvůli vedru až o půlnoci. V Tokiu měly startovat v šest ráno. Jenže i časně zrána tu letos v srpnu naměřili 31 stupňů a vlhkost 72 procent.

Japonci chtěli problém řešit řadou vodních sprch rozmístěných po trati. Takeo Hirata, vládní koordinátor pro hry, navíc navrhl nastříkat na silnici speciální látku, jež odráží infračervené paprsky a snižuje teplotu asfaltu o 10 procent.

Organizátory nicméně vystrašila též statistika následků letošní vlny letního vedra v zemi, při níž přišlo v Japonsku o život 57 osob a 18 tisíc museli hospitalizovat. Proto akceptovali návrh MOV na odsun maratonu a chůze do Sappora, kde bývá v srpnu v průměru o šest stupňů chladněji.

Negativní reakci svým verdiktem vyvolali u guvernérky Tokia Juriko Koikeové. „Bude tak zničeno obrovské úsilí mnoha částí Tokia vyvinuté v přípravě na tyto závody,“ stěžuje si a sarkasticky glosuje: „Pokud potřebujete co nejstudenější místo, proč neuspořádat maraton na Severních teritoriích?“

Má tím na mysli Jižní Kurily, sporné souostroví na sever od Hokkaida, které anektoval Sovětský svaz, ale nárokuje si je Japonsko. Koikeová poukazuje, že japonský premiér Šinzo Abe a šéf organizátorů Joširo Mori mají blízko k ruskému prezidentu Putinovi, a s nadsázkou navrhuje: „Mohli by tam závody přejmenovat i na Festival míru.“

Kacuhiro Akimoto, starosta Sappora, naopak plánu MOV vyjadřuje podporu. Ovšem současně požaduje, aby veškeré náklady na přesun soutěží z Tokia uhradil právě MOV.

Zničená Drahotová: Co se dělo mezi 9. a 13. kilometrem, si nepamatuju

Vyčerpána Anežka Drahotová v cíli závodu chodkyň na 20 kilometrů.

Názor sportovců je rozpolcený. Tak jako v očích chodkyně Anežky Drahotové, která jen s velkými potížemi dokončila závod v Dauhá. 

„Mojí první reakcí na chystaný přesun do Sappora bylo velké zklamání, že můj závod bude oddělený od olympiády a že proto přijdu o opravdovou olympijskou atmosféru. Jenže zároveň nechci znovu zažívat to, co v Dauhá. V tak extrémních teplotních podmínkách nemůžete podat výkon, na který se připravujete. Jde najednou o úplně jiný sport.“

Což je i nejsilnější argument prezidenta MOV Thomase Bacha: „Zdraví sportovců a zajištění podmínek na optimální výkony musí být naší prioritou. Změna místa je nevyhnutelná.“

Autor:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Ósakaová si před hrami v Tokiu vybrala japonské občanství

Dvojnásobná grandslamová vítězka Naomi Ósakaová se rozhodla zvolit si před olympijskými hrami v Tokiu japonské...

Vynucený souhlas Tokia. Olympijský maraton opravdu míří do Sappora

Tak přece... Zástupci Tokia se sice nechtěli vzdát olympijských závodů v maratonu a chůzi, diplomatické tlaky však...

Hilgertová brala na předolympijských závodech v Tokiu druhé místo

Zvyknout si na japonské prostředí, osahat kanál... Kajakářka Amálie Hilgertová navíc na předolympijských testovacích...

Problémový maraton na OH v Tokiu. Přesune se do dějiště zimních her?

Už dva roky před hrami v Tokiu sílila varování: olympijský maraton může být kvůli vedru životu nebezpečný. Lékaři...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz