Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Tokio odložili, tak jsme lékaři. Když v boji s virem pomáhají i sportovci

Britský para stolní tenista Kim Daybell podává. | foto: Mark Kolbe/Getty Images

2 2020
Co mají společného australská kajakářka Jo Bridgen-Jonesová a britský paralympijský stolní tenista Kim Daybell? Vedle vrcholového sportu pracují ve zdravotnictví. V době pandemie koronaviru tedy mění úřadování s pádlem, respektive pálkou v ruce, za své civilní zaměstnání, které nyní nabývá na extrémní důležitosti.

Oba se těšili, jak letos v létě v Tokiu změří síly se soupeři z celého světa na nejprestižnější sportovní akci planety. Místo toho pomáhají v boji s mnohem zákeřnějším sokem jménem COVID-19. A právě kvůli koronaviru Mezinárodní olympijský výbor minulý týden přesunul hry v Tokiu, vrchol, k němuž směřovali, na léto příštího roku.

„Byla jsem hodně naštvaná a lámalo mi to srdce,“ popisuje své pocity Bridgen-Jonesová pro ABC News. „Bylo celkem těžké vstřebat šok z toho, že hry jsou odložené, hlavně proto, že jsem v srpnu plánovala ukončit kariéru a těšila jsem se, že budu normální člověk a že budu dělat normální věci. Představa, že to všechno budu muset podstoupit znova, byla celkem zdrcující.“

Odložené hry v Tokiu začnou příští rok 23. července

Zmaření dlouhodobého plánování, odsun vytouženého vrcholu, tím pádem i konce kariéry. Nicméně australský svaz dal Bridgen-Jonesové i dalším kvalifikovaným jistotu, že budou startovat i na hrách v příštím roce. 31letá australská kajakářka tak nyní může naplno pomáhat jako zdravotnice rychlé záchranné služby.

„Jako záchranářka mám pohled na současnou situaci z první ruky. Zatímco můj olympijský sen je teď pozastavený, zpoždění znamená, že se mohu pro příštích pár měsíců vrhnout naplno do záchranářské práce, abych udělala, co je v mých silách,“ uvedla.

27. března 2020 v 3:45, příspěvek archivován: 1. dubna 2020 v 18:33

Nejistota kolem odkladu her či zachování původního termínu pro ni byla, stejně jako pro ostatní sportovce, psychicky náročná. Australští kajakáři byli povoláni do Gold Coast, kde měli absolvovat závěrečnou fázi přípravy na hry v Tokiu.

„Celý víkend jsem strávila balením kufrů, dala jsem svůj byt k pronájmu a byla jsem připravena odjet. Pak mi zavolali a řekli, ať nejezdím. Musela jsem si vybalit a vrátit se zpátky do mého bytu, takže to byl pořádný nával emocí,“ přibližuje Bridgen-Jonesová, která v záchrance dopravila do nemocnice jednoho z prvních australských pacientů nakažených koronavirem.

Na opačné straně světa se odehrává totožný příběh.

Britský para stolní tenista Kim Daybell, stříbrný medailista ve dvouhře ve třídě 6-10 na hrách Commonwealthu 2018 a účastník paralympijských her v Londýně i Riu, také upínal pozornost k Tokiu. Plánoval přestat s prací na poloviční úvazek v nemocnici v Londýně, kam před dvěma lety nastoupil po studiu medicíny, a chtěl se naplno věnovat tréninku na letní vrchol.

„Místo toho jsem tu ale začal pracovat na plný úvazek,“ líčí 27letý rodák ze Sheffieldu. „Skončil jsem na operačním a mám na starost synchronizaci dění kolem pacientů s COVID-19. Všechny nemocnice omezily všechny neurgentní zákroky a změnila se jejich politika,“ prozrazuje pro web Mezinárodní federace stolního tenisu ITTF.

8. ledna 2019 v 22:05, příspěvek archivován: 1. dubna 2020 v 18:39

„Každý den se otevírá nové koronavirové oddělení a většinou se hned ten den zaplní. Při pohledu na ostatní země, jediná cesta, jak zmenšit počet nakažených a zpomalit šíření, je izolace a dodržování pravidel.“

Rovněž Daybella zasáhlo přeložení her v Tokiu. „Lidé si řeknou: Tak jen musejí rok počkat. Ale jako sportovec rozumím obtížnostem, kterými ostatní procházejí. Všichni se připravovali na tento rok, což zahrnovalo spoustu stresu a tlaku. A pro všechny je velmi obtížné to přijmout, že to bylo jen mrhání.“

Nová výzva 2021. Otázky kolem přeložených her v Tokiu

Úsilí a emoce vložené do přípravy na paralympijské hry nyní obrací směrem k boji s koronavirem. „Snažím pomáhat, jak nejlépe umím, a je moc fajn, že to můžu dělat. Jednou z věcí, kterou lidé trpí, je pocit bezmoci, že nemohou nic dělat. Jsem šťastný, že mám schopnosti pomoct bojovat s tím, co přichází,“ vykládá Daybell.

„Stolní tenis jde nyní samozřejmě na vedlejší kolej, ale vždycky tu pro mě bude, takže si ho držím v mysli pro dobu, až se tohle všechno přežene. Ale teď se zkrátka potřebujeme soustředit na to, abychom se ujistili, že všichni zůstanou zdraví, a vzájemně se o sebe starali.“

Nehledě na výsledky, kterých příští rok v Tokiu dosáhnou, Bridgen-Jonesová a Daybell už si úctu a obdiv vysloužili. A za činnost v mnohem důležitějším odvětví, než je to sportovní.

V Itálii pomáhají i basketbaloví rozhodčí

Přerušení veškeré sportovní činnosti v Itálii, zemi nejvíce postižené koronavirem, znamená pro basketbalové rozhodčí Silviu Marzialiovou a Guida Giovannettiho maximální soustředění na civilní roli doktorů.

„Situace je momentálně velmi vážná a mění se každým dnem,“ prozradil Giovannetti pro web FIBA. „Vláda od lékařů žádá stále více pomoci,“ doplnil lékař v nemocnici ve druhém největším městě na jihu země Bari.

„Problémem je, že nevíme, kdy to skončí. V některých částech Itálie jako Lombardie a Milán se situace už možná blíží k vrcholu, jenže na jihu se situace nelepší a virus možná rozšířili lidé vracející se ze severu. Žijeme v nejistotě, ale čísla napovídají, že počet nakažených vzrůstá,“ obává se Giovannetti. 

„Když se stanete doktorem, učiníte slib,“ připomíná Marzialová. „A plníte jej pokaždé, když pracujete, obzvláště když přijde nouze. Přísaháte pomáhat druhým,“ uvedla lékařka, která působí v Římě.

„Jsem taková, jaká jsem, díky tomu, co dělám v basketbalu a medicíně. Vždy se snažím vybalancovat tyto dva aspekty v mém životě. Jsou to mé vášně a nedovedu si představit mít jen jednu z nich,“ svěřila se. 

  • Nejčtenější

Zemřel bývalý sprinter Morrow, trojnásobný olympijský vítěz

V 84 letech zemřel trojnásobný olympijský vítěz v atletice Američan Bobby Joe Morrow. Informovala o tom agentura AP....

STALO SE 28. KVĚTNA: České medaile a smutný osud Goppolda z Lobsdorfu

Kdo byl prvním českým reprezentantem, kterému na krk pověsili pravou olympijskou medaili? Diskař Janda-Suk, druhý na...

Vláda australského Queenslandu pozastavila kandidaturu na OH 2032

Vláda australského státu Queensland kvůli koronaviru pozastavila kandidaturu na uspořádání olympijských her v roce...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Hry roušek a covid-pasů. Tokio 2021 očima šéflékaře českých olympioniků

Premium Tokio 2021. Bude to úplně jiná olympiáda než všechny předchozí. Zatímco tragické 11. září 2001 způsobilo na...

Člen MOV varuje: Uspořádat hry příští rok bude problematické. I s vakcínou

Vlivný člen Mezinárodního olympijského výboru Australan John Coates je skeptický k vyhlídkám na uspořádání odložených...

Napodobí legendu Čáslavskou? Bilesová se cítí stará, ale už otřela slzy

Premium Simone Bilesová má najednou nadměrné množství toho, co bylo dříve v jejím životě tak vzácné: času. Také ona musí...

Moderní pětibojaři budou o olympiádu bojovat do června 2021

Moderní pětibojaři budou plnit kvalifikační kritéria pro olympijské hry v Tokiu, které se uskuteční za rok, do 13....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz