Nosková vyjela olympiádu. V mužském pelotonu budou v Tokiu 2020 tři Češi

23 2019
Před třemi lety český sport až na právnické úrovni řešil vlekoucí se kauzu Martiny Sáblíkové, která nemohla startovat v cyklistické časovce na olympiádě v Riu, přestože se Český cyklistický svaz i Český olympijský výbor domnívaly, že účastnické místo vybojovala. Tentokrát Sáblíková ve hře o letní olympiádu v Tokiu 2020 není a jak to bude příští rok v Japonsku s počty českých cyklistů v silničních závodech, je už nyní jasno.

V soutěžích mužů půjde o částečný ústup ze slávy.

Právo startu v silničním závodě dostanou tři čeští muži na rozdíl od čtyř, kteří mohli reprezentovat v Riu 2016. Rozhodl o tom s definitivní platností světový žebříček zemí k 22. říjnu, tedy po skončení posledního letošního závodu série World Tour v Číně.

Česku patří v tomto rankingu 16. místo a právě zemím na 14. - 21. místě připadne kvóta tří míst ve 130členném olympijském pelotonu. 

Elitní šestka pořadí (Belgie, Itálie, Nizozemsko, Francie, Kolumbie a Španělsko) bude mít na startu naopak pět mužů, tedy maximální možný počet.

Profil závodu v Tokiu, při němž se jezdci budou drápat i po úbočí legendární japonské hory Fudži, označil server Cycling Weekly za „brutální“. Z nadmořské výšky 0 metrů se cyklisté vydají i na vrcholy ve 1 451 a 1 171 metrech, přičemž poslední stoupání je čeká čtrnáct kilometrů před cílem 234 kilometrů dlouhého klání.

Vrchaři se těší, že toto bude olympijská trať určená i pro ně. Kdo na ni v létě 2020 vjede v českém dresu, určí reprezentační kouč Tomáš Konečný až příští rok. Profilově by měla sedět Janu Hirtovi a Romanu Kreuzigerovi, přičemž nejvýše umístěným Čechem na světovém žebříčku je nyní jednoznačně klasikář Zdeněk Štybar. O start v Tokiu rozhodně budou usilovat i Petr Vakoč a další cyklisté.

Jan Hirt na Vueltě 2018.
Roman Kreuziger na Tour de France.
Zdeněk Štybar v obklopení fanoušků po pátečním tréninku na Arenbergu.

KANDIDÁTI PRO TOKIO. Zleva Hirt, Kreuziger, Štybar. Ale bude jich určitě víc...

Jedno místo připadne Česku v časovce mužů, zatímco v Riu v ní získali právo startu dva muži. Letos se stal mistrem republiky v časovce Jan Bárta a šestým místem na Giru v ní překvapil Josef Černý.

Na rozdíl od Ria bude tentokrát Česko zastoupeno i v 67členném pelotonu silničního závodu žen. V ženském žebříčku zemí se sice Češky nevešly mezi elitní dvaadvacítku, která má zajištěný olympijský start, ale Nikola Nosková patří do první stovky individuálního žebříčku. V její prospěch tudíž hraje dodatečné pravidlo, že jedno místo má zaručeno každá země, jejíž cyklistka figuruje v Top 100 individuálního rankingu.

„Olympiáda je můj velký sen,“ říkala Nosková už v červenci při ženském závodě v rámci Tour de France. Byla handicapována pozdním vstupem do sezony, jenž byl zaviněn i loňskou dlouhodobou nemocí. Přesto coby závodnice dánského týmu Bigla po skvělé koncovce sezony místo pro Tokio vybojovala. 

V srpnu skončila Nosková celkově 9. v závodě Kolem Skotska, potom 10. na klání International de’l Ardeche, kde navíc v závěrečné sedmé etapě dojela druhá hned za hvězdnou Marianne Vosovou. 

Nikola Nosková těsně poté, co absolvovala v Pau ženský závod na trati Tour de...

Nikola Nosková těsně poté, co absolvovala v Pau ženský závod na trati Tour de France.

Klíčovým pak bylo začátkem října 3. místo české silničářky v prestižním jednorázovém italském klání Giro dell’Emilia. Další body přidala 12. místem v časovce Chrono des Nations. Sečteno a podtrženo to navzdory chybějícím bodovým ziskům z úvodu sezony znamenalo 88. místo v žebříčku UCI.

Olympijský závod žen sice bude v Tokiu také kopcovitý, ale zdaleka ne tolik jako v případě mužů, což kritizovala i Marianne Vosová, olympijská vítězka z roku 2012: „Myslím, že tohle není rovnoprávnost pohlaví, o které MOV neustále mluví.“

Rovněž vrchařka Nosková by větší porci nastoupaných metrů zajisté uvítala.

Autor:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Test olympijského oblečení? Vzal jsem ho i do sauny, usmíval se Synek

Z letních olympijských her už má tři medaile. Za rok v Tokiu bude chtít veslař Ondřej Synek získat čtvrtou – tu...

Olympioniky bude zdobit nápis Česká republika i v japonštině

Grafický prvek v podobě gymnastické figury značící vítězný postoj a nápis Czech Republic na hrudi, pod kterým je jeho...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Nejdražší olympiáda. Češi zaplatí za Tokio 2020 rekordní sumu

Zatím schválil Český olympijský výbor jen předběžný rozpočet, přesto je už nyní jasné: Tokio 2020 budou pro českou...

Tokijská olympiáda se drolí. Kvůli vedru i rozpočtu

Při zimních hrách v Pekingu 2022 uspořádají soutěže lyžařů a biatlonistů v Čang-ťia-kchou, 220 kilometrů od centra her....

Vynucený souhlas Tokia. Olympijský maraton opravdu míří do Sappora

Tak přece... Zástupci Tokia se sice nechtěli vzdát olympijských závodů v maratonu a chůzi, diplomatické tlaky však...

Test olympijského oblečení? Vzal jsem ho i do sauny, usmíval se Synek

Z letních olympijských her už má tři medaile. Za rok v Tokiu bude chtít veslař Ondřej Synek získat čtvrtou – tu...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz