Zlatí obhájci míří na jižní polokouli

2 2000
P r a h a - Kanoista Martin Doktor a vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová mají hodně společného. Oba mají doma zlaté olympijské medaile z Atlanty, Martin dokonce dvě, oba budou v září v Sydney znovu na startu a opět s nejvyššími ambicemi, oba dva se chystají v nejbližších dnech opustit evropský kontinent. Na cesty doprovází každého z nich i jejich nejbližší, rodinní příslušníci, kteří je vedou i jako trenéři. Rodinný klan Doktorů se v úterý vydá do Jihoafrické republiky, manželé Hilgertovi zamíří o týden později rovnou do Sydney.

Na jižní polokouli vede oba vodáky stejný motiv, co nejlépe si zvyknout na podmínky, které je při olympijských závodech čekají.

"Jižní Afrika leží ve stejném pásmu a stejně jako v Austrálii tam bude právě začínat jaro. Chceme se na toto období co nejlépe připravit," plánuje Martin Doktor, který už s přímou cestou udělal jednu špatnou zkušenost. "Na předolympijskou regatu jsme před rokem letěli rovnou z domova s mezipřistáním v Kuala Lumpuru, na každém místě bylo úplně jiné klima a Martin přitom onemocněl," říká Josef Doktor, kanoistův otec a trenér v jedné osobě.

Štěpánku Hilgertovou více než změna klimatu straší devítihodinový časový posun. "Dlouho mi trvá, než zase v noci dobře usínám a ráno jsem čertsvá pro trénink. Vloni jsem přijela do Sydney teprve pět dní před závodem Světového poháru, a na trati jsem se pak trápila," vzpomíná mistryně světa i Evropy.

Štěpánku do Austrálie doprovází její manžel a osobní trenér Luboš Hilgert, členkou Doktorova realizačního týmu je vedle syna závodníka a otce trenéra také maminka kuchařka. Do budoucna se možná chystá změna, Martin plánuje svatbu a matka by už chtěla zůstávat doma. "To budeme řešit až po olympiádě, tím se teď nezabývám. Zajímá mě jen Sydney," poznamenal Martin Doktor.

Po africkém soustředění se Doktorovi druhého září přestěhují do domku poblíž olympijské trati a zde se budou připravovat až do závodů. "Hrozně rád bych bydlel v olympijské vesnici, ale musím všechno podřídit přípravě. Náš závod se pojede po deváté hodině ráno, a cestování si už nemohu dovolit. I takhle budu muset vstávat kolem šesté hodiny," vysvětluje Martin Doktor, jehož izolaci ještě prohlubuje olympijský program. "Naše závody vrcholí až v posledních dvou dnech olympiády, po jejich skončení už na přestěhování do vesnice nebude čas. V Atlantě to bohužel bylo úplně stejné," připomněl.¨

Mezi ostatními olympioniky možná nebude pobývat ani Hilgertová, kterou limituje pozice jejího manžela/trenéra. "Osobní trenéři nemohou být oficiálními členy výpravy, a tak se může stát, že Luboš nebude smět bydlet v olympijské vesnici. V tom případě bych bydlela s ním přímo u trati," plánuje slalomářka, která se s Lubošem nechce po trénincích loučit jako s manželem ani jako s trenérem: "Neumím si představit, že bychom se na kanále rozloučili a znovu se setkali až druhý den."

Martin Doktor bude bojovat na hladké vodě v areálu International Regatta Centre, Štěpánku Hilgertovou čekají vlny a branky na sousedním umělém kanále Penrith Whitewater Stadium, ambice budou mít oba stejně vysoké. "Dřív jsem mívala tendenci být skromná, scházelo mi sebevědomí, ale po výsledcích z posledních let si už takový luxus nemohu dovolit. Takže přiznávám, že mám velké ambice a myslím si na medaili," říká na rovinu Štěpánka.

Ani Martin není zvyklý prohrávat. "Za čtyři roky od Altanty se mu jenom dvakrát stalo, aby na světovém či evropském šampionátu chyběl na stupních vítězů," připomněl trenér Josef Doktor. "Lidé si myslí, že když jsem jednou vyhrál dvě zlaté medaile, tak budu vyhrávat už pořád, ale soupeři se od Atlanty úplně změnili. A ti noví jsou mnohem lepší," upozorňuje kanoista, ale vysoké cíle nezastírá: "Chci vyhrát každý závod, a když se to nepovede, tak jsem nespokojený. Na olympiádě bych byl hodně zklamaný, kdybych nezískal žádnou medaili."

Nejčtenější

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR/KA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz