Ve vlnách dojel Doktor znovu osmý

1 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Stejně jako z olympijských her v Atlantě v roce 1996 si český kanoista Martin Doktor veze i ze Sydney dvě stejná umístění. Nejsou to už však dvě zlaté medaile, ale osmá místa, která ve finálových jízdách sbírají závodnící na předposledních místech. Po sobotním neúspěchu na kilometrové trati, ze kterého kanoista viní sám sebe, prohrál o den později na poloviční trati nerovný souboj s urostlými soupeři při jízdě proti silnému větru. Na finálové závody se v Penrithu na okraji Sydney čekalo neuvěřitelných šest a půl hodiny, ale vytouženého bezvětří se vodáci stejně nedočkali.

Stačilo, aby se kanoisté třikrát opřeli do pádel, a už byla Doktorova ztráta viditelná. "V sobotu jsem jel špatně, ale v dnešním větru jsem něměl žádné výrazné ambice. Se svojí tělesnou konstitucí jsem neměl nárok," věděl předem český vodák, který je na první pohled drobnější než jeho svalnatí soupeři. "Technický záběr a cit pro vodu, kterými nahrazuji sílu, jsem v těchto podmínkách nemohl uplatnit."

Přesto se v polovině závodu začal na špičku dotahovat. "Cítil jsem, že bych se mohl dostat trochu dopředu, i když asi ne na medaili. Jenže pak přišly dva lehčí poryvy, a já jsem málem vypadl z lodi." Stalo se to ve chvíli, kdy Doktor dorazil před hlavní tribunu, ze které to vypadalo, jako když se na okamžik úplně zastavil.

Podobné věci potkaly i další závodníky. Slovák Kňazovický skvěle odstartoval, ale znenadání se propadl. "Nejdřív jsem nemohl uvěřit tomu, že kolem mě nikdo není. Pak přišel poryv, a mě se zdálo, že stojím," přiznal bývalý československý reprezentant. Také on se dočkal smutné paralely se závodem v Atlantě, na cílové čáře se jeho loď převrátila. Jenže na minulé olympiádě se takto vrhl pro medaili, zatímco v Sydney skončil až pátý.

"Vítr byl stále silnější, byl jsem rád, že jsem se vůbec dostal za cílovou čáru," přiznal Martin Doktor. Dvojnásobný vítěz z Altanty 1996 za sebou nechal jen dvojnásobného vítěze z Barcelony 1992 Bulhara Buchalova.

Dnešního vítěze prý Doktor tipnul už předem: "Kolonics pro mě byl favotritem číslo jedna. V Maďarsku moc dobře vědí, jak se jezdí ve větru, on navíc pádluje tak, že se plazí po bortu, takže neklade takový odpor," říká závodník ze Sezemic.

"Oddalování startu bylo naprosto zbytečné, mělo se začít v devět hodin a odjeli bychom závody v relativně dobrých podmínkách, které by odpovídaly kanoistice. Tohle už byl jachting," poznamenal Doktor.

Poražený šampion se ze Sydney vrací domů v úterý a čeká jej návrat do všedního života. "Život jde dál, když člověk dělá sport, tak musí počítat i s prohrami. Mám o to větší motivaci dostat se zpátky," říká. Nové starosti i důležité životní kroky mu doma pomohou přijít na jiné myšlenky: "Na zařizování toho mám dost, čeká mě škola, budu se ženit," plánuje. Přesný termín svatby však rodina drží v tajnosti.

Pořadí finálové jízdy 500 m c1
 
1.Kolonics (Maďarsko) 2:24.81
 2. Opalev (Rus.) 2:25.80
 3. Dittmer (Něm.) 2:27.59
 4. Boilard (Kan.) 2:29.25
 5. Kňazovický (Sloven.) 2:29.61
 6. Balceiro (Kuba) 2:32.22
 7. Slivinskyj (Ukr.) 2:33.12
 8. Doktor (Česko) 2:37.46
 9. Buchalov (Bul.)2:44.28

Český kanoista Martin Doktor na trati olympijského závodu

Nejčtenější

Další z rubriky

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz