V Sydney může vlát domorodá vlajka

22 2000
S y d n e y - Organizační výbor olympijských her v Sydney popřel informaci, že diváci si při hrách nebudou moci brát do hledišť vlajku původních obyvatel Austrálie. Normálně není povoleno, aby na sportovištích vlály standardy nečlenských zemí Mezinárodního olympijského výboru, ale MOV v tomto případě učinil výjimku. Uvedl to člen organizačního výboru Milton Cockburn. "Mezinárodní olympijský výbor usoudil, že to v tomto případě má pro Australany velký význam a vlajku povolil," prohlásil Cockburn.

Představitelé Hnutí za práva původních obyvatel jeho slova uvítali, současně se však obávají, že může dojít ke komplikacím. Mluvčí organizace Geoff Clark vyzval sportovce, aby v případě zisku cenného kovu raději nenásledovali Cathy Freemanovou, která si po vítězství na Hrách Commonwealthu před šesti lety v běhu na 400 metrů vzala z hlediště vlajku Aboriginálců a oběhla s ní čestné kolo. Podle Clarka by sportovci zbytečně riskovali, že by jim byla medaile dodatečně odňata.

"Mělo by být jasně definováno, zda totéž, co pro diváky, platí i pro sportovce," vzkázal organizačnímu výboru her Clark. Vlajka původních obyvatel Austrálie je červeno-žluto-černá, přičemž jednotlivé barvy představují zemi, slunce a Aboriginálce. Domorodí obyvatelé, kteří tvoří zhruba 2,1 procenta z celkové populace země, plánují na dobu konání her demonstrace, kterými chtějí upozornit na křivdy, jichž se na nich dopustila australská vláda.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Najdete na iDNES.cz