Triatlon může vyhrát pětadvacet lidí

23 2000
P r a h a - Bez jasně vyslovených cílů, ale se špatně skrývanými ambicemi, se chystají na olympijské hry v Sydney triatlonisté. "Neptejte se mě s čím bych byl spokojen v závodě," řekl Filip Ospalý. "Startovat bude padesát lidí, pětadvacet může vyhrát, pětatřicet může být na stupních vítězů," dodal akademický mistr světa s tím, že chce hlavně mít ze závodu dobrý pocit. Vítězství a čtvrté místo v posledních dvou závodech Světového poháru řadí mezi favority Martina Krňávka. I on však dlouho kličkoval, než prohlásil: "Všichni, kdo stojí na startu chtějí vyhrát."

S čím by se chtěl vrátit ze Sydney reprezentační trenér Martin Dvořák? "Spokojen bych byl s místem do patnáctky," hovořil s respektem k velkému závodu, ale  posléze dodal, že každý z trojice mužů může být i na stupních vítězů.

Nabitý závod rozhodne momentální forma, ví každý z nominovaných a všichni věří, že ji dokáží načasovat. Renata Berková, které by měla podle Dvořáka vyhovovat i trať kola, na němž má největší rezervy, věří, že se jí nerozklepou nohy. "Chtěla bych být do dvaceti, když budu v desítce, bude to skvělé," prohlašuje.

Závodníci zkoušeli oblečení kromě Řehuly, kterému přebírali vybavení rodiče. "Honza má stejnou nohu jako já," vysvětloval závodníkův otec a ukázal dolů: "Nosím jeho boty, takže myslím, že ani tady nebudou problémy." Kdyby snad přece jen něco nehrálo, tak bude připravená paní Řehulová. "Honza přijede jedenatřicátého srpna a o den později letí do Austrálie, jsem připravená mu oblečení v noci upravit," vysvětlovala.

"Letíme tři dny po Řehulovi," vysvětluje Dvořák, který čeká chladnou, zhruba patnáctistupňovou vodu v moři a jarní počasí, které ovlivní vítr. "Když bude foukat od západu, tak může být kolem pětadvaceti stupňů," vysvětluje. "Když od moře, bude patnáct," tvrdí a je skálopevně přesvědčen, že se bude plavat v neoprénech, které trochu zvýhodní horší plavce.

Populární téma žraloci, kteří se čas od času ve Framářském zálivu objeví, vidí Dvořák jasně. "V Tuhle dobu je voda chladnější, než mají tihle dravci rádi, takže tu určitě nebudou." S humorem odpovídá na tohle téma Ospalý: "Vím, že napadají posledního a prvního plavce, a to my nebudeme," směje se.

Ženy z pětadvaceti zemí vyplavou na patnáct set metrů dlouhou trať nedaleko známé opery 16. září v jednu hodinu po půlnoci našeho času a vybojují vůbec první medaile posledních olympijských her dvacátého století. Muži ze sedmadvaceti zemí závodí ve stejnou dobu o den později. Čtyřicetikilometrová, mírně zvlněná a nepříliš technická čtyřicetikilometrová trať cyklistické části se jede na okruhu v okolí botanické zahrady, kde závodníci absolvují i závěrečné dva pětikilometrové okruhy běhu. "Všichni vědí, co je čeká, všichni tu závodili," vysvětluje Dvořák.

Zatím nejhorší vzpomínky má na Sydney Krňávek, který zde dvakrát závod nedokončil. "Bylo to vždy v době, kdy v Evropě nebyla ještě sezona. Spíš mě to motivuje, než aby mě to trápilo," tvrdí triatlonista, který se dokáže skvěle připravit na vrcholné závody.

Triatlonista Martin Krňávek ukazuje reprezentační dres na poslední tiskové konferenci před odletem na olympijské hry v Sydney

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Najdete na iDNES.cz