Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile

25 2000
S y d n e y - Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila na čtyřech zlatých, sedmi stříbrných a jedné bronzové medaili. O dva nejcennější kovy vybojoval Roman Musil - nejprve v časovce kategorie DV2, poté v soutěži oštěpařů v novém světovém rekordu 23,44 metru. Musil rozšířil svou sbírku na čtyři zlaté a jedno stříbro, nejcennější kovy získal už v hodu oštěpem a ve vrhu koulí, stříbro má z disku

Celkem čtyři medaile - jednu zlatou, dvě stříbrné a bronzovou - vybojovali dnes v Aquatic Centru v Sydney čeští paralympijští plavci. Nejcennější kov má ze závodu na 50 metrů znak Martin Kovář (S3), stříbrné medaile vybojovali na stejné trati Ivana Kumpoštová (S14) a Kateřina Lišková (S5) a bronz patří Janě Hoffmanové, která skončila třetí rovněž na 50 metrů znak.

Vozíčkář kvadraplegik Kovář navíc zlepšil časem 52,72 sekundy svůj vlastní světový rekord a porazil druhého Jaime Eulerta z Peru (56,15) a třetího dosavadního držitele paralympijského rekordu, Rusa Alberta Bakajeva (57,58). Kumpoštová zaplavala svou trať v čase 33,93 sekundy a prohrála s Australankou Siobhanou Pattonovou, která vytvořila výkonem 32,56 sekundy nový světový rekord.

Další česká závodnice Věra Spillnerová skončila osmá. Druhou dnešní stříbrnou plaveckou medaili má ze znakařské padesátky spastička Kateřila Lišková. Její čas 46,63 sekundy rovněž znamená zlepšení světového rekordu. Radost dnes udělala trenéru Janu Nevrklovi také kvadraplegička Hoffmannová, která získala v téže disciplíně bronz ve skupině S3 (1:06,42). Z vítězství se v novém paralympijském rekordu radovala 1:01,73 Němka Annke Conradiová, druhá doplavala Suzana Barrosová z Portugalska (1:05,53).

Další stříbrné medaile přidali v hodu diskem spastik Roman Kolek (kategorie F38), spastička Vladimíra Bujárková (F37) a paraplegik František Pürgl, který si v hodu diskem v kategorii F54 vytvořil nový osobní rekord 26,56 m.

Musil dnes v časovce zajel čas 3:25 minuty, který byl o čtyři sekundy lepší, než čas druhého Američana Flacksa Stuarta. "Sáhl si na dno," uvedl trenér Petr Pípal. "Ještě dvě stě metrů před cílem vedl o deset vteřin, pak začal Američan dotahovat. Byl to boj," líčil závěrečné metry závodu.

"Mám však natrénováno," pochvaloval si Musil svou tréninkovou přípravu. "Když ráno zaspím, nasednu na tricykl a jedu do práce, co to dá. Denně takhle jezdím deset kilometrům za každého počasí, i když mrzne. Nemohu řídit auto, kola jsou moje nohy," dodal.

V soutěží oštěpařů zůepšil Musil své dosavadní světové maximum o dva metry. Za ním skončil s velkým odstupem Brit Christopher Martin (18,53). Po závodě byl vznesen protest ohledně Musilovy klasifikace, rozhodčí jej však po přezkoumání zamítli.

Spastik Kolek si v diskařském sektoru vytvořil nový osobní rekord 35,07 metru. Přehodil jej pouze Kanaďan James Shaw (39,57), třetí skončil domácí Brian Harvey (32,60). O stříbru pro Bujárkovou rozhodlo pouhých deset milimetrů, o které přehodila Jane Mandeanovou z Jihoafrické republiky. Zlato si zajistila další Jihoafričanka Christelle Boskerová.

Čtvrtou zlatou medailí vyšperkovala dnešní excelentní české vystoupení stolní tenistka Jolana Davídková, která ve finále kategorie 10, s postižením horních končetin, přehrála ve dvou setech 21:11 a 21:7 svou přemožitelku z finále paralympiády v Atlantě Michelle Sevinovou z Francie.

V soutěži oštěpařů kategorie F57 odsunul Rostislava Pohmanna ze zlaté pozice na druhé místo až v poslední sérii Íránec Mirzaei Džaberí. Český paraplegik, který si vytvořil osobní maximum 38,49 metru, nedokázal posledním pokusem na Íráncův světový rekord 38,64 metru odpovědět.

Ve vrhu koulí paraplegikovi Martinu Němcovi osobní maximum 9,86 metru v kategorii F55 na zlato rovněž nestačilo. Řek Stefanos Anargyrou hodil již prvním pokusem rovných deset metrů a českého reprezentanta před sebe již nepustil.

O senzaci se dnes dopoledne na atletickém stadiónu v Sydney postaral nevidomý keňský běžec Henry Wanyoike v paralympijském závodě na 5000 metrů. V závěrečném kole mu totiž vodič už nestačil a dobíhal s velkou námahou. Několik posledních metrů do cíle trasér doslova doklopýtal a těsně za cílovou čarou se zhroutil vyčerpáním.

Wanyoike vytvořil výkonem 15:46,29 minuty nový paralympijský rekord a ještě mu zbylo dost sil na to, aby si zatančil vítězný tanec masajských bojovníků. Na kolečko pro vítěze kolem stadiónu mu musel být přidělen nový vodič.

Česká stolní tenistka Jolana Davídková, která vybojovala na paralympiádě jednu z medailí.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Najdete na iDNES.cz