Šebrle se ještě může dočkat zlata

29 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Stříbrná medaile desetibojaře Romana Šebrleho v olympijském závodě v Sydney nemusí být konečným oceněním jeho úsilí. Není vyloučeno, že by se mohla změnit ve zlato. Česká výprava totiž bude usilovat o změnu rozhodnutí jury, kterým se Estonec Erki Nool dostal k jedinému platnému pokusu v disku, mohl pokračovat dál - a vyhrát. "Naši odborníci prohlédnou všechny dostupné záběry. Když se prokáže, že to byl přešlap, požádáme o přezkoumání rozhodnutí," prohlásil šéf Českého atletického svazu Karel Pilný.

Očití svědkové přísahají - a některé televizní záznamy to potvrdily -, že Nool při tomto jediném měřeném pokusu přešlápl. "Viděl jsem to na vlastní oči, házel jsem ve stejné skupině jako on. Fin Hammalainen to také říkal," řekl atlet Jiří Ryba, který skončil na 13. místě. "Navíc Erki vyšel z kruhu ještě před tím, než disk dopadl na zem, a to se taky nesmí," dodal. "Pro mě je vítězem Roman," řekl.

Šebrleho trenér Zdeněk Váňa přizvukoval. "Na monitoru to vypadalo jako jasný přešlap. Rozhodčí dokonce zvedl červený praporek," uvedl. V takovém případě může dát závodník pokyn, aby se vrh měřil. "Jenže tady ten pokyn dal portugalský vrchní rozhodčí," dodal Váňa. Pokus byl změřen a rozhodčí zvedl bílý praporek. Nool žil dál. Přestože v prvních oficiálních výsledcích figurovala u jeho jména v disku nula.

Atletický svaz s případným odvoláním trochu spoléhá na podobný případ starý 13 let. Italský dálkař Evangelisti získal v domácím prostředí bronzovou medaili na mistrovství světa jen proto, že mu rozhodčí při měření skoro půl metru přidali. Experti skok z televizních záznamů přeměřili a Evangelisti půl roku po závodě musel medaili vrátit.

Proto se česká výprava do protestů nežene ještě v Sydney. Vrhne-li se do souboje o zlato u zeleného stolu, bude to až z Prahy. "Je dost času. Když budeme chtít žádat o přezkoumání, musíme mít jistotu, tedy důkladnou analýzu," řekl Pilný. Že ji televizní a atletičtí odborníci umějí, ukázal i předolympijský případ výškaře Tomáše Janků. Ten podle rozhodčích skočil na mítinku v Bílině kvalifikační limit 230 cm, ale dvě nezávislá pracoviště z televizních záznamů určila, že to bylo zhruba o decimetr méně.

Stříbrný medailista Roman Šebrle se zatím nenechává znervóznit. "Já se raduju ze stříbra. Ale kdyby bylo něco cennějšího, nezlobil bych se," poznamenal s úsměvem.


 

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Najdete na iDNES.cz