Původní obyvatelstvo chystá protesty

8 2000
S y d n e y - Předáci Hnutí za práva původních obyvatel Austrálie trvají na tom, že v průběhu olympijských her v Sydney budou pořádat protestní akce. Zástupci hnutí dnes požádali policii o povolení organizovat od 10. do 14. září demonstrace před letištěm. Na den zahájení olympiády pak připravují protestní pochod k budově, v níž má svou kancelář předseda vlády Nového Jižního Walesu.

"Naším cílem zůstává upozornit na křivdy, kterých se vláda dopustila na původních obyvatelích. Rádi bychom o tom informovali lidi už na letišti. Měl by to být první dojem, který získají po příletu do země," vysvětlila postup předáků hnutí jeho mluvčí Jenny Munrová. Podle ní půjde o pokojnou formu protestů, která se obejde bez zastavování dopravy či dokonce násilí. "Vždy jsme se obešli bez násilí," dodala Munrová.

Hnutí za práva původních obyvatel plánuje další velkou akci na 22. září, kdy by se měl uskutečnit protestní průvod k sídlu organizačního výboru her. O týden později chtějí Aboriginálci pochodovat k městské radnici, kde se podle Munrové rozloučí se sportovci a s diváky. Předáci hnutí očekávají, že se plánovaných akcí zúčastní lidé ze všech částí země a doufají, že se jich sejde až 20 000.

Hnutí za práva Aboriginálců žádá, aby se vláda v první řadě omluvila, že domorodcům v minulosti odebírala děti a dávala je na výchovu do bělošských rodin.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Najdete na iDNES.cz