Přibylo dalších šest medailí

26 2000
S y d n e y - Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu diskaře Martina Němce a stříbru cyklisty Ježka přidali kvadriplegici Martin Kovář, Jana Hoffmanová a Jan Povýšil v plavání a paraplegička Jitka Pivarčiovou ve stolním tenise další čtyři bronzové medaile. Česká republika je s 36 cennými kovy zatím na 10. místě v celkovém pořadí.

Mezi velká jména her se již zařadil cyklista Jiří Ježek. Ve čtvrtečním závodě dokonce dlouho jel na třetí tltou medaili, ale nakonec se musel spokojit se druhým místem. "Cítil jsem se dost silný, ale všichni jeli proti mně," řekl po dojezdu Jiří Ježek. "Prakticky celá čtyři kola jsem byl na špici a ostatní odpočívali. Nenechali mě nic udělat. Proti patnácti lidem se zvítězit nedá. Jsem ale se stříbrem spokojený," dodal.

Také vrhač Martin Něměc už jednou pocit z výstupu na stupně vítězů znal. Ke stříbru z vrhu koulí však tentokrát připojil kov nejcennější, když v soutěži diskařů na jeho osobní rekord nenašli soupeři odpověď.

Kvadruplegička Jana Hoffmanová skončila časem 2:07,26 minuty v závodě na 100 metrů volný způsob v kategorii S3 třetí za Mexičankou Patricií Valleovou, která výkonem 2:03,94  vytvořila nový světový rekord. Kvadruplegik Jan Povýšil (kategorie S4) se v závodě na 100 metrů volný způsob umístil na bronzové příčce v čase 1:34,75. Zlato získal v novém světovém rekordu 1:25,92 Španěl Richard Oribe. Poslední dnešní česká zástupkyně v bazénu Ivana Kumpoštová doplavala ve finále na 200 metrů volný způsob v kategorii S14 sedmá.

Konečně šestý medailový úspěch české výpravy zařídila paraplegička Jitka Pivarčiová (vozík, kategorie 5), když přehrála v zápase stolních tenistek o třetí místo Shu-Chin Hsiao z Tchajwanu 2:1 po setech 21:16, 14:21 a 21:23.

Další práci však měli v Sydney i dopingoví komisaři. Jejich testem totiž neprošli další tři vzpěrači - Uladzimir Buben z Běloruska, Nigerijec Olatumbosun Sulola a Džabar T. Džabír z Iráku. První dva měli v těle nadměrné množství testosteronu, Džabír užil zakázaný metyltestosteron. Všichni byli vyloučeni z paralympijské vesnice a dostali čtyřletý zákaz činnosti. Oznámil to dnes ředitel lékařské komise Mezinárodního paralympijského výboru Michael Riding.

Počet dopinkových případů ve vzpírání tak vzrostl na devět. V žádném jiném sportu na paralympiádě v Sydney se zatím pozitivní test nevyskytl.

Číňan Bin Hou překonává na paraolympiádě v kategorii F 42 laťku ve výšce 1.87 metrů, což mu vyneslo zlatou medaili.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz